rgb-lighting-stretch-ceiling

نورپردازی RGB در سقف کشسان

نورپردازی یکی از شاخصه‌هایی است که در دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی پیدا کرده است. افراد دکوراتور با در نظر گرفتن نورپردازی مناسب در محیط، سعی در هرچه بهتر شدن آن دارند. نورپردازی RGB یکی از انواع نورپردازی‌هایی است که امروزه از آن استفاده زیادی می‌شود. این نوع نورپردازی دارای ویژگی‌ها و خصوصیاتی است که در ادامه به طور کامل به آن اشاره خواهیم داشت. نورپردازی آرجی‌بی در مکان‌های مختلفی قابل اجرا بوده که سقف کشسان یکی از آن‌ها است. با استفاده از نورپردازی RGB در سقف کشسان می‌توان زیبایی این سقف کاذب را دو چندان کرد.

نورپردازی RGB به چه شکلی است و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

 

rgb-lighting-stretch-ceiling

 

RGB در صنعت روشنایی به چراغ‌هایی گفته می‌شود که قابلیت تغییر رنگ دارند. آرجی‌بی مخفف سه رنگ اصلی Red (قرمز)، Green (سبز) و Blue (آبی) است. در واقع نورپردازی‌هایی که با استفاده از این چراغ‌ها انجام می‌شود از این سه رنگ اصلی برخوردار هستند. تکنولوژی چراغ‌های RGB به گونه‌ای است که با ترکیب این سه رنگ اصلی، بیش از 16 میلیون رنگ تولید می‌شود. امروزه از سیستم RGB بیشتر برای تجهیزات گیمینگ و بازی استفاده می‌شود. طراحان این سیستم‌های سخت افزاری از فناوری RGB برای به تصویر کشیدن میلیون‌ها رنگ مختلف استفاده می‌کنند. این افراد با با یک پنل LED آرجی‌بی و پیاده‌سازی الگوریتم‌های مختلف، سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی را به 16 میلیون رنگ دیگر تبدیل می‌کنند. در این نوع نورپردازی از سه ال‌ای‌دی با رنگ‌های ذکر شده استفاده شده که ترکیب نور زیبایی توسط آنها ایجاد می‌شود. LED‌ها از طول عمر زیادی برخوردارند و قیمت پایین و مقرون به صرفه‌ای دارند. برای همین استفاده از آنها در نورپردازی آرجی‌بی، هزینه زیادی برای افراد در بر نخواهد داشت.

منظور از نورپردازی سقف کشسان چیست؟

 

rgb-lighting-stretch-ceiling

 

پیش از آنکه به نورپردازی RGB در سقف کشسان بپردازیم، بهتر است با نورپردازی‌های این سقف‌ کاذب بیشتر آشنا شوید. نورپردازی سقف کشسان به پروسه‌ی قرارگیری لامپ‌های رشته‌ای، ال‌ای‌دی یا هالوژن بر روی سقف گفته می‌شود. معمولا سقف‌هایی که از این نوع نورپردازی برخوردار می‌شوند، دیگر نیازی به اتصال لوازم روشنایی چون لوستر و چراغ‌های بزرگ نخواهند داشت. استفاده از چراغ‌های LED‌ در سقف کشسان علاوه بر تامین نور محیط، باعث کاهش هزینه‌های مصرفی خواهد شد. برای همین بیشتر افراد تمایل به استفاده از لامپ‌های هالوژنی و ال‌ای‌دی کم مصرف را دارند. لامپ‌های هالوژنی به رنگ‌های زرد و سفید موجود هستند که افراد می‌توانند از یکی از آنها یا ترکیب هر دو برای نورپردازی سقف کشسان استفاده کنند. نحوه نورپردازی سقف کشسان با چراغ‌های LED‌ و هالوژن با نورپردازی لوستر و چراغ‌های بزرگ کمی متفاوت است. در نصب چراغ‌های هالوژنی یا LED‌ نیاز به یک نگهدارنده به نام براکت است. این براکت‌ها به سقف اصلی وصل می‌شوند و بعد از آن چراغ‌ها در نگهدارنده لامپ یا همان پلتفرم جای می‌گیرند. علاوه بر موارد گفته شده یک نوع دیگر از نورپردازی سقف کشسان وجود دارد که به آن فیبر نوری گفته می‌شود. نورپردازی فیبر نوری سقف کشسان از محبوبترین انواع نورپردازی این سقف کاذب است؛ دلیل این محبوبیت به خاطر لوکس بودن و جذابیت زیاد فیبرهای نوری است. فیبر نوری از ریسه‌ها و چراغ‌های ریزی برخوردار است که با قرارگیری بر روی سقف کشسان، همچون ستاره‌های شب به درخشش درمی‌آیند.

همچنین بخوانید
پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

نورپردازی سقف با ال ای دی

یکی از روش‌های نورپردازی سقف که از گذشته تا کنون مورد توجه افراد زیادی قرار دارد، نورپردازی سقف با استفاده از چراغ‌های ال ای دی است. پنل‌های LED جزو مدرنترین نورپردازی‌ها برای سقف‌های اصلی و یا کاذب به شمار می‌روند. این چراغ‌ها به قدری زیبا و ساده هستند که برخی از افراد برای نورپردازی دیوار خانه نیز از آنها استفاده می‌نمایند. نصب پنل‌های LED بر روی سقف می‌تواند به شکل خاصی انجام شود و در نصب آن از دیزاین خاصی استفاده شود. شما می‌توانید در سقف اتاق خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه و راهرو از دیزاین خاصی استفاده کنید و سقف‌تان را با چراغ‌های ال ای دی به شکل زیبایی تزئین کنید. نحوه صحیح قرارگیری چراغ‌ها در سقف باعث می‌شود تا هنگام روشن شدن چراغ‌ها، فضا به شکل زیبایی تغییر پیدا کند. یکی از کارهایی که برای زیباتر کردن فضا می‌توانید انجام دهید، استفاده از چراغ‌های RGB است. همانطور که گفته شد چراغ‌های RGB چراغ‌های رنگی هستند که از خود نورهای قرمز، سبز و آبی منتشر می‌کنند. این چراغ‌ها بیشتر برای محیط‌های گیمینگ به کار برده می‌شوند. با این حال شما می‌توانید از این چراغ‌ها برای محیط‌های مختلفی استفاده کنید و یک سقف RGB زیبا برای خود داشته باشید.

استفاده از نورپردازی RGB در سقف کشسان

در کنار استفاده از لامپ‌های هالوژنی و لوستر، می‌توان از نورپردازی RGB برای سقف کشسان استفاده کرد. در این نورپردازی چراغ‌های ال‌ای‌دی RGB در پشت پارچه سقف کشسان و یا دور تا دور قاب سقف قرار می‌گیرند. نحوه چیدمان این چراغ‌ها بسیار مهم است و در نتیجه کار تاثیر زیادی دارد. در صورتی که تراکم چراغ‌های ال‌ای‌دی زیاد باشد، غلظت رنگ هم بیشتر خواهد بود. همچنین اگر تعداد چراغ‌های LED‌ آرجی‌بی کمتر و فواصل بین آنها زیاد باشد، نور نهایی از غلظت پایینتری برخوردار خواهد شد. برای همین پیش از اقدام به نورپردازی سقف کشسان با چراغ‌های RGB، به غلظت رنگی که مدنظرتان است، توجه زیادی داشته باشید. یکی از ویژگی‌های جالب نورپردازی RGB در سقف کشسان، قابلیت تغییر رنگ آن است. شرکت‌های اجرا کننده سقف کشسان با در نظر گرفتن یک ریموت، این امکان را به افراد می‌دهند تا از راه دور بتوانند نورپردازی را به رنگ دلخواه خود تغییر دهند. بنابراین می‌توان گفت نورپردازی RGB یکی از انواع نورپردازی‌هایی است که امکان شخصی‌سازی را برای افراد فراهم می‌کند.

دلیل استفاده از نورپردازی RGB در سقف کشسان

 

rgb-lighting-stretch-ceiling

 

حال که با نورپردازی RGB و نحوه قرارگیری آن بر روی سقف کشسان آشنا شدید، شاید برایتان سوال باشد چرا عده‌ای از افراد از این نوع نورپردازی برای محیط خود استفاده می‌کنند. در علم روانشناسی بارها از تاثیر نور و رنگ بر روی ذهن و روحیه انسان‌ها صحبت شده است. برای همین می‌توان گفت رنگ‌هایی که برای نورپردازی محیط استفاده می‌شوند، خواسته یا ناخواسته بر روی روحیه انسان‌ها تاثیر خواهند گذاشت. از آنجایی که نورپردازی RGB شامل سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی می‌باشد، هرکدامشان در روحیه افراد تاثیر زیادی خواهند گذاشت. رنگ قرمز چراغ‌ها در ایجاد حس شادی و هیجان، رنگ سبز در ایجاد حس خونسردی و امنیت و رنگ آبی در ایجاد حس آرامش و اعتماد افراد نقش خواهند داشت. برای همین توصیه می‌شود که در هر فضایی متناسب با نوع کاربری و دکوراسیون، از نورپردازی مناسبی استفاده شود.

همچنین بخوانید
آیا سقف کشسان غیر قابل اشتعال است

نحوه انجام نورپردازی سقف کاذب

سقف کاذب سقفی است که روی سقف اصلی و پایین‌تر از آن نصب می‌گردد و قابلیت نورپردازی‌های مختلفی دارد. نورپردازی سقف کاذب را میتوان بر اساس نوع فضا به دو صورت ساده و یا لاکچری انجام داد. نورپردازی‌های ساده اغلب با لامپ‌های ال ای دی ساده انجام می‌شوند که دورتادور سقف با فاصله مشخصی نصب می‌گردند. در نورپردازی لاکچری سقف کاذب، از تجهیزات روشنایی لوکس مانند لوسترهای مدرن و جدید استفاده می‌شود. برای همین توجه به محیط و سلیقه افراد در انتخاب نورپردازی سقف کاذب تاثیر زیادی دارد. علاوه بر این، برای سقف کاذبی چون سقف کشسان، میتوان از نورهای مخفی استفاده کرد تا از شلوغی سقف و محیط جلوگیری شود. از نورپردازی مخفی سقف کاذب بیشتر برای سبک‌های مدرن و امروزی استفاده می‌شود. همچنین سقف‌هایی که ارتفاع کمی دارند، بهتر است برایشان از نورپردازی مخفی استفاده شود.

سقف کشسان فیبر نوری

یکی از انواع نورپردازی‌های سقف کشسان، استفاده از فیبر نوری است. فیبرهای نوری بیشتر برای تداعی کردن فضای آسمان و یا کهکشان بر روی سقف اجرا می‌شوند و جلوه و زیبایی خاصی دارند. نورپردازی فیبر نوری با استفاده از چراغ‌های کوچک و کابل‌های نازک انجام می‌شود. زمانی که این نورپردازی بر روی سقف انجام شود، با روشن شدن چراغ‌ها و چشمک زدنشان حالت آسمان واقعی برای شما تداعی می‌شود. خوب است بدانید سقف کشسان فیبر نوری علاوه بر زیبایی و جلوه خاص، مزایای دیگری نیز دارد. یکی از مزایای این سقف این است که مصرف برق در این نورپردازی بسیار پایین است و می‌توانند بین 100 الی 150 وات باشند. به دلیل مصرف پایین برق سقف کشسان فیبر نوری، بسیاری از افراد علاوه بر نوردهی سقف منزل، برای نورپردازی نمای ساختمان اداری و تجاری نیز از آن استفاده می‌نمایند. همچنین به دلیل عدم خطر برق گرفتگی در این نورپردازی، از آن میتوان در محیط‌های مرطوبی چون استخر نیز استفاده کرد.

 

قابلیت‌های نورپردازی RGB در سقف کشسان

علاوه بر تاثیراتی که نورپردازی RGB بر روی روحیه افراد دارد، این نورپردازی قابلیت‌های دیگری دارد که به آنها اشاره می‌کنیم.

  • افراد می‌توانند رنگ نور اتاق خود را در هر برهه‌ای از زمان تغییر دهند. برای مثال می‌توان با زیاد کردن نور آبی در هنگام خواب، محیط‌ آرامش‌بخشتری را برای خواب فراهم کرد. همچنین با زیاد کردن نور قرمز در طی روز، حس شادی و هیجان اتاق را دو چندان کرد.
  • بیشتر نورپردازی‌های RGB از قابلیت رقص نور برخوردار هستند. برای همین می‌توان در طی مهمانی از این رقص نور استفاده کرده و محیط شاد و سرزنده‌ای را برای خود و اطرافیان ایجاد کرد. به دلیل قابلیت رقص نور در این نوع نورپردازی، از آن در سالن و تالارهای عروسی نیز استفاده زیادی می‌شود.
  • از آنجایی که فناوری RGB شامل تولید بیش از 16 میلیون رنگ می‌باشد، افراد قادر خواهند بود تا از طیف رنگ‌های گسترده‌‌ای رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنند.
همچنین بخوانید
سیستم آکواپنل چیست و چه کاربردی دارد؟

خدمات نصب و اجرای نورپردازی RGB

اگر با مطالعه این مطلب به استفاده از نورپردازی‌ RGB در سقف کشسان علاقمند شدید، می‌توانید خیلی زود برای اجرای این نورپردازی در مکان مورد نظر خود اقدام کنید. شرکت کالکر یکی از مجری‌های برتر سقف‌های کشسان و سه بعدی در کشور است. این شرکت تمام پروژه‌های خود را بر اساس نیاز و سلیقه کاربران در کمترین زمان ممکن انجام خواهد داد. در کنار نصب سقف کشسان، می‌توانید انواع نورپردازی‌های سقف کشسان از جمله نورپردازی RGB را به شرکت کالکر بسپارید. نیروهای متخصص این شرکت با در نظر گرفتن شرایط محیط و نیاز کاربران، اقدام به نصب لامپ‌های ال‌ای‌دی RGB در محیط خواهند کرد. با استفاده از نورپردازی آرجی‌بی محیط از زیبایی و نشاط بیشتری برخوردار شده و تغییرات چشمگیری در دکوراسیون داخلی‌تان صورت خواهد گرفت.

نورپردازی RGB و محیط قابل استفاده

 

rgb-lighting-stretch-ceiling

 

در انتها اگر برایتان این سوال پیش آمده است که از نورپردازی RGB در چه محیط و مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد، باید بگوییم این نورپردازی هیچ محدودیتی از نظر مکانی ندارد. همانطور که سقف‌های کشسان در هر محیط و مکانی قابل اجرا هستند، نورپردازی RGB هم در هر محیطی قابل اجرا خواهد بود. تنها چیزی که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید، این است که این نورپردازی بیشتر به سبک اسپرت و جوان پسند بوده و برای مکان‌های رسمی مناسب نمی‌باشد. برای مثال استفاده از این نورپردازی در اتاق کنفرانس یا سالن جلسات ایده جالبی نخواهد بود. با این حال اجرای نورپردازی کاملا به سلیقه افراد بستگی داشته و هر فردی می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط، برای اجرای آن اقدام کند. از نورپردازی RGB بیشتر در اتاق خواب، سالن‌های بازی مانند کافی نت، شهربازی‌های سرپوشیده، استخر، سونا، جکوزی، تالارهای عروسی و برخی از هتل‌ و رستوران‌ها استفاده می‌شود.

جمع بندی

سقف کشسان از جمله سقف‌های کاذب پرطرفداری است که نقش زیادی در دکوراسیون داخلی پیدا کرده است. این سقف‌ها از نورپردازی‌های خاصی برخوردار هستند. معمولا نورپردازی‌های سقف کشسان به دو صورت اجرا می‌شود؛ برخی ترجیح می‌دهند از نورپردازی در پشت پارچه سقف کشسان و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از چراغ‌های مخصوص در دور تا دور قاب سقف استفاده کنند. برای نورپردازی سقف کشسان بیشتر از چراغ‌های LED و هالوژن استفاده می‌شود. یکی از انواع نورپردازی‌هایی که با استفاده از چراغ‌های LED صورت می‌گیرد، نورپردازی RGB است. نورپردازی RGB به استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی در سه رنگ قرمز، سبز و آبی گفته می‌شود. این سه رنگ اصلی با یکدیگر ادغام شده و میلیون‌ها رنگ زیبا را پدید می‌آورند. از آنجایی که چراغ‌های LED قیمت پایین و مناسبی دارند، نورپردازی آرجی‌بی هزینه زیادی برای افراد در بر نخواهد داشت. با به کارگیری نورپردازی RGB در سقف کشسان می‌توان هم محیط را زیباتر کرده و هم از تاثیرات روانشناسانه دنیای رنگ‌ها در زندگی خود استفاده کرد.

 

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره