بازسازی اتاق خواب

نحوه بازسازی اتاق خواب و نکات مهم در این رابطه

اگر منزل قدیمی دارید و دوست دارید درون آن تغییر و تحول زیادی ایجاد کنید، بازسازی و نوسازی راه مناسبی برایتان خواهد بود. در بازسازی میتوان کلیه بخش‌های منزل که نیاز به تعمیرات و مرمت دارد را مورد تعمیر قرار داد. از میان بخش‌های منزل، بازسازی اتاق خواب از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که اتاق خواب مکان استراحت افراد بوده و باید از شرایط خوبی برای خواب و آرامش برخوردار باشد. از این رو بهتر است پیش از شروع به بازسازی اتاق خواب قدیمی، با نحوه انجام آن و نکات مهم پیرامون آن آشنایی داشته باشید.

چرا بازسازی اتاق خواب مهم است؟

اتاق خواب مکانی است که افراد برای خواب و استراحت از آن استفاده می‌کنند. از آنجایی که هر فردی حدود نیمی از ساعات روز خود را در اتاق سپری می‌کند، باید شرایط مطلوبی در آن فراهم باشد. برای همین با بازسازی و نوسازی اصولی اتاق خواب، میتوان تغییرات چشمگیر و قابل توجهی در آن ایجاد کرد. از آنجایی که بازسازی اتاق خواب نیاز به یک سری اصول دارد، بهتر است برای انجام آن به سراغ افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه بروید.

دلایل بازسازی اتاق خواب

 

دلایل بازسازی اتاق خواب

 

هر فردی ممکن است بنا به دلایلی اقدام به بازسازی اتاق خواب منزل خود نماید. از مهمترین دلایل بازسازی اتاق خواب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر دکوراسیون اتاق خواب: از مهمترین دلایل بازسازی اتاق خواب، ایجاد تغییر و تحول در آن است. تقریبا تمام انسان‌ها به تغییر و تحول علاقه دارند و از ماندن در یک محیط یکنواخت خسته می‌شوند. با استفاده از بازسازی میتوان فضای منزل را به شکل دلخواه در آورده و تغییرات مثبتی در آن ایجاد کرد. تغییر دکوراسیون اتاق خواب، باعث تاثیرات خوبی در روحیه افراد خواهد شد.
 • فرسودگی اتاق خواب: معمولا زمانی که چند سال از سن بنای ساختمان می‌گذرد، بخش‌های داخلی و متریال به کار رفته در ساخت آن دچار فرسودگی و آسیب می‌شوند. با استفاده از بازسازی داخلی میتوان این مشکلات را برطرف کرده و از سازه‌های جدیدی برای آن استفاده کرد. دیوارها، کفپوش‌ها، سقف، کمدها و… در اتاق خواب نیز پس از مدتی دچار فرسودگی شده و نیاز به مرمت پیدا می‌کنند.
 • افزایش ارزش خانه: بدون شک با استفاده از بازسازی میتوان به ارزش و قیمت خانه افزود. زیبایی فضا، باعث تاثیرات خوبی در افراد شده و آنها را جذب خواهد کرد. برای همین اگر بخش‌های مهم خانه مانند آشپزخانه و اتاق خواب را نوسازی کنید، ارزش خانه بیشتر خواهد شد.

هزینه بازسازی اتاق خواب چقدر است؟

هزینه بازسازی اتاق خواب به موارد مختلفی بستگی دارد و با افزایش قیمت مصالح و سازه‌ها، قیمت بازسازی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اما از آنجایی که بازسازی قیمت کمتری از هزینه ساخت بنا دارد، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. مهمترین عواملی که در هزینه بازسازی اتاق خواب تاثیر دارند، عبارتند از:

 • تعداد اتاق خواب‌ها: اگر قصد بازسازی داخلی دارید، بهتر است تمام اتاق خواب‌ها را مورد مرمت و بازسازی قرار بدهید. تعداد اتاق خواب‌ها در هزینه بازسازی تاثیر دارد. هر چه تعداد اتاق‌ها بیشتر باشد، هزینه کار بالاتر خواهد بود. برای همین یکی از موارد مهم هزینه بازسازی اتاق خواب، تعداد آنها است.
 • اندازه و متراژ فضای اتاق خواب: متراژ اتاق خواب از فاکتورهای دیگری است که در قیمت بازسازی تاثیر دارد. دلیل آن هم این است که در بازسازی اتاق خواب بزرگ نسبت به بازسازی اتاق خواب کوچک، باید از مصالح بیشتری استفاده کرد.
 • کیفیت مواد و سازه‌ها: انتخاب متریال و سازه‌ها در بازسازی امری کاملا شخصی است. افراد می‌توانند بسته به سلیقه خود از انواع کفپوش، دیوارپوش، سقف‌های کاذب و… برای اتاق خواب استفاده نمایند. هر چقدر کیفیت این مواد بالاتر باشد، قیمت خرید آنها نیز بیشتر بوده که در نهایت سبب افزایش هزینه بازسازی اتاق خواب می‌شود.
 • استفاده از سازه‌های جدید: افرادی که به فکر بازسازی می‌افتند، معمولا علاقه به استفاده از سازه‌های جدید دارند. سازه‌های جدیدی که تازه وارد بازار شده‌اند، قیمت بیشتری نسبت به برخی از سازه‌های قدیمی دارند. برای همین انتخاب نوع سازه و متریال در قیمت بازسازی اتاق خواب تاثیرگذار است.
 • بخش‌های مورد نظر برای بازسازی: ممکن است برخی افراد قصد بازسازی کل اتاق خواب را داشته باشند و برخی دیگر تنها به فکر مرمت کفپوش یا کمدهای دیواری باشند. از این رو اجزایی که قصد بازسازی آن را داشته باشید، در قیمت کار تاثیر خواهد داشت.
همچنین بخوانید
پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بازسازی اتاق خواب قدیمی با هزینه کم

 

بازسازی اتاق خواب قدیمی با هزینه کم

 

برای بازسازی اتاق خواب با کمترین هزینه، بهتر است از مصالح مرغوب با قیمت پایین استفاده کنید. مصالح و سازه‌ها در قیمت‌های مختلفی در بازار موجودند و افراد می‌توانند بسته به بودجه خود بهترین آنها را انتخاب نمایند. استفاده از یک کاغذ دیواری ارزان قیمت یا کفپوش‌های قیمت مناسب، سبب کاهش هزینه‌هایتان خواهد شد. علاوه بر این میتوان بازسازی را تنها برای بخش‌هایی که نیاز به مرمت دارند انجام داد. به این صورت که اگر کمد دیواری اتاق نیاز به تعمیر و تعویض ندارند، از بازسازی آن صرف‌نظر کنید.

مراحل بازسازی اتاق خواب کوچک

از آنجایی که ممکن است بازسازی نیاز به تخریب داشته باشد، بهتر است این کار را خودسرانه انجام ندهید و آن را به یک شرکت بازسازی معتبر بسپارید. درون دیوارها محل عبور لوله‌های آب و گاز است که ممکن است هنگام تخریب توسط اشخاص نابلد، مشکلاتی برای آنها ایجاد شود. برای همین در وهله اول به سراغ یک شرکت بازسازی بروید و از آنها درخواست مشاوره نمایید. پس از آن کارشناسان به محل مورد نظر مراجعه کرده و نقشه‌های لازم را تهیه می‌نمایند. بهتر است از همان ابتدا بودجه خود را با تیم بازسازی در میان بگذارید تا بتوانند بر اساس آن بهترین مصالح را انتخاب نمایند. در نهایت کار بازسازی اتاق منزل شروع شده و بخش‌های مورد نیاز، مورد تعمیر و مرمت قرار می‌گیرند.

بازسازی اتاق خواب چقدر زمان لازم دارد؟

 

بازسازی اتاق خواب چقدر زمان لازم دارد؟

 

مدت زمان بازسازی بستگی به موارد مختلفی دارد. برای مثال سرعت عمل و حرفه‌ای بودن تیم اجرا کننده، نقش مهمی در زمان بازسازی دارد. همچنین تعداد اتاق خواب‌ها و متراژ آنها در زمان بازسازی نقش دارند. در صورتی که بخواهید تمام اتاق خواب‌های منزل را مورد مرمت قرار دهید، به زمان بیشتری برای این کار نیاز خواهید داشت. در کنار این موارد، بخش‌هایی از اتاق خواب که نیاز به بازسازی دارند نیز در زمان کار تاثیرگذار هستند. اگر قصد بازسازی تمام اجزای اتاق خواب را داشته باشید، زمان انجام کار آن بیشتر خواهد بود. به طور کلی ممکن است بازسازی اتاق خواب در حدود 1 الی 2 هفته زمان ببرد که بسته به شرایط، می‌تواند کمتر یا بیشتر هم بشود.

چند نکته پیرامون بازسازی اتاق خواب خانه

 

چند نکته پیرامون بازسازی اتاق خواب خانه

 

 • در صورتی که قصد بازسازی اتاق خواب کوچک را دارید، بهتر است از رنگ‌های روشن برای دیوار و کفپوش‌ها استفاده کنید. حتی می‌توانید رنگ کمدهای دیواری و لوازم اتاق مانند تخت را روشن در نظر بگیرید. این امر سبب می‌شود تا فضای اتاق کوچک، بزرگتر و دلبازتر جلوه کند.
 • در بازسازی اتاق خواب، از نورپردازی‌های جدید و کم مصرف استفاده کنید. نورهای مخفی درون سقف یا دیوارها یکی از مدرنترین و جذابترین سبک‌های نورپردازی هستند و اغلب با چراغ‌های کم مصرف انجام می‌شوند. برای همین با این کار در مصرف برق و انرژی صرفه‌جویی زیادی خواهید کرد.
 • در هنگام بازسازی از تغییر پنجره‌ها غافل نشوید. اگر منزلتان قدیمی است، احتمالا از پنجره‌های قدیمی برخوردار هستید. در این شرایط با به کارگیری پنجره‌های دو جداره می‌توانید هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و هم از ورود صداهای مزاحم به درون اتاق جلوگیری نمایید.
 • از بازسازی سقف اتاق خواب غافل نشوید و برای این کار از سقف‌های جدید کاذب استفاده نمایید. سقف کاذب کشسان یکی از مناسبترین گزینه‌ها برای اتاق خواب است؛ چرا که این سقف‌ها سبک بوده و نصب آسانی دارند و در انواع مدل‌ها و طرح‌های مختلفی قابل پیاده‌سازی هستند. استفاده از سقف‌های کشسان آسمان مجازی و انواع چاپی آن، گزینه خوبی برای اتاق خواب هستند.
 • سعی کنید فضای کافی برای قرارگیری کمد دیواری اختصاص دهید تا بعدا از نظر جا دچار محدودیت نشوید.
 • از کفپوش‌هایی برای اتاق خواب استفاده کنید که نظافت آسانی داشته باشند. کفپوش‌های سرامیکی و سنگی، راحت تمیز می‌شوند و همچون یک عایق صدا عمل می‌کنند. همچنین می‌توانید از کفپوش‌های چوبی یا لمینت برای اتاق خواب استفاده کنید تا حس گرمابخش و آرامش‌بخشی در اتاق به وجود آید
همچنین بخوانید
نقش سقف کاذب در دکوراسیون داخلی

مراحل بازسازی اتاق خواب

 

مراحل بازسازی اتاق خواب

 

پیش از آنکه به سراغ مراحل بازسازی اتاق خواب برویم، باید اشاره کرد که هر اتاق خوابی قابلیت بازسازی دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اتاق خواب‌های مستر، اتاق خواب کودک، اتاق خواب کوچک و قدیمی همگی را میتوان با توجه به اصول بازسازی اتاق خواب، به شکل دلخواهی تغییر داد.

 • بازسازی لوله کشی و سیستم گرمایشی و سرمایش

در صورتی که قصد تغییر سیستم گرمایشی و سرمایشی اتاق خوابتان را دارید، باید آن را پیش از هر مرحله‌ای انجام دهید. با این کار می‌توانید کیفیت اتاق خواب را بهبود ببخشید و از جدیدترین سیستم‌ها برای آن استفاده نمایید.

 • بازسازی سقف اتاق خواب

برای بازسازی سقف اتاق خواب، می‌توانید از انواع سقف‌های کاذب موجود در بازار استفاده کنید. سقف کشسان یکی از سقف‌های ایده‌آل برای بازسازی اتاق خواب است و در هر طرح و رنگی قابل اجرا می‌باشد. بهترین طرحی که می‌توانید برای سقف کشسان اتاق خواب در نظر بگیرید، طرح‌هایی چون آسمان مجازی و آسمان شب است. شما می‌توانید آسمان شب را با سقف کشسان فیبر نوری اجرا کرده و سبب زیبایی دو چندان محیط شوید.

 • بازسازی دیوارهای اتاق خواب

پس از بازسازی سقف، نوبت به دیوارهای اتاق خواب می‌رسد. برای بازسازی دیوارها می‌توانید از انواع دیوارپوش‌های موجود و مورد دلخواه خود استفاده کنید. در صورتی که قصد بازسازی اتاق خواب با هزینه کم را دارید، می‌توانید از یک رنگ روغن مناسب برای این کار بهره ببرید.

 • بازسازی کف اتاق خواب

پس از بازسازی سقف و دیوار اتاق، باید به سراغ بازسازی کف بروید. چرا که کفپوش‌ها به دلیل تماس و اصطکاک زیاد، زودتر دچار فرسودگی می‌شوند. برای بازسازی کف اتاق خواب می‌توانید از متریالی چون سرامیک، پارکت و لمینت استفاده کنید.

 • اصلاح یا ساخت کمد دیواری

 

اصلاح یا ساخت کمد دیواری

 

کمد دیواری از بخش‌های مهم در اتاق خواب است و حتما باید بسته به ابعاد اتاق، در تعداد و گنجایش کافی وجود داشته باشد. در صورتی که اتاق از قبل دارای کمد دیواری است، می‌توانید تنها به اصلاح آن بپردازید و آن را کمی تغییر دهید.

 • ایجاد سرویس بهداشتی و حمام مستر

در صورتی که اتاق خواب از فضای زیادی برخوردار باشد، میتوان در آن سرویس بهداشتی و حمام مستر را اجرا کرد. در این شرایط باید سیستم لوله کشی و سیم کشی اتاق خواب تغییر کند و بخش‌هایی از فضا جابجا شود.

 • بازسازی پنجره اتاق خواب

اتاق خواب باید از فضای آرام و ساکتی برخوردار باشد. لذا توجه به پنجره‌های به کار رفته در آن بسیار مهم است. برای این کار حتما پنجره‌های قدیمی را با پنجره‌های جدید و دو جداره تعویض کنید تا صداهای وارد شده به محیط کاهش پیدا کند. با این کار آرامش بیشتری هنگام خواب برای افراد فراهم می‌شود.

 • اصلاح نورپردازی

از دیگر مراحل مهم در بازسازی اتاق خواب، توجه به نورپردازی است. در اولین گام سعی کنید پنجره‌ها را به گونه‌ای در نظر بگیرید که اتاق از حداکثر نور طبیعی بهره‌مند شود. پس از آن نیز باید به نورپردازی مصنوعی توجه کرده و از انواع نورپردازی‌های مناسب برای اتاق خواب استفاده کنید. نورپردازی مخفی یا استفاده از لوستر و دیوارکوب گزینه خوبی برای این کار است.

همچنین بخوانید
سقف کشسان آکوستیک

 

بخش‌های قابل بازسازی در اتاق خواب

 

بخش‌های قابل بازسازی در اتاق خواب

 

 • اصلاح کف اتاق: در بازسازی اتاق خواب، از تعویض کفپوش و اصلاح آن غافل نشوید. بهتر است از کفپوش‌هایی چون سرامیک، لمینیت و یا پارکت استفاده کنید تا تمیز کردن و نظافت آن راحت باشد. در صورتی هم که کفپوش‌ها نیاز به تعویض ندارند، بهتر است تنها بخش‌های خراب آن را اصلاح کرده و با مواد جدید جایگزین نمایید.
 • اصلاح دیوارهای اتاق خواب: دیوارها بخش مهمی از اتاق و خانه را تشکیل می‌دهند. بنابراین هنگام بازسازی اتاق خواب، از این بخش‌ها غافل نشوید. برای اصلاح دیوارها می‌توانید از رنگ‌های روغنی مناسب استفاده کرده و یا آنها را با دیوارپوش یا کاغذ دیواری پوشش دهید. دیوارپوش‌ کشسان یکی از انواع دیوارپوش‌ها بوده که در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی قابل سفارش می‌باشد. شما می‌توانید بر اساس سلیقه و سن خود، یک دیوارپوش کشسان مناسب اتاق خواب سفارش دهید و فضای آن را به شکل زیبا و اختصاصی تغییر دهید. همچنین می‌توانید از یک کاغذ دیواری با طرح و رنگ مناسب استفاده کنید و زیبایی اتاق خوابتان را دو چندان نمایید.
 • جابجایی تیغه‌ها: در صورت نیاز می‌توانید هنگام بازسازی اتاق خواب، برای جابجایی تیغه‌ها اقدام نمایید. جابجایی تیغه‌ها باید به صورت اصولی و طبق نظر کارشناس باشد تا باعث آسیب به دیوارها و ساختمان نشود.
 • اصلاح سقف و نقاشی آن: علاوه بر دیوارها و کفپوش‌ها، سقف نیز تاثیر زیادی در زیبایی و ظاهر اتاق خواب دارد. برای همین به این بخش از اتاق خواب نیز توجه داشته باشید و به نکات مهم در بازسازی سقف توجه داشته باشید. بازسازی سقف اتاق خواب را میتوانید با سقف‌های کاذبی چون سقف کشسان انجام دهید. سقف‌های کشسان یکی از انواع سقف‌های کاذبی هستند که انواع بسیار گسترده‌ای دارند. سقف‌هایی چون کهکشانی، ترنسپرنت، برلیانت و چاپی از جمله سقف‌های کشسان به شمار می‌روند. این سقف‌ها را میتوان در رنگ و طرح مناسب با دکوراسیون فضای اتاق خواب سفارش داده و جلوه و زیبایی بیشتری به آن بخشید.
 • اصلاح یا ایجاد کمد دیواری: اگر اتاق خوابتان از کمد دیواری برخوردار نمی‌باشد، بهتر است یک فضایی را برای آن اختصاص دهید. وجود کمد دیواری در اتاق خواب مزایای زیادی دارد. در صورتی هم که اتاق خوابتان از کمد دیواری برخوردار است، بهتر است در صورت نیاز آن را اصلاح نمایید. گاهی اوقات کمدها دچار خوردگی و آسیب‌هایی می‌شوند که در ظاهر اتاق خواب تاثیر منفی می‌گذارد. در این شرایط می‌توانید بخش‌های آسیب‌دیده کمد را تعمیر کرده و یا از برچسب‌های مناسب برای پوشش نواقص آن استفاده نمایید.

 

اصلاح یا ایجاد کمد دیواری

 

 • اصلاح یا ایجاد شلف دیواری: وجود شلف یا قفسه‌های دیواری در اتاق خواب مزایای زیادی دارد. در این قفسه‌ها میتوان لوازمی چون وسایل شخصی روزانه و یا اشیا دکوری را قرار داد.
 • اصلاح یا ایجاد سرویس بهداشتی و حمام مستر: در صورتی که اتاق خواب مستر داشته باشید، حتما در آن سرویس بهداشتی و حمام وجود دارد. در این صورت هنگام بازسازی اتاق خواب می‌توانید به اصلاح و بازسازی این بخش‌ها بپردازید و مشکلات آنها را برطرف نمایید. هنگام بازسازی حمام و سرویس بهداشتی اتاق خواب مستر، به سالم بودن شیرآلات توجه داشته باشید.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به بررسی نحوه بازسازی اتاق خواب و نکات پیرامون آن پرداختیم. از آنجایی که اتاق خواب یکی از بخش‌های مهم خانه به شمار می‌رود، در بازسازی آن باید به نکات زیادی توجه شود. با بازسازی اصولی اتاق خواب میتوان هم فضای آن را زیباتر کرده و هم از فرسودگی بیش از حد آن جلوگیری کرد. در بازسازی اتاق خواب کوچک یا بزرگ، بهتر است تعویض کفپوش‌ها، رنگ‌آمیزی یا کاغذ دیواری کردن دیوارها، تعمیر و مرمت سقف و کمد دیواری مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که در رابطه با بازسازی داخلی منزل نیاز به مشاوره بیشتری داشته باشید، می‌توانید در ساعات اداری با مشاوران کالکر تماس حاصل فرمایید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره