اصول نورپردازی سقف پارکینگ

با اصول نورپردازی سقف پارکینگ آشنا شوید

پارکینگ یکی از بخش‌های مهم ساختمان است که توجه به مسائل امنیتی در آن بسیار مهم است. ایجاد فضایی روشن در پارکینگ، سبب افزایش امنیت در آن شده و افراد میتوانند به راحتی در آن تردد نمایند. نورپردازی مناسب در پارکینگ علاوه بر ایجاد فضای روشن، باعث زیباتر به نظر رسیدن آن می‌شود. برای همین است که بهتر است افراد با اصول نورپردازی سقف پارکینگ آشنایی داشته باشند تا بتوانند از بهترین روشنایی برای آن استفاده نمایند.

به چه اصولی در نورپردازی پارکینگ باید توجه شود؟

 

به چه اصولی در نورپردازی پارکینگ باید توجه شود؟

 

نورپردازی سقف پارکینگ باید طبق اصول درستی انجام گیرد تا هم روشنایی فضا به خوبی فراهم شود و هم مسائلی چون مصرف انرژی مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به مهمترین اصول نورپردازی سقف پارکینگ اشاره خواهیم داشت.

 • نورپردازی سقف پارکینگ با چراغ‌های کم مصرف

پارکینگ‌هایی که در طبقات زیرین ساختمان هستند، هیچگونه روشنایی طبیعی ندارند. برای همین نیاز است تا چراغ‌های پارکینگ دائما روشن باشند. روشن بودن دائم چراغ‌های پارکینگ، سبب مصرف انرژی برق زیادی می‌شود. از این رو خیلی مهم است که چراغ‌هایی که برای پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع کم مصرف باشند و کمترین میزان انرژی را مصرف نمایند. استفاده از چراغ‌های پر مصرف نه تنها باعث هزینه‌های زیاد برق می‌شود، بلکه سبب مصرف زیاد انرژی و آسیب به محیط زیست می‌شود.

 • توجه به شار نوری در نورپردازی سقف پارکینگ

شار نوری به میزان نور تابشی از منبع نوری گفته می‌شود. در صورتی که شار نوری بیش از حد زیاد باشد، فضا بیش از حد نورانی شده و چشم اذیت خواهد شد. همچنین شار نوری پایین، باعث کم نور رسیدن فضای پارکینگ خواهد شد. برای همین در نورپردازی سقف پارکینگ باید به میزان شار نوری توجه کرده و نور فضا را در حد طبیعی فراهم نمود. به طور کل گفته می‌شود بهترین شدت روشنایی پارکینگ بین 50 الی 100 لوکس می‌باشد.

 • نیاز به روشنایی بیشتر در فضاهای پر رفت و آمد پارکینگ

بیشترین فضاهای پارکینگ که نیاز به نورپردازی بالا دارند، بخش ورودی و خروجی است. در همچین بخش‌هایی باید از تعداد چراغ‌های بیشتر یا چراغ‌های با توان مصرفی بالا استفاده کرد. به طور کلی قبل از خرید تجهیزات روشنایی پارکینگ ساختمان، بهتر است مساحت پارکینگ را در نظر بگیرید و چراغ‌ها را در تعداد مورد نیاز تهیه نمایید.

 • توجه به سطوح روشن و بازتاب کننده نور

سطوح کف، دیوار و حتی سقف، در نورپردازی پارکینگ تاثیر دارند. برخی از سطوح روشن، قابلیت انعکاس نور را دارند و باعث نورانی‌تر رسیدن فضا می‌شوند. برای همین زمانی که قصد نورپردازی سقف پارکینگ داشتید، بهتر است به این مسئله نیز توجه داشته باشید تا بهترین روشنایی برای محیط فراهم شود.

 • نورپردازی سقف پارکینگ با توجه به طراحی سقف

امروزه سقف‌های پارکینگ در مدل‌ها و انواع مختلفی ساخته می‌شوند. بسته به اینکه سقف پارکینگ از چه مدلی باشد، باید از یک نورپردازی مناسب برای آن استفاده شود. برای مثال اگر سقف پارکینگ از نوع گچی یا کشسان باشد، باید برای هرکدام یک نورپردازی مناسب به کار برده شود.

همچنین بخوانید
مقایسه چراغ توکار و روکار

انواع نورپردازی سقف پارکینگ و نحوه اجرا

 • نورپردازی عمومی: در این نوع نورپردازی، نور تابشی ملایم است و تمام محیط پارکینگ را در برمی‌گیرد. استفاده از نورپردازی عمومی در پارکینگ بسیار مهم است؛ چرا که باعث روشنایی کلی فضا و رفت و آمد راحت خودروها و افراد خواهد شد. نحوه اجرای نورپردازی عمومی معمولا با چراغ‌های سقفی توکار و روکار صورت می‌گیرد.
 • نورپردازی وظیفه‌ای پارکینگ: نورپردازی وظیفه‌ای شبیه به نورپردازی عمومی است؛ با این تفاوت که کوچک‌تر و متمرکزتر از آن است. این نورپردازی زمانی به کار می‌آید که در پارکینگ نیاز به نور بیشتری جهت انجام کاری می‌باشد. نحوه اجرای نورپردازی وظیفه‌ای، معمولا با استفاده از چراغ‌های آویزی صورت می‌گیرد.
 • نورپردازی دکوراتیو پارکینگ: این نورپردازی بیشتر جنبه زیبایی و تزئینی دارد. نورپردازی دکوراتیو بیشتر در پارکینگ‌های لوکس استفاده شده و باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود. در این نورپردازی از لامپ‌های هالوژنی، فیبر نوری، لامپ‌های رنگی و … استفاده می‌شود.
 • نوپردازی تاکیدی پارکینگ: این نورپردازی همانطور که از نامش پیداست، باعث تاکید بر یک قسمت خاص از پارکینگ می‌شود. نورپردازی تاکیدی در هر جایی از پارکینگ که استفاده شود، نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. برای مثال در بخش پارک هر خودرویی میتوان از این نورپردازی استفاده کرده تا به نقطه کانونی پارکینگ تبدیل شود. نحوه اجرای نورپردازی تاکیدی بیشتر با چراغ‌های سقفی هالوژنی صورت می‌گیرد.

روشنایی پارکینگ ساختمان چقدر باید باشد؟

 

روشنایی پارکینگ ساختمان چقدر باید باشد؟

 

روشنایی و نورپردازی پارکینگ ساختمان باید به گونه‌ای باشد که افراد در آن حس خوف و تاریکی را احساس نکنند. در واقع نور پارکینگ باید به گونه‌ای باشد که افراد بتوانند علائم و نوشته‌ها را به خوبی مشاهده کنند و مسیر درست حرکت را تشخیص دهند. برخی از پارکینگ‌ها از چندین طبقه برخوردارند که برای رفتن به طبقات باید علائم راهنما و هشداردهنده را دنبال کرد. در صورتی که نور پارکینگ کم باشد، این علائم خوانایی خوبی ندارند و فرد نمی‌تواند مسیر خود را به درستی تشخیص دهد. بنابراین روشنایی پارکینگ ساختمان باید سبب امنیت خاطر افراد و سهولت در رانندگی آنها گردد. با یک نورپردازی درست و اصولی میتوان باعث وضوح دید افراد شده و از بروز حوادث و تصادفات در پارکینگ جلوگیری کرد.

همچنین بخوانید
سقف کشسان در محیطهای بیرونی ساختمان

تجهیزات نورپردازی و لامپ مناسب پارکینگ

 

تجهیزات نورپردازی و لامپ مناسب پارکینگ

 

حال که با اصول نورپردازی سقف پارکینگ آشنا شدید، بهتر است با لوازم لازم جهت نورپردازی نیز آشنا شوید. در اینجا به مهمترین و پرکاربردترین چراغ‌ها برای فضای پارکینگ اشاره می‌کنیم:

 • لامپ هالوژن: یکی از پرکاربردترین چراغ‌های روشنایی پارکینگ، لامپ‌های هالوژنی می‌باشد. از این چراغ‌ها بیشتر در پارکینگ‌ ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. نحوه نصب لامپ هالوژنی در پارکینگ، به صورت فاصله‌های مشخصی بوده تا نور در کل فضا گسترده شود. از لامپ‌های هالوژنی بیشتر به عنوان نورپردازی تاکیدی در پارکینگ استفاده می‌شود. از مزایای این چراغ‌ها میتوان به مصرف برق پایین و نصب آسان اشاره کرد.
 • چراغ‌های خطی: چراغ‌های خطی یکی دیگر از کاربردی‌ترین چراغ‌های روشنایی پارکینگ محسوب می‌شوند. این چراغ‌های مدرن به صورت روکار و توکار قابل نصب هستند و میتوان آنها را بر روی سقف‌های کاذبی چون سقف کشسان به راحتی نصب کرد. خصوصیت چراغ خطی در این است که مصرف برق پایینی دارد و شار نوری مناسبی دارد. از این رو روشنایی آن باعث آزردگی چشم‌ها نخواهد شد. از چراغ خطی میتوان برای پارکینگ‌های مجتمع‌های مسکونی و یا پارکینگ‌های عمومی استفاده کرد و فضا را با آن جلوه زیادی بخشید.
 • لامپ‌های ساده کم مصرف: در کنار دو چراغی که معرفی شد، میتوانید از لامپ‌های ساده کم مصرف برای روشنایی پارکینگ ساختمان استفاده کنید. این چراغ‌ها را میتوان به عنوان چراغ دیواری پارکینگ نیز به کار برده و در حباب‌های مخصوص نصب کرد. لامپ‌های کم مصرف، مصرف برق بسیار پایینی دارند و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند. از این رو در پارکینگ‌هایی که وسعت زیادی دارند، میتوان از این لامپ‌ها استفاده کرده و در مصرف انرژی و برق به خوبی صرفه‌جویی کرد.

از نصب سنسور حرکتی در پارکینگ غافل نشوید!
برای صرف انرژی کمتر بهتر است در پارکینگ سنسور حرکتی نصب کنید. این سنسور باعث می‌شود تا زمانی که ترددی در پارکینگ نیست، چراغ‌ها به طور خودکار خاموش شوند. این مسئله علاوه بر کاهش مصرف برق و انرژی، سبب سهولت در استفاده خواهد شد.

همچنین بخوانید
طراحی و تزیین سقف در دکوراسیون داخلی

سقف کشسان پارکینگ و نورپردازی آن

 

سقف کشسان پارکینگ و نورپردازی آن

 

سقف کشسان یکی از سقف‌های کاذب است که امکان نصب در هر محیطی را دارد. از این سقف میتوان در محیط پارکینگ استفاده کرده و فضای آن را به شکل زیباتری تغییر داد. با استفاده از سقف کشسان در پارکینگ، میتوان از انواع نورپردازی سقف کشسان برای آن استفاده کرد. برای مثال میتوان از چراغ‌های هالوژن ال ای دی برای پارکینگ استفاده کرده و محیط را توسط آنها روشن‌تر نمود. نورپردازی‌های مخفی که به صورت توکار یا روکار هستند، گزینه خوبی برای این نوع از سقف‌ها می‌باشند. همچنین میتوان از چراغ‌های رنگی هالوژنی برای سقف کشسان پارکینگ استفاده کرد تا محیط از زیبایی بیشتری برخوردار شود. سقف‌های کشسان برای پارکینگ ساختمان‌های مجلل بسیار مناسب هستند و نقص و عیوب سقف اصلی را به خوبی پوشش می‌دهند. از این رو اگر به دنبال یک متریال با کیفیت و جدید برای سقف پارکینگ هستید، سقف کاذب کشسان گزینه خوبی برایتان خواهد بود.

سقف کشسان پارکینگ و انجام نورپردازی با کالکر

برای نصب سقف کشسان در پارکینگ می‌توانید از کالکر کمک بگیرید. شرکت کالکر یکی از شرکت‌های با سابقه در زمینه تولید انواع سقف کشسان و سقف‌های سه بعدی است. سقف‌های کشسان کالکر از مواد با کیفیتی ساخته می‌شوند و استحکام و مقاومت زیادی دارند. برای همین با سفارش سقف کشسان کالکر، می‌توانید برای چندین سال از آن همچون روز اول استفاده نمایید. سقف‌های کشسان کالکر برای هر محیطی قابل سفارش هستند و قابلیت اجرا در هر طرح و رنگی را دارند. در صورتی که در این زمینه به مشاوره و اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید، بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

از آنجایی که پارکینگ ساختمان معمولا در طبقات زیرین ساختمان قرار دارد، فاقد نور طبیعی بوده و باید برای آن از نورپردازی‌های مصنوعی مناسب استفاده کرد. نورپردازی سقف پارکینگ یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. برای این کار باید با اصول نورپردازی سقف پارکینگ آشنا بوده و تمام مسائل را در آن رعایت کرد. از مهمترین اصول نورپردازی در پارکینگ میتوان به استفاده از چراغ‌های کم مصرف، توجه به شار نوری چراغ‌ها، توجه به نوع طراحی سقف و استفاده از سنسور حرکتی اشاره کرد.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره