how-to-clean-stretch-ceiling

نحوه تمیز کردن سقف کشسان

یکی از خصوصیات مهم سقف‌های کشسان، قابلیت نظافت و شستشوی آنها است. ساختار این سقف‌ها به گونه‌ای است که به راحتی می‌توان آنها را با یک دستمال مرطوب تمیز کرده و یا شستشو داد. برای شستشوی سقف کشسان باید آنها را از محل نصب جدا کرده و پس از شستشو، مجددا نصب کرد. تمیز شدن سقف کشسان نقش زیادی در زیبایی کار داشته و باعث می‌شود تا سقف همچون روز اول بدرخشد. این سقف‌ها همچون هر متریال دیگری، پس از مدتی جذابیت اولیه خود را از دست داده و رنگشان به مرور مات خواهد شد. دلیل مات شدن رنگ سقف کشسان، به خاطر گرد و غباری است که بر روی آن نشسته است. برای همین با چند گام ساده می‌توان این سقف‌ها را تمیز کرده و جلوه اولیه را به آنها بازگرداند. اگر شما هم در دکوراسیون خود از این دسته سقف‌های کاذب استفاده می‌کنید، بهتر است با نحوه تمیز کردن سقف کشسان به خوبی آشنا باشید.

دلیل مراقبت و نگهداری از سقف کشسان

سقف‌های کشسان نیاز به مراقبت دارند و اگر از آنها به خوبی محافظت شود، برای چندین سال قابل استفاده خواهند بود. برای همین سعی کنید بسته به محیطی که سقف کشسان در آن قرار دارد، هر چند وقت یک بار نسبت به نظافت و تمیز کردن آن اقدام کنید. هر زمانی که احساس کردید روی سطح سقف کشسان را گرد و غبار گرفته است، حتما آنها را با جاروبرقی یا یک دستمال خشک برطرف کنید. در صورتی که از جاروبرقی برای رفع گرد و خاک استفاده می‌کنید، به هیچ وجه آن را بر روی سقف فشار نداده و تنها از فاصله معینی تا سقف آن را نگه دارید تا خاک‌ها را به خود جذب کند. بهترین زمان برای شستشوی سقف کشسان اتاق خواب یا سالن پذیرایی، 1 الی 2 بار در سال و برای شستشوی سقف کشسان آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی 3 الی 4 بار در سال خواهد بود. با تمیز کردن و مراقبت صحیح از سقف کشسان، هم زیبایی آنها حفظ شده و هم طول عمرشان افزایش پیدا خواهد کرد.

اقدامات لازم پیش از تمیز کردن سقف کشسان

 

how-to-clean-stretch-ceiling

 

پیش از هر چیز باید بدانید از آنجایی که این سقف‌ها دسترسی دشواری دارند، تمیز کردنشان کار آسانی نبوده و هر کسی نمی‌تواند از پس آن برآید. برای همین از افرادی که در این زمینه تخصص دارند و یا افرادی که در منزل از قوای جسمانی خوبی برخوردار هستند، درخواست کمک نمایید. برای تمیز کردن سقف کشسان نیاز به نردبان یا چهار پایه است. اگر سقفتان از ارتفاع زیادی برخوردار است، بهتر است از نردبان استفاده نمایید. از آنجایی که سقف کشسان نسبت به اشیا نوک تیز و هر شی دیگری حساس بوده و ممکن است آسیب ببیند، باید در هنگام تمیز کردن سقف دقت زیادی داشته باشید. برای همین پیش از شروع به کار انگشتر، زیورالات و هر وسیله‌ای که احتمال می‌دهید به سقف آسیب برساند را از خود دور کنید. علاوه بر این اگر از دستمال قبلا استفاده شده برای تمیز کردن سقف کشسان استفاده می‌کنید، حتما آن را بررسی کنید تا عاری از هر چیزی باشد. پیشنهاد ما این است که از اسفنج‌های مناسب و نو برای تمیز کردن سقف کشسان استفاده کنید. در کنار دستمال و اسفنج، به یک شوینده ملایم نیاز خواهید داشت. توصیه می‌شود به هیچ وجه از شوینده‌هایی همچون سفید کننده (وایتکس)، مواد شیمیایی قوی مانند استون و مواد کلردار برای تمیز کردن سقف کاذب کشسان استفاده نکنید. این کار باعث آسیب رسیدن به بافت سقف و از بین رفتن آن خواهد شد.

همچنین بخوانید
سقف کشسان ترنسپرنت

نحوه پاک کردن لکه و آلودگی از روی سقف کشسان

 

how-to-clean-stretch-ceiling

 

پس از آنکه گرد و غبار روی سقف کشسان را با جارو برقی یا دستمال خشک برطرف کردید، باید به سراغ تمیز کردن سقف کشسان بروید. در اینجا باید با توجه به نوع لکه‌ها و آلودگی اقدام به تمیزکاری سقف کنید. در صورتی که آلودگی‌ها سطحی باشند، می‌توان تنها با استفاده از آب و مقداری مایع صابون سقف را تمیز کرد. اما اگر میزان آلودگی و لکه‌ها شدیدتر باشند، باید از مواد شوینده قوی‌تر یا الکل استفاده کرد. برای این کار نیز باید اسفنج را مرطوب کرده و روی لکه و کثیفی‌ها کشید. این کار را باید تا زمانی ادامه دهید که از پاک شدن لکه‌ها اطمینان حاصل کنید. در نهایت با یک پارچه خشک، نواحی خیس شده را دستمال کشیده تا سقف به خوبی پاک و تمیز شود.

تمیز کردن سقف کشسان مات

 

how-to-clean-stretch-ceiling

 

آلودگی و گرد و غبار بر روی سقف‌های کشسان مات کاملا مشهود هستند؛ برای همین باید از آنها مراقبت بیشتری کرده و در زمان‌های لازم برای شستشوی آنها اقدام کرد. برای تمیز کردن این نوع سقف نیز می‌توانید در ابتدا با جاروبرقی، گرد و غبار را برطرف کرده و سپس با مایع صابون ملایم تمیزکاری آن را انجام دهید. برای سقف‌های کشسان مات، نیازی به استفاده از مواد شوینده قوی نیست؛ مگر سطح آلودگی بسیار زیاد باشد. پس از پایان کار نیز با یک دستمال خشک سقف را تمیز کرده تا بعدا رگه‌ و خطوط آب در آن ایجاد نشود. نکته مهم این که برای شستشوی سقف کشسان مات به هیچ وجه از الکل و مواد الکل‌دار استفاده نکنید.

همچنین بخوانید
نقش رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

تمیز کردن سقف کشسان براق (لاکر – ساتن)

سقف‌های کشسان براق درخشش زیادی دارند و اگر دچار آلودگی و گرد و غبار شوند، براقی و جلوه خود را از دست می‌دهند. برای همین نیاز است تا نسبت به تمیزکاری و شستشوی آنها نیز به موقع اقدام کرد. نحوه تمیز کردن سقف کشسان لاکر و ساتن نیز همچون سقف مات بوده و تفاوت زیادی با آن ندارد. تنها تفاوت این است که اگر سقفتان از نوع لاکر براق (آینه‌ای) باشد، می‌توانید از محلول الکل برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

تمیز کردن سقف کشسان آسمان مجازی

 

how-to-clean-stretch-ceiling

 

معمولا سقف‌های آسمان مجازی گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کنند؛ اما گاهی اوقات دچار آلودگی‌هایی می‌شوند که باید نسبت به رفع آنها اقدام کرد. برای تمیز کردن سقف کشسان آسمان مجازی تنها نیاز به یک پارچه مرطوب و شیشه پاک کن (یا مواد شوینده ملایم) خواهید داشت. برای این سقف نباید از موادی مانند استون، حلال‎ها و مواد کلردار استفاده کنید. پس از تمیز کردن سقف آسمان مجازی با دستمال مرطوب، باید با یک دستمال خشک آن را پاک و تمیز کنید. علاوه بر این، سقف‌های کشسان آسمان مجازی قابلیت شستشو دارند و می‌توان آنها را از محل جدا کرده و مورد شستشو قرار داد.

کدام یک از سقف‌های کشسان به نظافت بیشتری نیاز دارند؟

 

کدام یک از سقف‌های کشسان به نظافت بیشتری نیاز دارند؟

 

معمولا تمام سقف‌های کشسان پس از مدتی نیاز به نظافت و تمیزکاری پیدا می‌کنند. اما از میان آنها سقف‌هایی که در مکان‌های اشاره شده در زیر واقع شده باشند، بیشتر باید مورد نظافت قرار بگیرند.

  • تمیز کردن سقف کشسان آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مکان‌های مهم در خانه است که در آن از سقف کشسان استفاده زیادی می‌شود. با نصب سقف کشسان در آشپزخانه، میتوان محیط آن را زیباتر کرده و به فضای آن جلوه خاصی بخشید. با این حال باید بدانید از آنجایی که در آشپزخانه پخت و پز زیادی وجود دارد، سقف‌های کشسان در آن بیشتر دچار آلودگی و جرم گرفتگی می‌شوند. پخش ذرات روغن و بخارهای غذا در هوا، می‌تواند بر روی سقف کشسان تاثیر بگذارد و به مرور آن را آلوده نماید. برای همین اگر از سقف کشسان در آشپزخانه استفاده می‌کنید، باید به نظافت آن توجه زیادی داشته باشید. نحوه تمیز کردن سقف کشسان آشپزخانه همچون سایر بخش‌ها است و باید در آن به نکات ایمنی مهم توجه شود.

  • تمیز کردن سقف کشسان ایوان و بالکن

اگر در فضای ایوان و بالکن خود از سقف کشسان استفاده می‌کنید، حتما با گرد و غبار زیادی روی آن مواجه شده‌اید. البته سقف‌های کشسان ضد گرد و غبار هستند و به راحتی این مواد را جذب نمی‌کنند؛ اما به مرور زمان گرد و غبار و آلودگی‌های هوا روی این سقف‌ها تاثیر گذاشته و ظاهر سقف را کثیف و بد می‌نماید. بنابراین باید به نظافت سقف کشسان بالکن و ایوان خود نیز توجه داشته باشید و هر چند ماه یک بار آن را مورد بررسی و نظافت قرار دهید.

  • تمیز کردن سقف کشسان حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی جزو فضاهایی از خانه هستند که در آنها از سقف کشسان استفاده زیادی می‌شود. دلیل آن هم این است که سقف‌های کاذب کشسان، ضد آب هستند و رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند. برای همین است که جهت استفاده در محیط‌هایی چون سرویس بهداشتی و حمام بسیار ایده‌آل می‌باشند. حال اگر برایتان سوال است که آیا سقف کشسان حمام یا سرویس بهداشتی نیز نیاز به نظافت دارد یا خیر، باید بگوییم که در حمام آلودگی شدیدی وجود ندارد. اما در سرویس بهداشتی قضیه فرق دارد و اگر تهویه هوای مناسبی در آن وجود نداشته باشد، آلودگی‌ها روی سقف باقی می‌مانند. باقی ماندن قطرات و خشک شدن آنها روی سقف، سبب ایجاد لکه می‌شود. بنابراین بهتر است نسبت به نظافت سقف کشسان حمام و سرویس بهداشتی خود نیز هوشیار باشید و هر از چند گاهی آن را مورد بررسی قرار دهید.

  • تمیز کردن سقف کشسان بیمارستان

 

همچنین بخوانید
نکات نورپردازی خانه به روش صحیح

تمیز کردن سقف کشسان بیمارستان

 

یکی از خصوصیات سقف‌های کشسان، ضد باکتریال و ضد قارچ بودن آنها است. با این حال اگر این سقف‌ها به مدت طولانی در مراکز بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار بگیرند، بهتر است به نظافتشان توجه شود. در مراکز درمانی نظیر بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، سطح بهداشت محیط بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد. از این رو به نظافت سقف کشسان بیمارستان و مراکز درمانی نیز توجه داشته و در صورت لزوم برای آن اقدام نمایید.

 

جمع بندی

سقف‌های کشسان از جمله سقف‌های کاذب پرطرفداری هستند که در دکوراسیون داخلی مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. این سقف‌ها نیاز به مراقبت و نگهداری صحیح دارند تا بتوان از آنها برای طولانی مدت استفاده کرد. یکی از راه‌های مراقبت از سقف‌های کشسان، نظافت و تمیز کردن به موقع آنها است. زمانی که سقف‌ها دچار گرد و غبار شده و یا بر روی آنها لکه و آلودگی مشاهده می‌شود، باید آنها را با مواد مناسب تمیز کرد. برای تمیز کردن سقف‌های کشسان نیاز به یک دستمال مرطوب و یک شوینده است. این شوینده باید عاری از مواد شیمیایی و موادی چون استون، حلال‎ها و مواد کلردار باشد. در نهایت باید سقف را با یک دستمال خشک پاک کرده تا رگه‌های آب بر روی آن ایجاد نشود.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره