نورپردازی فضای مسکونی

نورپردازی فضای مسکونی

نورپردازی به استفاده هدفمند از تجهیزات نوری جهت ایجاد جلوه‌های بصری یا زیبایی شناختی گفته می‌شود. با نورپردازی مناسب میتوان سبب ایجاد یک محیط زیبا و شیک شده و نور مورد نیاز برای افراد حاضر در محل را به خوبی تامین کرد. نورپردازی در تمام فضاها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در هر محیطی به باید و نبایدهای آن توجه شود. در رابطه با نورپردازی فضای مسکونی نیز به همین صورت است و باید از بهترین منابع نوری برای تامین روشنایی در محیط استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با نورپردازی فضاهای مسکونی صحبت کنیم و با موارد مهم در این زمینه بیشتر آشنا شویم.

اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی

اهمیت نور در هر فضایی بر هیچکس پوشیده نیست. با تامین نور میتوان سبب روشنایی محیط شده و به افراد در مشاهده محیط اطراف و برقراری ارتباط کمک کرد. تامین نور مناسب در محیط سبب ایجاد آرامش و امنیت می‌شود و حس خوبی را در افراد ایجاد می‌نماید. در حال حاضر روش‌های خلاقانه و جدیدی برای نورپردازی وجود دارد که بسته به نوع و کاربری محیط میتوان از هر کدام از آنها استفاده کرد. برای مثال در نمایشگاه‌های تابلوی نقاشی یا موزه‌ها میتوان از نورپردازی تاکیدی استفاده کرده و از طریق آن بر روی تابلوها و لوازم مهم تاکید و تمرکز کرد.

نورپردازی مصنوعی شامل به کارگیری منابع نور مصنوعی است که خود قابل تقسیم به دسته‌های مختلف می‌باشد. در یک دسته‌بندی کلی میتوان نورپردازی مصنوعی را به دو دسته اصلی و تزیینی تقسیم کرد. هدف نورپردازی اصلی، تامین روشنایی کافی برای تمام فضاهای داخلی است. اما نورپردازی تزیینی یا نورپردازی دکوراتیو، برای ایجاد زیبایی و تضاد سایه روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در ساختمان‌ها میتوان از نورهای مستقیم و یا نورهای غیر مستقیم و مخفی استفاده کرده و سبب ایجاد سبک خاصی در محیط شد.

نورپردازی بخش‌های مختلف فضای مسکونی

تا به اینجای مطلب به اهمیت نورپردازی پی بردیم و به نقش نور در زیبایی محیط و بهتر دیده شدن آن اشاره کردیم. در حال حاضر استفاده از نورهای مخفی در طراحی داخلی ساختمان بسیار رایج است و افراد زیادی از آن برای نورپردازی محیط استفاده می‌نمایند. انتخاب سبک و نوع نورپردازی تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. با این حال جهت اجرای بهترین نورپردازی میتوان از افراد متخصص در این امر کمک گرفته تا بر اساس شرایط محیط به انجام این کار بپردازند.

همچنین بخوانید
چند راهکار اساسی برای ترمیم گچ دیوار

نورپردازی محیط مسکونی یا منزل همچون هر محیط دیگری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به تامین نور در کلیه بخش‌های آن توجه شود. در واقع تمام بخش‌های یک خانه اعم از سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی نیاز به تامین نور کافی دارند تا ساکنین بتوانند آرامش و آسایش بیشتری را در آن تجربه نمایند. نورهای مصنوعی را میتوان بر روی دیوار یا سقف بخش‌های مختلف منزل نصب کرده و سبب ایجاد یک فضای پر نور و در عین حال زیبا شد.

نحوه نورپردازی بخش‌های مهم فضای مسکونی

 

نحوه نورپردازی بخش‌های مهم فضای مسکونی

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، نورپردازی تمام بخش‌های خانه از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به این موضوع توجه زیادی گردد. در این بخش به بررسی نورپردازی در بخش‌های مختلف خانه می‌پردازیم.

  • نورپردازی سالن پذیرایی

سالن پذیرایی یکی از نقاط مهم خانه است که باید به دکوراسیون و نحوه نورپردازی آن توجه زیادی شود. نورپردازی این فضا میتواند شامل روشنایی عمومی، نورپردازی متمرکز و نورپردازی محدود باشد. منظور از روشنایی عمومی، تامین نور از سقف سالن است که برای روشن کردن کل سالن کفایت می‌کند. نورپردازی متمرکز هم برای تمرکز بر روی یک نقطه خاص استفاده می‌شود. برای مثال اگر بخواهید یک تابلو یا اثر دکوری را به صورت روشن و برجسته نمایش دهید، میتوانید از نورپردازی متمرکز استفاده کنید. نورپردازی محدود هم برای روشن کردن یک محدوده خاص در زمان تاریک بودن کل فضا کاربرد دارد. شما میتوانید بر اساس طراحی داخلی و دکوراسیون سالن پذیرایی از هر کدام از این سه مورد استفاده نمایید. همچنین میتوانید تمام این نورپردازی‌ها را در کنار هم استفاده کنید.

  • نورپردازی سالن غذاخوری

سالن غذاخوی در منزل باید از نور کافی و مناسبی برخوردار باشد. برای تامین نور در این فضا بهتر است از لوسترهای سقفی در بالای میز غذاخوری استفاده شود. این کار باعث می‌شود تا سطح میز به خوبی روشن شود. همچنین میتوان بر روی میز یا اطراف آن از شمع استفاده کرده و سبب خلق یک محیط زیبا و خاص شد.

به جز استفاده از لوستر در سالن غذاخوری، میتوانید از نورپردازی پایین‌تاب یا نورپردازی ملایم نیز استفاده کنید. نورهای پایین‌تاب عمدتا نقش برجسته‌سازی در بخش‌های خاص را دارند. برای آنها هم معمولا از چراغ‌های هالوژنی استفاده می‌شود. نورپردازی ملایم هم میتواند با قرار دادن یک آباژور در کنار سالن فراهم شود. این دسته از نورها برای ایجاد فضایی آرام و تسکین دهنده بسیار مناسب هستند.

  • نورپردازی اتاق خواب

 

همچنین بخوانید
سقف کشسان مناسب برای آشپزخانه و رستوران

نورپردازی اتاق خواب

 

اتاق خواب‌ها محل استراحت افراد هستند و باید محیط آرامی داشته باشند. در این فضاها نیز باید به تامین نور و روشنایی مناسب دقت کرده و از بهترین تجهیزات نورپردازی برای آن استفاده کرد. برای نورپردازی اتاق خواب میتوانید به سبک دکوراسیون آن توجه کنید و بر اساس آن از بهترین لوازم تامین نور استفاده نمایید. در این اتاق‌ها میتوانید از نورهای مخفی و متنوع در بخش‌های بالایی تخت و دیوارهای روبرو استفاده کنید تا یک فضای آرامش بخش را برای خود تامین نمایید. در کنار تخت هم میتوانید از آباژور و یا چراغ‌های دیوارکوب استفاده کنید.

  • نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام

در نورپردازی سرویس بهداشتی باید به محل استفاده از چراغ‌ها توجه زیادی شود. در واقع چراغ‌ها باید در جایی نصب شوند که کمترین سایه را در صورت افراد ایجاد نمایند. اگر سرویس بهداشتی کوچک باشد، نیاز به نصب چراغ در تعداد محدود است. حال هر چقدر متراژ سرویس بهداشتی بیشتر باشد، باید از تجهیزات نوری بیشتری در آن استفاده گردد. بهتر است توجه شود که نورپردازی نباید سبب ایجاد هیچگونه تغییر رنگی در فضا شود و تنها باید سبب روشنایی محیط گردد.

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی را میتوان در نقاطی چون آینه، کابینت روشویی، سقف و دیوارهای اطراف انجام داد. همچنین میتوان در اطراف وان و کابین دوش یک نورپردازی مناسب در نظر گرفت تا یک فضای آرامش بخش در محیط فراهم گردد. با نورپردازی در سقف و دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی میتوانید سبب بزرگتر دیده شدن فضا شوید.

  • نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه از بخش‌های بسیار مهم در هر خانه‌ای است که نیاز به نورپردازی مناسب و تامین نور کافی دارد. در برخی از آشپزخانه‌ها امکان استفاده از منابع نوری آشکار در بخش‌های مختلف وجود ندارد و این موضوع میتواند سبب ایجاد شلوغی و مزاحمت در محیط گردد. برای همین استفاده از نورهای مخفی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشپزخانه محسوب می‌شود. نورهای مخفی را میتوان بر روی بخش‌های مختلف از جمله کابینت یا سقف آشپزخانه نصب کرده و سبب تامین نور در آن شد.

نورپردازی کابینت هم میتواند در زیبایی آشپزخانه تاثیر زیادی داشته باشد و یک جلوه مدرن به محیط آشپزخانه ببخشد. با نورپردازی دکوراتیو کابینت‌ها میتوانید جلوه خوبی به محیط آشپزخانه خود ببخشید و رنگ و طرح‌های موجود را به خوبی نمایش دهید. برای این کار هم میتوانید از چراغ‌های هالوژن در زیر لبه پایینی کابینت‌های پایین و قسمت بالا و یا پایین کابینت‌های بالا استفاده کنید.

همچنین بخوانید
مدرن کردن منزل با کمترین هزینه

چراغ‌های دکوراتیو نورپردازی

 

چراغ‌های دکوراتیو نورپردازی

 

در حال حاضر چراغ‌های دکوراتیو در طرح‌ها و اشکال هندسی مختلفی موجود هستند که هر کدام بسته به سبک طراحی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این چراغ‌ها رنگ‌های متنوعی دارند و سبب ایجاد یک فضای خاص و منحصربفرد در محیط می‌شوند. چراغ‌های دکوراتیو قابلیت استفاده به صورت دیوارکوب را دارند و میتوانند بر روی دیوارهای مختلف نصب شوند. برای مثال میتوانید در راهروها، راه پله‌ها و سایر فضاهای خالی از این چراغ‌ها استفاده کنید و جلوه خوبی به محیط خود ببخشید.

مهمترین مزیتی که چراغ‌های دکوراتیو دارند، افزایش حس زیبایی شناختی و دلپذیر شدن فضا است. در صورتی که این چراغ‌ها از نوع مناسبی انتخاب شده و در جای درستی نصب شوند، میتوانند سبب ایجاد حس خوب و آرامش بخشی در محیط شوند.

نورپردازی محیط مسکونی با شرکت کالکر

برای مشاوره و اجرای نورپردازی داخلی بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و نورپردازی را به آنها بسپارید. متخصصان میتوانند با توجه به سبک معماری و کاربری فضا به طراحی بهترین نورپردازی بپردازند و طبق سلیقه مشتری از تجهیزات نوری مناسب در آن استفاده نمایند. همچنین این افراد میتوانند کلیه تجهیزات و ابزارها را با دقت و تبحر کافی در مکان‌های مورد نظر نصب نمایند. جهت اجرای نورپردازی در محیط مسکونی میتوانید از شرکت کالکر کمک بگیرید. متخصصان این شرکت طراحی نورپردازی را متناسب با ایده‌ها و سلیقه‌های شما و با به کارگیری جدیدترین روش‌ها و سبک‌ها انجام خواهند داد.

جمع بندی

نورپردازی محیط مسکونی همچون هر محیط دیگری از اهمیت زیادی برخوردار است. برای نورپردازی این فضاها باید به تامین نور مناسب در تمام نقاط توجه کرده و از بهترین تجهیزات برای آن استفاده کرد. نورپردازی فضای مسکونی شامل مواردی چون نورپردازی سالن پذیرایی، نورپردازی سالن غذاخوری، نورپردازی اتاق خواب، نورپردازی آشپزخانه و نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی می‌شود که در متن به طور کامل به آنها اشاره داشتیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و اجرای بهترین نورپردازی، میتوانید با متخصصان کالکر تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره