capabilities-stretch-volumetric-ceiling

قابلیت های نامحدود سقف کشسان حجمی

 

همانطور که حتما می‌دانید سقف کشسان یکی از انواع سقف‌های دکوراتیو است که امروزه در صنعت دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی پیدا کرده است. این سقف‌ها نوعی سقف کاذب هستند که علاوه بر زیبایی زیادی که به محیط می‌دهند، قابلیت‌ها و مزایایی مختلفی نیز دارند. در ادامه قصد داریم تا راجع به قابلیت‌های نامحدود سقف کشسان حجمی و کاربرد سقف کشسان اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

سقف کشسان چیست؟

سقف کشسان یکی از مدرنترین سقف‌های کاذب بوده که از پارچه‌ای به جنس PVC ساخته می‌شود. این سقف‌ها برای اولین بار توسط شرکتی آلمانی به نام باریسول ساخته شدند و بعد از آن در سراسر جهان از جمله ایران مورد استفاده قرار گرفتند. هرچند که این پوشش بیشتر برای سقف استفاده می‌شود، اما می‌توان از آن به صورت دیوارپوش یا لوازم دیگر استفاده کرد. با این حال بیشترین کاربرد این پوشش‌ها، برای سقف منازل و سایر محیط‌های بسته است. از آنجایی که این سقف‌ها دارای خاصیت کشسانی هستند، با نام سقف کشسان شناخته می‌شوند. قابلیت انعطاف و کشسانی بودن سقف‌های کشسانی، به دلیل وجود ماده‌ای به نام پلاستی سایزر است. با این که بیشتر مواد تشکیل دهنده این سقف‌ (90%) را پی وی سی تشکیل می‌دهد، وجود 5 درصد پلاستی سایزر سبب ایجاد خاصیت کشسانی در آنها شده است.

دلیل استفاده از سقف کشسان حجمی

capabilities-stretch-volumetric-ceiling

از مهمترین مشخصات سقف کشسان، انعطاف پذیری بالای آنها است. این بدان معنا است که در طراحی اینگونه سقف‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد می‌توانند سقف را به شکل مورد نظر خود طراحی و اجرا کنند. برای مثال می‌توان آن را به شکل یک باکس درآورده یا آن را به صورت بیضی گسترده بر روی سقف اصلی پیاده‌سازی کرد. این قابلیت سبب شده تا افراد بتوانند سقف خانه یا محیط کار خود را به مورد نظرترین شکل ممکن درآورند. از مشخصات دیگری که سقف کشسان حجمی دارد این است که می‌توان از آنها به عنوان ستون یا سازه‌های نمایشگاه استفاده کرد. پارچه‌های کشسان PVC قابلیت اجرا به صورت اشکال سه بعدی مانند اشکال، کروی، استوانه‌ای، بیضی، هرمی، مکعبی و غیره را دارند. استفاده از این اشکال حجمی سبب شده تا سقف به صورت چند بعدی به نظر رسیده و سقف را حجیم جلوه دهند.

همچنین بخوانید
نورپردازی RGB در سقف کشسان

قابلیت‌های سقف کشسان حجمی

capabilities-stretch-volumetric-ceiling

زمانی که از سقف کشسان حجمی برای پوشاندن سقف اصلی استفاده کنید، محیط‌تان به زیبایی و جلوه بیشتری دست پیدا خواهد کرد. منازل، محیط‌های کاری، محیط‌های اداری و فروشگاه‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که قابلیت اجرای سقف کشسان حجمی را دارند. از ویژگی‌های این سقف این است که بر خلاف حجمی که دارند، وزن بسیار پایینی دارند و سبب افزایش بار بر روی وزن ساختمان نخواهند شد. به علاوه اشکال حجمی سبب ذخیره انرژی‌های سرمایشی و گرمایشی محیط می‌شوند. امروزه از سقف کشسانی حجمی در نمایشگاه‌ها به خصوص برای ستون‌ها استفاده زیادی می‌شود.

تفاوت سقف کشسان حجمی با سقف کشسان معمولی

capabilities-stretch-volumetric-ceiling

سقف کشسان حجمی همانطور که از نامش مشخص است، به صورت اشکال حجمی اجرا می‌شود. این اشکال می‌توانند شامل اشکال هندسی منظم یا نامنظم و یا هر شکل حجم‌دار دیگری شوند. برای مثال ایجاد امواجی به صورت پیوسته بر روی سقف، از انواع سقف کشسان حجمی به شمار می‌روند. در حقیقت این سقف‌ها دارای تورفتگی‌های زیادی هستند و غالبا با پستی بلندی‌هایی همراه هستند. اما در مقابل سقف‌های کشسان غیر حجمی یا معمولی، به صورت مسطح اجرا شده و فاقد هرگونه حجم هستند. بیشتر افرادی که به دنبال محیط‌های ساده و کلاسیک هستند، سقف کشسان معمولی را به سقف کشسان حجمی ترجیح می‌دهند. از نظر مزایا و ویژگی باید گفت که هر دوی این سقف‌ها از ویژگی‌های مشترک و یکسانی برخوردارند و هیچ تفاوتی در این زمینه با هم ندارند. تنها تفاوت سقف کشسان حجمی با سقف کشسان ساده در نوع طراحی و ظاهرشان است.

همچنین بخوانید
روانشناسی رنگ در بازسازی چیست؟

ویژگی‌های سقف کشسان

capabilities-stretch-volumetric-ceiling

  • خاصیت آکوستیک

آکوستیک به معنای عایق بوده و لوازمی که دارای این خاصیت باشند، به صورت یک عایق عمل می‌کنند. به عنوان مثال چوب‌هایی که دارای خاصیت آکوستیک باشند، از شدت صوت کم کرده و بخشی از آن را دریافت می‌کنند. سقف‌های کشسان حجمی نیز دارای خاصیت آکوستیک بوده و عایقی برای صدا و انرژی محیط هستند. برای همین زمانی که از سقف کشسان در محیط استفاده شود، افراد از آلودگی‌های صوتی به دور خواهند بود.

  • تنوع در طرح و رنگ

از ویژگی‌های مهم سقف کشسانی می‌توان به قابلیت اجرا در رنگ و طرح مورد نظر مشتری اشاره کرد. افرادی که قصد اجرای سقف کشسان حجمی را در محیط خانه یا محل کار خود دارند، می‌توانند بسته به نوع دکوراسیون رنگ و طرح متناسب را سفارش دهند. برای انتخاب بهترین طرح و رنگ می‌توانید از نظرات طراحان دکوراسیون داخلی و یا مشاوران شرکت کالکر استفاده کنید. انتخاب متناسب‌ترین طرح و رنگ برای سقف کشسان، نقش مهمی در زیبایی و جلوه محیط خواهد داشت.

  • قابلیت چاپ بر روی سقف

علاوه بر امکان اجرای سقف در رنگ‌های مختلف، می‌توان طرح‌های متنوعی را بر روی سقف چاپ کرد. از سقف‌های چاپی بیشتر برای اتاق خواب‌ها به خصوص اتاق خواب کودکان و نوجوانان و سقف حمام و استخرها استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که طرح چاپی را به گونه‌ای انتخاب کنید که موجب شلوغ شدن محیط نشود.

  • قابلیت تلفیق با سقف‌های دیگر

سقف کشسان حجمی یا ساده بر روی سقف اصلی پیاده شده و قابلیت ترکیب با سقف‌های دیگری را نیز دارد. برای مثال می‌توان این سقف‌ها را با سقف شیشه‌ای یا چوبی ترکیب کرده و طرح‌های خلاقانه و جدیدی با آنها ایجاد کرد. همچنین می‌توان سقف کشسان حجمی را با سقف کشسان ترنسپرنت ترکیب کرد.

  • قابلیت شستشو و نصب مجدد

از مهمترین خصایص سقف کشسان امکان شستشوی آن است. برای تمیز کردن یا شستشوی این سقف می‌توان از دو راه استفاده کرد. یکی از راه‌های تمیزکاری این است که با یک دستمال مرطوب و یک شوینده ملایم سقف را تمیز کرده و دومین راه این است که سقف را از محل اتصال جدا کرده و مورد شستشو قرار داد. از آنجایی که این سقف‌ها قابلیت نصب مجدد دارند، می‌توان به راحتی پس از شستشو آنها را مجددا نصب کرد.

  • ضد آب بودن

ضد آب بودن سقف کشسان موجب شده تا کاربرد زیادی در محیط‌های مرطوب داشته باشد. به همین دلیل است که در محیط‌هایی چون استخر و سونا شاهد استفاده زیادی از سقف‌های کشسانی هستیم. ساختار و متریال به کار رفته در سقف کشسان به گونه‌ای است که آب به داخل آن نفوذ نکرده و موجب تغییر شکل و بافت آن نخواهد شد. علاوه بر این سقف کشسانی این قابلیت را دارد تا در هنگام ریخته شدن آب از سقف اصلی، مانع از ریخته شدن آن در محیط شود. در این هنگام نیاز است تا از شرکت سازنده برای رفع آب گرفتگی پشت سقف کشسانی کمک گرفت.

همچنین بخوانید
با انواع بازسازی ساختمان و منزل آشنا شوید

مکان‌های قابل استفاده از سقف کشسان حجمی

سقف کشسان بدون هیچ محدودیت مکانی و زمانی قابل اجرا بوده و می‌توان به راحتی آن را در هر محیطی نصب کرد. به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیادی که این سقف‌ها دارند، می‌توان از آن در هر محیطی استفاده کرد. محیط‌های اداری، منازل، فروشگاه‌های بزرگ، مکان‌های تفریحی مانند شهربازی‌های سرپوشیده، استخرها، بیمارستان‌ها، نمایشگاه‌ها، سالن‌های آمفی تئاتر و … از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توانید سقف کشسان حجمی یا ساده را در آن اجرا کنید. به دلیل زیبایی و ظاهر خاص این سقف‌ها، محیط به جلوه و زیبایی زیادی دست پیدا خواهد کرد. با نصب سقف کشسان حجمی محیط شکل خاص‌تر و قابل توجه‌تری پیدا خواهد کرد.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره