نحوه نورپردازی تراس و بالکن

نحوه نورپردازی تراس و بالکن

تراس و بالکن جزو بخش‌هایی از خانه هستند که میتوانند برای گذراندن اوقات فراغت در روز مورد استفاده قرار بگیرند. برای استفاده موثر از تراس و بالکن باید به طراحی و نورپردازی آن توجه شود تا بتوان اوقات خوشی را در آن سپری کرد. نورپردازی تراس و بالکن میتواند با استفاده از انواع نور و چراغ صورت بگیرد. در این مطلب قصد داریم در این رابطه صحبت کنیم و به چند ایده و نکته در رابطه با نورپردازی تراس و بالکن اشاره داشته باشیم.

اهمیت نورپردازی تراس و بالکن

نورپردازی نقش مهمی در ایجاد یک فضای آرامش بخش و امن دارد. با تامین نور میتوان محیط را روشن کرده و از آن استفاده بهینه‌ای کرد. در محیط تراس و بالکن نیز به همین شکل است. با یک نورپردازی مناسب میتوانید فضای تراس و بالکن را روشن کنید و از آن در ساعات پایانی روز و شب به خوبی استفاده نمایید. باید اشاره شود که تراس و بالکن نیازی به نور زیادی ندارند. چرا که این بخش از خانه در فضای باز قرار دارد و نور طبیعی در روز در آن وجود دارد. تنها نیاز به یک نورپردازی مناسب برای طی کردن اوقات فراغت در ساعات پایانی روز و آخر شب است.

برای تامین روشنایی تراس و بالکن ایده‌های خلاقانه زیادی وجود دارد. شما میتوانید از هر یک از این ایده‌ها به صورت مجزا یا ترکیبی استفاده کنید تا بتوانید تراس و بالکن را به یک محیط متفاوت و زیبا تبدیل نمایید. از مواردی که در نورپردازی تراس و بالکن اهمیت زیادی دارند، باید به شدت روشنایی، کیفیت نور، رنگ نور و تجهیزات مناسب برای ایجاد نور اشاره کرد.

انواع نورپردازی برای تراس و بالکن

نورپردازی به شیوه‌های مختلفی قابل انجام است و برای هر بخشی از ساختمان میتوان از یک نوع نورپردازی استفاده کرد. برای تراس و بالکن نیز به همین شکل است و میتوان از نورپردازی‌هایی چون نورپردازی عمومی، نورپردازی تاکیدی و یا موضعی در آن استفاده نمود.

  • نورپردازی عمومی تراس: در نورپردازی عمومی نور به یک اندازه در سراسر محیط پخش می‌شود و روی هیچ وسیله یا بخش خاصی متمرکز نمی‌شود. این نورپردازی میتواند به وسیله لوازم روشنایی چون لوستر یا آویزهای سقفی صورت بگیرد.
  • نورپردازی تاکیدی تراس: در نورپردازی تاکیدی از نورهای متمرکزی استفاده می‌شود که بر روی یک بخش یا یک شی خاص تابیده می‌شوند. با استفاده از این نورپردازی میتوان بخشی از فضا را پرنورتر کرده و بخش‌های دیگر را در سایه قرار داد. برای مثال میتوانید در کنار نورپردازی عمومی تراس، از نورپردازی تاکیدی نیز استفاده کنید و یکی از المان‌ها یا بخشی از تراس و بالکن را روشن‌تر نمایید.
  • نورپردازی موضعی تراس: نورپردازی موضعی یک نوع نورپردازی است که میزان مشخصی از نور را تامین می‌کند. برای مثال چراغ مطالعه یک نوع روشنایی موضعی به حساب می‌آید.
همچنین بخوانید
سقف کهکشانی و انواع آن

انواع متریال برای نورپردازی تراس و بالکن

 

انواع متریال برای نورپردازی تراس و بالکن

 

برای نورپردازی تراس و بالکن میتوانید از متریال‌های مختلفی استفاده کنید و از طریق آنها زیبایی و جذابیت زیادی به فضای بالکن و تراس خود ببخشید. در اینجا به چند مورد از محبوبترین ابزارهای نورپردازی تراس اشاره می‌کنیم.

1. نورپردازی تراس با ریسه‌ تزیینی

یکی از متریال‌هایی که این روزها شاهد استفاده زیاد از آن هستیم، ریسه تزیینی است. با استفاده از ریسه‌های تزیینی میتوانید فضای بالکن یا تراس خود را به شکل زیبایی تغییر دهید و یک محیط آرامش‌بخش در آن ایجاد نمایید. ریسه‌ها را میتوانید بر روی نرده‌های تراس و یا قسمت فضای سبز تراس قرار دهید و به آن زیبایی بیشتری ببخشید.

2. نورپردازی تراس با ستون نوری کروی

ستون‌های نوری کروی شامل حباب‌های نوری بر روی هم هستند که جلوه خاص زیادی دارند و میتوانند یک گزینه خوب جهت دکوراسیون تراس و بالکن باشند. در صورتی که حباب‌های نوری در کنار هم قرار داده شوند، انعکاس و زیبایی نورها دو چندان می‌شود و نور فضا به خوبی تامین می‌شود. این دسته از ابزارهای نورپردازی برای تراس‌های بزرگ و دارای استخر یا حوضچه آب بسیار مناسب هستند.

3. نورپردازی تراس با چراغ‌های خطی مدرن

یکی از ابزارهای نورپردازی مدرن و جدید، چراغ‌های خطی هستند که از آنها در بسیاری از فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شود. در صورتی که قصد دارید تراس یا بالکن خود را به شکل مدرنی دیزاین و دکوراسیون نمایید، میتوانید از انواع چراغ‌های خطی مدرن استفاده کنید. چراغ‌های خطی شامل چندین چراغ LED پشت سر هم هستند که میتوانند نور لازم برای تراس و بالکن را به خوبی تامین نمایند.

4. نورپردازی تراس با چراغ فانوسی

چراغ‌های فانوسی به شکل گروهی و پراکنده بر روی سقف تراس استفاده می‌شوند و تعدادشان بستگی به متراژ تراس یا بالکن دارد. در صورتی که شیشه‌های آن شفافیت خوبی داشته باشند، میتوان برای جذابیت بیشتر از لامپ‌های فیلامنتی استفاده کرد.

همچنین بخوانید
بازسازی ساختمان در تهران و هزینه های آن به چه صورت است؟

5. نورپردازی تراس با آباژور

 

نورپردازی تراس با آباژور

 

یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای نورپردازی بالکن و تراس، آباژور است. در حال حاضر آباژورهای زیادی در بازار وجود دارد که میتوان از هر یک از آنها برای این بخش از ساختمان استفاده کرد. آباژورها به شکل ایستاده در یک نقطه از تراس قرار می‌گیرند و علاوه بر تامین نور، ظاهری شیک و زیبا به محیط می‌بخشند.

6. نورپردازی تراس با دیوارکوب یا چراغ دفنی

چراغ‌های دیوارکوب یا دیواری میتوانند روشنایی محیط تراس و بالکن را به خوبی تامین نمایند. این چراغ‌ها به راحتی بر روی دیوار تراس یا بالکن نصب می‌شوند و نور لازم را تامین می‌کنند. در رابطه با چراغ دفنی هم باید اشاره کنیم که به محصولات روشنایی که جهت تابش نور در آنها از پایین به بالا است و معمولا در داخل زمین قرار می‌گیرند، چراغ دفنی می‌گویند. با استفاده از این ابزارها میتوانید تراس یا بالکن خود را به شکل زیبا و جذابی نورپردازی نمایید.

نورپردازی بالکن کوچک به چه صورت است؟

اگر بالکن کوچکی دارید و دوست دارید آن را به یک مکان بکر و زیبا تبدیل کنید، میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. در وهله اول بهتر است به دکوراسیون بالکن خود توجه داشته باشید و از عناصر متناسب با هم در آن استفاده نمایید. صرف نظر از ابعاد، این فضاها جزو بخش‌های باز و تفریحی ساختمان محسوب می‌شوند و حتی الامکان باید آنها را به زیبایی تزئین کرد. برای همین در کنار انتخاب کفپوش مناسب، گیاهان و مبلمان، باید از یک نورپردازی مناسب در آنها استفاده شود. با تامین نور لازم میتوانید از فضا به شکل خوبی استفاده کنید و اوقات فراغتتان را به تنهایی یا با دوستانتان در آن سپری نمایید.

برای نورپردازی بالکن کوچک میتوانید از همان ایده‌های اشاره شده استفاده کنید. در واقع نوع نورپردازی به ابعاد تراس یا بالکن ارتباطی ندارد و تنها باید از تعداد چراغ مناسب جهت تامین نور استفاده شود. شما میتوانید تراس یا بالکن کوچک خود را با چراغ‌های سقفی ال ای دی، ریسه‌های رنگی و یا دیوارکوب‌های دو طرفه نورپردازی کنید و علاوه بر تامین نور، به آن زیبایی خاصی ببخشید.

چند نکته مهم برای نورپردازی سقف تراس و بالکن

 

همچنین بخوانید
نحوه بازسازی اتاق خواب و نکات مهم در این رابطه

چند نکته مهم برای نورپردازی سقف تراس و بالکن

 

  • در صورتی که قصد دارید نورپردازی فضای بالکن و تراس از جلوه بصری بیشتری برخوردار باشد، بهتر است پروژکتورهایی مانند قاب هالوژن فلزی را از معرض دید پنهان کنید و آنها را به شکل مخفی اجرا نمایید.
  • برای تامین نور در فضای تراس و بالکن، زیاده‌روی نکنید. چرا که همانطور که اشاره کردیم این فضاها به نور زیادی نیاز ندارند و تنها با چند چراغ یا ریسه نور مورد نیازشان در شب تامین می‌شود. همچنین میتوانید برای جذابیت بیشتر از آباژورهای ایستاده کنید و در صورت نیاز به افزایش نور در تراس، آن را روشن نمایید.
  • متریال‌هایی که برای نورپردازی تراس از کف به بالا استفاده می‌شوند، باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند. در صورت استفاده از متریال بی‌کیفیت، سوراخ‌ها و نقش‌های دیوار نمایان می‌شوند و سبب جلب توجه ایرادات می‌گردند.
  • برای نورپردازی تراس و بالکن به هماهنگی و متقارن‌ بودن چراغ‌ها توجه داشته باشید. به این صورت که از چراغ‌های هم شکل و هم اندازه در فواصل طولی معین استفاده نمایید. با توجه به این موارد میتوانید جلوه بیشتری به فضای تراس ببخشید و حالت شیک و مدرنی در آن ایجاد نمایید.
  • با استفاده از ال ای دی‌های مرغوب میتوانید نورپردازی را به شکل ایده‌آلی انجام دهید. گرمای حاصل از این LEDها در حد مطلوبی است و در صورت برخورد دست با آنها مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما ال ای دی‌های بی‌کیفیت به این شکل نیستند و ممکن است پوست دست در اثر برخورد با آنها دچار سوختگی شود. برای همین حتما به این موضوع توجه داشته باشید و از پروژکتور و والواشرهای مناسب 12 یا 24 ولت به همراه درایور و با درجه محافظت مناسب استفاده نمایید.

جمع بندی

با نورپردازی اصولی و استاندارد تراس و بالکن میتوانید یک محیط زیبا و کاربردی در ساختمان خود ایجاد کنید و از آن جهت گذراندن اوقات فراغت استفاده نمایید. برای نورپردازی تراس میتوانید از انواع شیوه‌های نورپردازی عمومی، نورپردازی موضعی یا نورپردازی تاکیدی استفاده کنید. همچنین میتوان از ابزارهای نوین برای این کار استفاده کرده و یک محیط زیبا در تراس ایجاد کرد. در این رابطه هم میتوان به ریسه‌های نوری، چراغ‌های خطی مدرن، حباب‌های کروی، دیوارکوب، چراغ فانوسی و آباژور اشاره کرد. در صورتی هم که قصد دارید نورپردازی تراس و بالکن را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید، میتوانید با کارشناسان شرکت کالکر تماس حاصل فرمایید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره