9 نکته مهم برای بازسازی آپارتمان

در بازسازی آپارتمان به چه نکاتی توجه کنیم؟

بازسازی آپارتمان یکی از اموری است که امروزه بیشتر از قبل مورد توجه افراد قرار گرفته است. در بازسازی آپارتمان میتوان به کمک سازه‌ها و متریال جدید، اقدام به نوسازی خانه کرده و به آن شکل جدید و تازه‌تری بخشید. در بازسازی آپارتمان توجه کردن به نکات اصلی باعث می‌شود تا پروسه بازسازی به شکل صحیحی انجام شود و تمام بخش‌ها به صورت استاندارد مورد بازسازی قرار بگیرند. در همین راستا قرار است در این مقاله به 9 نکته مهم برای بازسازی آپارتمان بپردازیم و شما را با نحوه صحیح بازسازی آپارتمان آشنا کنیم.

بازسازی آپارتمان چیست؟

 

بازسازی آپارتمان چیست؟

 

بازسازی آپارتمان شامل تمام اموری است که در جهت تعمیرات و اقدامات مرمتی صورت می‌گیرد. در واقع هر اقدامی که برای تعمیر کردن بنا، رفع فرسودگی خانه و مرمت آن انجام شود، در حوزه بازسازی آپارتمان و بازسازی ساختمان قرار می‌گیرد. زمانی که اقدام به تعمیر بخش‌های فرسوده خانه نظیر لوله‌های قدیمی و کابل‌ها شود، عمر بنا افزایش پیدا کرده و خانه شکل نو و جدیدی پیدا می‌کند. نکته‌ای که در اینجا مطرح است این است که بازسازی با نوسازی امری کاملا متفاوت است و نباید آنها را با هم اشتباه گرفت. زمانی که افراد کل خانه را تخریب کرده و یا تمام بخش‌های داخلی آن را مجددا از اول مورد ساخت قرار می‌دهند، در حقیقت در حال نوسازی آپارتمان هستند. برای همین بازسازی آپارتمان نسبت به نوسازی، از تغییرات ظاهری کمی برخوردار است و بیشتر بر روی مرمت آن تمرکز می‌باشد. با این حال با استفاده از بازسازی می‌توانید بخش‌های قدیمی خانه را تغییر داده و دکوراسیون جدید و منحصربفردی برای خود ایجاد نمایید.

به چه نکاتی در بازسازی آپارتمان باید توجه کرد؟

 

به چه نکاتی در بازسازی آپارتمان باید توجه کرد؟

 

برای اینکه بازسازی آپارتمان به بهترین شکل خود انجام شود، باید به نکات مهمی در رابطه با آن توجه شود. در اینجا به مهمترین نکات بازسازی آپارتمان اشاره کرده و با اصول بازسازی ساختمان و آپارتمان به خوبی آشنا خواهیم شد.

 • بازسازی آپارتمان را در فصل گرم انجام دهید

یکی از مواردی که برخی افراد نسبت به آن بی‌توجه هستند، توجه به زمان بازسازی است. منظور از زمان بازسازی، فصل و شرایط جوی است که قرار است در آن بازسازی آپارتمان یا ساختمان مورد انجام قرار گیرد. بهترین فصل از دید پیمانکاران و شرکت‌های بازسازی ساختمان، فصول گرمی چون بهار و تابستان است. بدیهی است زمانی که بازسازی را در فصل‌هایی چون پاییز و زمستان شروع کنید، با بارش برف و باران پروسه بازسازی با تاخیر مواجه خواهد شد. همچنین در این شرایط نیاز است تا تمهیدات و تجهیزات گرمایشی فراهم شود تا کارگران و پیمانکاران با مشکلی مواجه نشوند. برای همین بهتر است بازسازی آپارتمان و منزل را در دمای مناسب شروع کرده و به آن توجه داشته باشید.

 • از یک پیمانکار مناسب برای شروع بازسازی کمک بگیرید

بدون شک کارهایی چون بازسازی ساختمان و آپارتمان بدون وجود پیمانکار و شرکت بازسازی، قابل انجام نیست. هر چند که برخی افراد خودشان به طور خودسرانه اقدام به بازسازی آپارتمان می‌کنند که این کار علاوه بر ایجاد مشکلاتی چون توجه نکردن به استانداردهای لازم، باعث طولانی شدن پروسه بازسازی و هزینه‌بر بودن آن می‌شود. برای همین انتخاب پیمانکار مناسب برای بازسازی آپارتمان، نکته و مسئله دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. وجود پیمانکار مناسب سبب می‌شود تا بهترین نتیجه از بازسازی آپارتمان حاصل شود. این فرد یا تیم بازسازی، باید از تجربه و دانش کافی برخوردار باشند و بتوانند بازسازی منزل یا آپارتمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

 • بودجه‌ خود را مشخص کرده و آن را تفکیک نمایید

 

همچنین بخوانید
نورپردازی ویلا و بهترین متدهای آن

بودجه‌ خود را مشخص کرده و آن را تفکیک نمایید

 

شکی نیست که بیشتر افراد به دنبال بازسازی آپارتمان با هزینه کم هستند. بازسازی آپارتمان با کمترین هزینه، یعنی بتوان ساختمان و منزل را با بودجه‌ای که در اختیار است انجام داد. برای این کار بهتر است در ابتدا بودجه خود را مشخص کرده تا بتوان طبق همان برنامه‌ریزی کرد. برای این کار یک لیست از بخش‌های منزل خود که نیاز به بازسازی دارند تهیه کرده و آنها را اولویت‌بندی نمایید. در این لیست مشخص کنید که چه بخش‌هایی بیشتر دچار فرسودگی شده‌اند و نیاز به بازسازی دارند. برای مثال اگر در یک آپارتمان بسیار قدیمی زندگی می‌کنید، حتما تعویض لوله‌ها و شیرآلات را در اولویت قرار دهید. چرا که لوله‌های قدیمی ممکن است بعدا برایتان مشکل ایجاد کرده و منجر به دوباره‌کاری شوند. علاوه بر این، متریال و سازه‌هایی که با بودجه‌تان هماهنگی دارند را مشخص کنید. سعی کنید حتی‌الامکان از مصالح بی‌کیفیت و نامرغوب برای بازسازی استفاده نکنید. این مصالح، کیفیت و کارایی لازم را ندارند و خیلی زود باعث ایجاد خسارات مالی برایتان می‌شوند. به جای این کار به سراغ مصالحی بروید که با بودجه‌تان سازگاری داشته و در عین حال کیفیت لازم را نیز دارند.

 • مجوزهای لازم برای بازسازی آپارتمان را دریافت نمایید

زمانی که تصمیم به بازسازی می‌گیرید، باید در ابتدا راجع به مجوزها و الزامات قانونی آن تحقیق کنید. برخی از امور بازسازی، نیاز به دریافت مجوز دارند و بدون مجوز نمیتوان آنها را انجام داد. برای این کار می‌توانید از شرکت بازسازی کمک و مشاوره گرفته و یا به سازمان شهرداری مراجعه نمایید. زمانی که مجوزهای لازم برای بازسازی را دریافت کردید، می‌توانید برای شروع کار اقدام نمایید. از اموری که نیاز به دریافت مجوز بازسازی دارند میتوان به تغییر در اندازه اتاق خواب‌ها، تخریب یک یا چند دیوار و اضافه کردن پله به ساختمان اشاره کرد.

 • از رنگ‌بندی مناسب برای پوشش سقف و دیوارها استفاده کنید

 

همچنین بخوانید
آیا بازسازی بدون مجوز امکان پذیر است؟

از رنگ‌بندی مناسب برای پوشش سقف و دیوارها استفاده کنید

 

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها و سقف‌ها، جزو نکات مهمی است که باید در بازسازی آپارتمان به آنها توجه شود. رنگ مورد نظر باید بر اساس طراحی انتخاب شده در بازسازی آپارتمان، انتخاب شود و با سبک دکوراسیون و رنگ‌بندی لوازم هماهنگی داشته باشد. همچنین رنگی که برای دیوارها و سقف‌ها انتخاب می‌شود، باید متناسب با ابعاد فضا باشد. اگر آپارتمان کوچکی دارید، بهتر است از رنگ‌های روشن برای آن استفاده کنید. این رنگ‌ها فضای خانه را دلبازتر کرده و باعث وسیع‌تر به نظر آمدن آن می‌شود. رنگ‌هایی چون سفید، کرم، لیمویی، سبز روشن و آبی روشن جزو رنگ‌های مناسب این فضا هستند.

علاوه بر رنگ کردن دیوارها و سقف‌های خانه، می‌توانید از متریال‌ جدیدی چون سقف کشسان یا دیوارپوش کشسان نیز استفاده نمایید. این متریال‌ها جزو سازه‌های جدیدی هستند و انواع گسترده‌ای دارند. همچنین کاغذ دیواری به دلیل تنوع طرح و رنگ و همچنین تمیزکاری آسان، جزو متریال‌های مناسب برای دیوارهای آپارتمان است. بنابراین اگر بودجه‌ کافی در اختیار داشتید، این موارد را در بازسازی آپارتمان در نظر داشته باشید.

 • به کف‌سازی خانه و انتخاب کفپوش مناسب توجه داشته باشید

علاوه بر سقف و دیوارها، کف خانه نیز باید از پوشش خوبی برخوردار باشد. انتخاب کفپوش نیز باید بر اساس طراحی دکوراسیون، رنگ‌بندی لوازم خانه و دیوارها انجام شود. بهتر است برای این کار از کفپوش‌هایی چون سرامیک، پارکت و یا لمینیت استفاده کنید و آن را در رنگ مناسبی سفارش دهید. کفپوش‌هایی چون موزاییک دیگر قدیمی شده‌اند و ایده‌آل بسیاری از افراد نمی‌باشند. علاوه بر طرح و زیبایی کفپوش، باید به سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه نیز توجه داشته باشید و کفپوش را بر اساس آن انتخاب نمایید. کفپوش‌های لمینیتی به دلیل عایق زیرشان، از هدر رفتن سرما و گرما جلوگیری کرده و عایق خوبی به حساب می‌آیند.

 • به عایق‌بندی لوله‌ها توجه کنید

یکی دیگر از نکات بازسازی منزل، توجه به عایق‌بندی لوله‌ها است. عایق در لوله‌کشی نقش مهمی در دیرتر فرسوده شدن لوله‌های ساختمان دارد و از آنها محافظت می‌نماید. وجود عایق‌کاری مناسب لوله‌ها در طبقات آخر آپارتمان، باعث می‌شود تا از نشتی جلوگیری شده و ترک خوردگی سقف و دیوارها به تعویق بیفتد.

 • عایق بندی پشت بام و سرویس‌ها را فراموش نکنید

در کنار عایق بندی لوله‌ها، باید به عایق‌بندی سرویس بهداشتی، حمام و همچنین پشت بام توجه داشته باشید. در صورتی که این بخش‌ها به خصوص حمام و پشت بام عایق مناسبی نداشته باشند، احتمالا نشتی در ساختمان قوت خواهد گرفت. گاهی اوقات دیوار دستشویی و حمام از خارج و به سمت سالن پذیرایی دچار پوسته شدن و تغییر رنگ می‌شود که همگی ناشی از عایق‌ نبودن آنها است. برای عایق کردن پشت بام، باید از آسفالت و ایزوگام مناسب استفاده کرده تا بارش‌ باران و برف بر روی آن تاثیری نگذارد.

 • از درب و پنجره‌های دو جداره و جدید استفاده کنید

 

همچنین بخوانید
سقف اپلای

از درب و پنجره‌های دو جداره و جدید استفاده کنید

 

پنجره‌ها علاوه بر تاثیر در زیبایی خانه، در کاهش سر و صدا و آلودگی صوتی نقش دارند. برای همین است که امروزه شاهد استفاده از پنجره‌های دو جداره در بیشتر ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مسکونی و اداری هستیم. علاوه بر این پنجره‌های دو جداره، از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده و باعث صرفه‌جویی در مصرف منابعی چون برق و گاز می‌شوند.

جمع بندی

توجه به اصول بازسازی ساختمان، باعث می‌شود تا پروسه بازسازی به بهترین شکل و در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود. در این مطلب به بررسی 9 نکته مهم برای بازسازی آپارتمان پرداختیم و با اصول انجام آنها آشنا شدیم. همانطور که اشاره شد مهمترین نکاتی که در بازسازی آپارتمان باید مورد توجه قرار بگیرد، شامل مواردی چون تعیین بودجه، دریافت مجوزهای لازم، انتخاب پیمانکار خوب، توجه به رنگ‌بندی محیط، عایق کاری لوله‌ها، پشت بام، سرویس بهداشتی و حمام می‌شود.

1 نظر

 • حسین
  27 آذر 1401

  سلام برای بازسازی آپارتمان، مصالح رو باید خودمون تامین کنیم یا توسط شرکت شما صورت میگیره؟ باتشکر

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره