نقش رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی هنری است که جهت ایجاد یک فضای زیبا، مفید و کاربردی به کار گرفته می‌شود. با استفاده از این هنر، می‌توان تمام المان‌های محیط را با یکدیگر به خوبی ترکیب کرده و فضا را به شکل منحصربفردی تغییر داد. یکی از عواملی که در دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد، رنگ است. رنگ‌ها از نظر روانشناسی هر کدام دارای تاثیراتی هستند که با به کارگیریشان محیط دچار حس و حال خاصی خواهد شد. رنگ‌ها را می‌توان به صورت ترکیبی به کار برده و یا تنها از یک طیف خاص آن برای دکوراسیون استفاده کرد. یکی از طیف رنگ‌هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده زیادی از آنها می‌شود، رنگ‌های خنثی هستند. در این مطلب قصد داریم تا به نقش رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی بپردازیم و ویژگی‌های آن را در محیط بیان کنیم.

رنگ‌های خنثی چه رنگ‌هایی هستند؟

رنگ خنثی به رنگی گفته می‌شود که از ترکیب رنگ‌های دیگر به وجود آمده و یک رنگ بی‌طرف شناخته می‌شود. در واقع رنگ‌های خنثی در گروه رنگ‌های سرد یا گرم قرار نمی‌گیرند و از این نظر کاملا خنثی هستند. رنگ‌های خنثی به رنگ‌هایی چون سفید، خاکستری، مشکی، کرم، شیری، نقره‌ای، طلایی و… گفته می‌شود. این رنگ‌ها دارای نماد کلاسیک، حس قدرت، تمیزی، ظرافت، خلوص و پاکی، باکیفیت و مواردی دیگر می‌باشند. برای همین زمانی که از این رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، حس تمیزی و کلاسیک بودن به محیط دست می‌دهد.

استفاده از پرکاربردترین رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

حال که با انواع رنگ‌های خنثی آشنا شدید، بهتر است با نحوه به کارگیریشان در دکوراسیون داخلی آشنا شوید. در اینجا به طور جداگانه به هر یک از رنگ‌های خنثی و نقششان در دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنیم:

 • رنگ سفید و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی

 

رنگ سفید و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی

 

همانطور که گفتیم رنگ سفید از رنگ‌های دسته خنثی به حساب آمده و از پرکاربردترین رنگ‌های خنثی است. رنگ سفید خالص‌ترین رنگ است و حس ساده بودن، تمیزی و کمال را القا می‌کند. با به کارگیری رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، دست شما کاملا باز بوده و می‌توانید در کنار آن از هر رنگ و طرح دیگری استفاده کنید. توجه داشته باشید که به کارگیری رنگ سفید به تنهایی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ چرا که با این کار محیط دچار حس سردی و خشکی زیادی خواهد شد. یکی از کارهایی که با رنگ سفید در دکوراسیون داخلی می‌توان انجام داد، رنگ‌آمیزی دیوارها است. با استفاده از رنگ سفید برای دیوارها، هم محیط خانه دلبازتر شده و هم دست افراد برای چیدمان و استفاده از دکوراسیون رنگارنگ باز خواهد شد. علاوه بر این می‌توانید از رنگ خنثی سفید، برای پرده و اشیای دیگر منزل استفاده نمایید.

 • رنگ خاکستری؛ رنگی مدرن برای دکوراسیون داخلی

بدون شک رنگ خاکستری یکی از رنگ‌های شیک و کلاسیک است. این رنگ در هر جایی که استفاده شود، حس خوبی را به مخاطب القا خواهد کرد. رنگ خاکستری جزو رنگ‌های خنثی‌ ایست که چشم را خسته نخواهد کرد. افرادی که دوست دارند در دکوراسیون داخلی خود از این رنگ شیک استفاده کنند، می‌توانند آن را در هر بخش و المانی از خانه به کار ببرند. البته اگر قصد دارید برای دیوارهای خانه از این رنگ استفاده کنید، بهتر است این کار را بیش از حد انجام ندهید؛ چون با این کار فضا کوچکتر جلوه کرده و حس افسردگی به شما و مخاطب دست خواهد داد. در این شرایط بهتر است تنها بخشی از دیوارها را با رنگ خاکستری پوشش دهید و مابقی دیوارها را با رنگ سفید بپوشانید. از رنگ خاکستری می‌توانید برای مبلمان و کلیه اکسسوری‌های محیط استفاده کنید.

 • رنگ کرم و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی

رنگ کرم به رنگ سفید بسیار شبیه است و ته زمینه زرد رنگی دارد. برای همین برخی افراد از این رنگ به جای رنگ سفید برای دکوراسیون خود استفاده می‌کنند. خصوصیتی که رنگ خنثی کرم دارد این است که به راحتی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود. استفاده از رنگ کرم سبب شده تا فضای خانه دلبازتر شود و حس گرمی به ساکنان و مخاطبان دهد. از این رنگ می‌توانید برای کاغذ دیواری، رنگ دیوارها و لوازم منزلی چون مبلمان و فرش‌ها استفاده کنید. پیشنهاد ما این است رنگ کرم را با رنگ‌های متضادی چون آبی، سبز و یا خاکستری ترکیب کنید و از زیبایی دکوراسیون خود لذت ببرید. علاوه بر این می‌توانید رنگ کرم را با رنگ‌های هم طیف خود مانند قهوه‌ای، بژ یا زرد ترکیب کنید و یک فضای منسجم و هماهنگ با آنها ایجاد کنید.

 • رنگ بژ و نقش آن در دکوراسیون داخلی

 

همچنین بخوانید
بازسازی خانه را از کجا باید شروع کرد؟

رنگ بژ و نقش آن در دکوراسیون داخلی

 

رنگ بژ یکی دیگر از رنگ‌های خنثی بوده که بسیار لوکس و کلاسیک است. این رنگ جزو رنگ‌های خنثی گرم به حساب آمده و توسط آن می‌توان خانه را به طور زیبا و جذابی چیدمان کرد. رنگ بژ دارای انواع کم رنگ و پر رنگ بوده و افراد می‌توانند بر اساس سلیقه خود از یکی از آنها یا ترکیبشان با هم برای دکوراسیون استفاده کنند. این رنگ در هر نوع از دکوری قابل استفاده است و حس آرامش بخشی را به مخاطب می‌دهد. از رنگ بژ می‌توان علاوه بر چیدمان و وسایل خانه، برای رنگ‌آمیزی دیوارها نیز استفاده کرد. بهتر است برای زیباتر شدن محیط این رنگ خنثی را با رنگ‌های دیگری چون سفید و خاکستری ترکیب کنید.

 • رنگ سیاه برای دکوراسیون داخلی

رنگ مشکی نماد قدرت، رمز آلود بودن و گاهی به معنای ترس و ناشناخته بودن است. رنگ مشکی به دلیل کاهش انعکاس نور، تاثیر محرک کاهندگی دارد و باعث رکود در محیط و کم تحرکی می‌شود. برای همین استفاده بیش از حد آن در دکوراسیون داخلی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در صورتی که به رنگ سیاه علاقه دارید و دوست دارید از آن در دکور خانه خود استفاده کنید، بهتر است آن را به طور محدود و در بخش‌های خاصی به کار ببرید. برای مثال از رنگ سیاه می‌توانید برای تخت خواب، انواع میز، گلدان‌ها و لوازم دیگر استفاده کنید. همچنین می‌توانید مبل‌ها را به رنگ سیاه انتخاب کنید و کوسن‌ها را در رنگ‌هایی چون زرشکی، صورتی، زرد و قرمز به کار ببرید. با این حال توصیه ما این است به دلیل تاثیرات روانشناسی رنگ مشکی، از آن در دکوراسیون داخلی استفاده زیادی نکنید.

 • رنگ قهوه ای و تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی

رنگ قهوه ای جزو رنگ‌های خنثی بوده و به کارگیری آن در دکوراسیون داخلی، سبب حس گرمابخش و انرژی‌زایی خواهد شد. رنگ قهوه ای نماد خاک و درخت است و برای همین خیلی خوب است که از ان برای کف سالن، میزها و مبلمان استفاده شود. به کارگیری رنگ قهوه ای با رنگ‌هایی چون سبز، کرم و بژ سبب زیباتر شدن فضا خواهد شد.

همچنین بخوانید
نحوه نماشویی ساختمان به چه صورت است؟

چند نکته برای انتخاب رنگ سقف کشسان

 • رنگ سقف کشسان را زمانی انتخاب کنید که رنگ دیوارها و کف مشخص شده باشد. در صورتی که قصد دارید دیوارها را سفید باقی بگذارید، بهتر است رنگ سقف کشسان را متفاوت در نظر بگیرید تا کمی تفاوت در فضا ایجاد شود و حس و حال فضا بهتر شود.
 • برای تعیین رنگ سقف، معایب و مزایای اتاق را مشخص کنید. چرا که با کمک رنگ سقف می‌توانید تمام معایب را پنهان کنید. برای مثال اگر اتاق کوچکی دارید، بهتر است رنگ سقف کشسان را روشن در نظر بگیرید تا فضای اتاق بزرگتر نشان داده شود. برای تاکید بر عمق سقف نیز از سایه‌های تیره استفاده کنید. توجه داشته باشید رنگ‌هایی چون قرمز و زرد اندازه را کاهش و رنگ‌های سرد سبب افزایش بصری فضا می‌شود.
 • برای انتخاب رنگ سقف کشسان، به سبک دکوراسیون خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر سبک دکوراسیونتان کلاسیک است، رنگ سقف را سبک‌تر از دیوارها در نظر بگیرید. همچنین به رنگ مبلمان توجه داشته باشید و ترجیحا از همان رنگ برای سقف استفاده نکنید.
 • تاثیر رنگ‌ها بر روی روان و احساسات افراد را در نظر بگیرید. رنگ‌ها بر روی احساسات و خلق و خوی افراد تاثیر دارند. برای مثال رنگ آبی سبب آرامش شده و آرامش بخش است. رنگ زرد انرژی بخش و رنگ سبز رنگ زندگی و حیات است. برای همین باید رنگی را انتخاب کنید که حس و حال خوبی در افراد ایجاد کند. برای اتاق خواب‌ها استفاده از رنگ‌های آبی یا بنفش مناسب است. بر این اساس می‌توانید طرح و رنگ سقف کشسان را در این دسته از رنگ‌ها انتخاب کنید تا از تاثیرات مثبت آن بهره‌مند شوید.

رنگ سقف کشسان با دکوراسیون رنگ خنثی

بسیاری از طراحان داخلی، رنگ سقف کشسان را با اجزای دکوراسیون داخلی ست می‌کنند. در واقع تکرار رنگ جزو اصولی است که بسیاری از افراد به آن پایبند هستند. طبق اصول معماری و طراحی داخلی اگر تکرار رنگ در فضا به صورت آگاهانه و با اصول معماری صورت گیرد، جذابیت محیط دو چندان می‌شود. حال از آنجایی که در یک محیط تعداد اجزای به کار رفته زیاد است، انتخاب رنگ باید کاملا هوشمندانه باشد. بهتر است انتخاب رنگ سقف کشسان را بر اساس رنگ مبلمان و یا اجزای آن انجام دهید و به هماهنگ بودن آنها توجه داشته باشید. برای مثال اگر دکوراسیون با رنگ خنثی دارید و مبلمانتان به رنگ کرم با کوسن‌های شیری یا بژ است، بهتر است رنگ سقف کشسان را نیز بژ در نظر بگیرید. البته همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، انتخاب رنگ سقف کشسان کاملا سلیقه‌ای بوده و عوامل دیگر نیز بهتر است برای انتخاب آن در نظر گرفته شود.

همچنین بخوانید
نقش سقف کاذب در دکوراسیون داخلی

چه نوع سقف کشسانی برای دکوراسیون‌ با رنگ خنثی مناسب است؟

 

چه نوع سقف کشسانی برای دکوراسیون‌ با رنگ خنثی مناسب است؟

 

سقف‌های کشسان یکی از انواع سقف‌های کاذب هستند که امروزه در دکوراسیون داخلی مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. این سقف‌ها انواع گوناگونی دارند که هرکدامشان دارای خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری خاصی هستند. جدا از اینکه چه نوع سقف کشسانی برای محیط در نظر گرفته می‌شود، باید به رنگ آن توجه داشته و از سقف کشسان با رنگ متناسب با محیط استفاده کرد. دلیل اهمیت رنگ سقف کشسان این است که سقف بخش زیادی از محیط را به خود اختصاص می‌دهد و رنگ آن در روحیه افراد نقش زیادی خواهد گذاشت. برای همین توجه به فاکتور رنگ برای سقف کشسان از اهمیت زیادی برخوردار است.

حال اگر محیط از دکوراسیون با رنگ‌های خنثی برخوردار باشد، چه رنگی برای سقف کشسان مناسب خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در دکوراسیون با رنگ خنثی، بهتر است از سقف‌های کشسان با رنگ متناسب با این رنگ‌ها استفاده شود. برای مثال اگر از رنگ خاکستری، کرم، بژ، نقره‌ای و… برای دکور خانه خود استفاده می‌کنید، بهتر است رنگ سقف کشسان را در همین طیف انتخاب کنید. رنگ سفید نیز رنگ مناسبی برای سقف کشسان بوده و با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ می‌شود. البته رنگ‌هایی چون آبی ملایم و سبز را نیز می‌توانید برای سقف کشسان در نظر بگیرید. برای مثال اگر دکوراسیونتان به رنگ خاکستری است، سقف کشسان به رنگ آبی ملایم انتخاب خوبی برایتان خواهد بود. با این حال انتخاب رنگ سقف کشسان کاملا سلیقه‌ای بوده و به تمایلات و سلیقه فرد بستگی دارد.

سه مزیت استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی

 • رنگ‌های خنثی به خوبی با طیف وسیعی از دیگر رنگ‌ها جفت و ترکیب می‌شوند. برای همین اگر بخواهید تغییری در محیط خود ایجاد کنید، می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید و نگرانی از بابت ست شدن رنگ‌ها نداشته باشید.
 • رنگ‌های خنثی اثر آرامش بخشی دارند و برای چشم ملایم و آرام بخش هستند.
 • با استفاده از دکوراسیون با رنگ‌های خنثی میتوان از هر سبک تزئینی استفاده کرد.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به بررسی نقش رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی پرداختیم. از آنجایی که رنگ‌ها از نظر روانشناسی تاثیرات زیادی بر روی افراد دارند، باید از آنها به گونه‌ای درست در دکوراسیون داخلی استفاده کرد. رنگ‌های خنثی جزو رنگ‌های بی‌طرف هستند و استفاده از آنها در دکوراسیون مزایای زیادی دارد. این رنگ‌ها سبب کلاسیک و شیک شدن محیط می‌شود و بر جذابیت محیط می‌افزایند. از پرکاربردترین رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی می‌توان به رنگ سفید، خاکستری، کرم، بژ، قهوه ای و سیاه اشاره کرد. رنگ‌های خنثی را می‌توان به صورت ترکیبی با هم به کار برده و یا آنها را با طیف رنگی دیگری چون رنگ‌های سرد یا گرم ترکیب کرد. مبحث دیگری که در این مطلب به آن اشاره کردیم، رنگ سقف کشسان متناسب با دکوراسیون‌های خنثی بوده است. برای سقف‌های کشسان در این نوع دکوراسیون، می‌توان از رنگ‌های خنثی و یا رنگ‌های گروه سرد استفاده کرد.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره