پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

صنعت دکوراسیون همواره در حال تغییر و بروز شدن است و روزانه شاهد ظهور مواد و متریال جدیدی در این صنعت هستیم. یکی از موارد جدیدی که امروزه شاهد آن در دکوراسیون داخلی هستیم، پوسترهای دیواری و دیوارپوش‌های کشسان هستند. این پوشش‌ها از جدیدترین انواع پوشش‌های دیواری محسوب می‌شوند و سبب زیباتر شدن دیوارها می‌شوند. با استفاده از دیوارپوش کشسان و پوستر دیواری می‌توان دیوارها را به شکل زیبایی تزئین کرده و بسیاری از عیوب ظاهری آن را برطرف کرد.

پوستر دیواری چیست و چه تفاوتی با کاغذ دیواری دارد؟

 

پوستر دیواری چیست و چه تفاوتی با کاغذ دیواری دارد؟

 

پوستر دیواری یکی از انواع دیوارپوش‌های جدید به حساب می‌آید و با کاغذ دیواری تفاوت زیادی دارد. همانطور که می‌دانید کاغذ دیواری به کاغذهای رولی بسیار نازکی گفته می‌شود که بیشترین عرضشان مقدار 1.5 متر است. این کاغذها معمولا از طرح‌های تکرارشونده برخوردارند و معمولا با تکرار یک یا چند تصویر همراه هستند. با استفاده از کاغذ دیواری می‌توان دیوارهای اتاق را پوشش داده و به مقدار مورد نیاز از رول‌های آن استفاده کرد. در مقابل پوسترهای دیواری همچون پوسترهای سینمایی، شامل یک تصویر بزرگ هستند. این نوع از دیوارپوش‌ها را می‌توان هم به صورت آماده و هم به صورت چاپی تهیه کرد.

پوسترهای دیواری چه خصوصیاتی دارند؟

پوسترهای آماده بر خلاف کاغذ دیواری که به شکل رولی هستند، از چند تکه تشکیل می‌شوند. بسته به مساحت دیوارها، تعداد تکه و پنل‌های پوستر دیواری متفاوت خواهد بود. در واقع اگر بخواهید دیوار یک بخش اتاق را با یک تصویر واحد پوشش دهید، تصویر در چند تکه مجزا تولید می‌شود که پس از قرار گرفتن در کنار هم، تصویر واحد را تشکیل می‌دهند. پوسترهای دیواری قابلیت چاپ تصاویر به طور اختصاصی را دارند و بر روی آنها می‌توان هر طرح و نقشی را چاپ کرد. برای مثال می‌توانید از تصاویر شخصی خودتان برای پوستر دیواری اتاق خوابتان استفاده کنید و یا نمایی از شهر و طبیعت را بر روی دیوارتان منعکس کنید. از خصوصیات پوستر دیواری این است که این پوسترها باید توسط چسب مخصوصی به دیوار چسبیده شوند. برای همین افراد غیر متخصص نباید این کار را خودسرانه انجام دهند و بهتر است برای نصب پوستر دیواری، از نصاب‌های حرفه‌ای کمک بگیرند. پوسترهای دیواری به دلیل جنسی که دارند، قابلیت شستشو ندارند و در صورت کثیف شدن، می‌توان آنها را با یک دستمال نیمه مرطوب تمیز کرد.

نصب پوستر دیواری به چه صورت است؟

 

نصب پوستر دیواری به چه صورت است؟

 

نصب پوستر دیواری، تا حدودی مشابه با نصب کاغذ دیواری است. با این حال تفاوت‌هایی میان آنها وجود دارد. برای نصب پوستر دیواری، باید در ابتدا آن را به طور کامل روی زمین پهن کرده تا ایرادات احتمالی پیدا شده و از سلامت آن اطمینان حاصل گردد. همچنین باید رنگ و طرح مورد تایید مشتر

.

…………………………………………………………………………………………………………………..ی قرار بگیرد و سپس برای نصب پوستر دیواری اقدام شود. پوسترهای دیواری بر روی کاغذهای با عرض 100 یا 150 سانتی متری چاپ می‌شوند و پس از آن با قرار گرفتن در کنار هم، طرح را تکمیل می‌کنند. در واقع بسته به متراژ پوستر و دیوار، کاغذها به تعداد مورد نیاز در کنار هم قرار داده می‌شوند. پس از آن باید پوستر دیواری را با چسب مناسبی به دیوار نصب کرد. برخی از ترکیب چسب چوب و چسب خشک مخصوص کاغذ دیواری برای نصب پوستر دیواری استفاده می‌کنند. حال اگر دیوار از نوع گچی باشد، بهتر است از ترکیب چسب صحافی و چسب خشک مخصوص کاغذ دیواری برای آن استفاده شود.

همچنین بخوانید
سقف کشسان در محیطهای بیرونی ساختمان

 

آشنایی با دیوارپوش کشسان

 

آشنایی با دیوارپوش کشسان

 

امروزه از پارچه‌های کشسان جهت پوشش دیوار و سقف استفاده زیادی می‌شوند. با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند این پارچه‌ها فقط مختص سقف‌ هستند، اما اینگونه نبوده و از پارچه‌های کششی علاوه بر سقف کشسان، به عنوان دیوارپوش کشسان نیز استفاده می‌شود. دیوارپوش کشسان همچون سقف کشسان، از PVC ساخته شده و توسط اعمال حرارت به خوبی کشیده می‌شود. هنگام نصب این دیوارپوش‌ها، از دستگاه هیتر برای گرمادهی به پارچه کشسان استفاده می‌شود تا نصب آن در محل انجام گیرد. از آنجایی که متریال سازنده دیوارپوش کشسان و سقف کشسان یکسان است، این دو در بیشتر خصوصیات با هم مشترک می‌باشند. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و خصوصیات این دیوارپوش می‌پردازیم.

خصوصیات دیوارپوش کشسان چیست؟

 

خصوصیات دیوارپوش کشسان چیست؟

 

دیوارپوش کشسان از خاصیت کششی برخوردار است و قابلیت انعطاف زیادی دارد. این نوع دیوارپوش دارای خصوصیات زیادی است که در اینجا به چند مورد مهم آن اشاره می‌نماییم:

 1. تنوع طرح و رنگ: دیوارپوش کشسان را می‌توان در هر طرح و رنگی سفارش داد. خصوصیت مشترک این دیوارپوش با پوستر دیواری در همین است. افرادی که تمایل به نصب دیوارپوش کشسان داشته باشند، می‌توانند آن را در هر طرح و رنگی که دوست دارند سفارش دهند.
 2. عدم محدودیت در نصب: دیوارپوش کشسان همچون سقف کشسان، از نظر مکانی هیچ محدودیتی ندارد و در بیشتر فضاهای داخلی می‌توان از آن استفاده کرد. از دیوارپوش کشسان می‌توانید برای پوشش دیوار اتاق خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه و حتی حمام و سرویس بهداشتی استفاده نمایید.
 3. پوشش اشکالات دیوار اصلی: با نصب دیوارپوش کشسان می‌توانید عیوب دیوار اصلی را پوشش دهید. در بسیاری از مواقع دیوارها دچار ترک خوردگی، ریزش رنگ و کثیفی بیش از حد می‌شوند. در این مواقع می‌توان با کمک دیوارپوش کشسان تمام این عیوب را پوشش داده و فضا را به شکل زیباتری تغییر داد.
 4. امکان نورپردازی: یکی از ویژگی‌های قابل توجه دیوارپوش کشسان، امکان نورپردازی در آن است. افرادی که دوست دارند فضای اتاقشان به شکل خاصتری تغییر پیدا کند، می‌توانند با چراغ‌هایی چون LED و هالوژن نورپردازی زیبایی در آن ایجاد کنند.
 5. ضد رطوبت بودن: دیوارپوش کشسان خاصیت ضد آب و ضد رطوبت دارد. از این رو می‌توان آن را در محیط‌هایی چون استخر، سونا و حمام بدون نگرانی نصب کرد.
 6. قابلیت شستشو: از آنجایی که دیوار در معرض تماس دستی زیادی قرار دارد، ممکن است دیوارپوش خیلی زود دچار کثیفی شود. در این شرایط می‌توان خیلی راحت دیوارپوش کشسان را مورد شستشو قرار داده و همچون روز اول آن را زیبا کرد.
 7. نصب و اجرای آسان: دیوارپوش کشسان نصب آسانی دارد و خیلی سریع نصب می‌شود. برای همین اگر دوست دارید در فضای اتاقتان تغییر اساسی و سریعی ایجاد کنید، دیوارپوش کشسان گزینه خوبی برایتان خواهد بود.
 8. قابلیت جابجایی: خصوصیت خوب دیوارپوش کشسان و سقف کشسان این است که می‌توان آنها را از محلی به محل دیگر انتقال داد. از این رو اگر در محل اجاره‌ای زندگی می‌کنید، از بابت این موضوع نگرانی نداشته باشید. شما می‌توانید دیوارپوش کشسان خود را به جای جدید منتقل کنید.
 9. عایق صوتی و حرارتی: یکی از مشکلاتی که در بسیاری از ساختمان‌ها وجود دارد، ورود و خروج صدا است. دیوارپوش کشسان همچون یک عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کند و از ورود و خروج صدا و همچنین اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید.
همچنین بخوانید
نحوه نماشویی ساختمان به چه صورت است؟

کاربردهای دیوارپوش کشسان

 

کاربردهای دیوارپوش کشسان

 

دیوارپوش‌های کشسان، در طرح‌های متنوعی قابل اجرا هستند و میتوان از آنها در بسیاری از مکان‌ها استفاده کرد. در واقع از آنجایی که این دیوارپوش‌ها مزایا و خصوصیات خاصی دارند، در اغلب مکان‌ها قابل استفاده بوده و میتوان دیوارها را با استفاده از آنها پوشش داد. دیوارپوش‌های کشسان هیچ محدودیتی از نظر فضای اجرایی ندارند و در بخش‌های متفاوتی از واحدهای مسکونی، هتل‌ها، مراکز خرید، فروشگاه‌ها، پاساژها، نمایشگاه‌ها و غیره قابل اجرا می‌باشند. در واقع شما می‌توانید از دیوارپوش کشسان برای اتاق خواب، سالن نشیمن، آشپزخانه و یا راهروهای خود استفاده کنید و از این طریق زیبایی بیشتری به فضاهای داخلی ببخشید. برای اینکه زیبایی فضا از طریق دیوارپوش کشسان بیشتر شود، بهتر است از طرح‌های متناسب با فضا استفاده گردد. برای مثال در اتاق خواب کودکان، از طرح‌های حاوی شخصیت‌های کارتونی محبوب کودک استفاده کرده و یا در سالن نشیمن از طرح‌هایی چون گل یا طبیعت استفاده نمایید. در واقع دست شما در انتخاب طرح برای دیوارپوش کشسان باز است و می‌توانید از هر تصویری برای این نوع از دیوارپوش‌ها استفاده نمایید.

نحوه نصب دیوارپوش کشسان

نحوه نصب و اجرای دیوارپوش کشسان، مشابه با سقف کشسان است. برای همین در ابتدای کار باید به زیرسازی دیوار بپردازید و از پروفیل‌های نگهدارنده پارچه PVC بر روی دیوار استفاده کنید. این پروفیل‌ها باید به طور منظم بر روی دیوار قرار بگیرند و توسط ابزارهای لازم به خوبی نصب گردند. پروفیل‌ها که بیشتر از نوع آلومینیومی هستند، باید در چهار طرف دیوار با فاصله‌های ثابت قرار بگیرند تا پارچه و دیوارپوش بر روی آنها نصب گردد. پس از نصب پروفیل‌ها بر روی دیوار، نوبت به اتصال پارچه و دیوارپوش کشسان می‌رسد. برای این کار باید پارچه را روی پروفیل‌ها نصب کنید و از زاویه مناسبی به آن گرما دهید. گرما باید توسط ابزار هیتر و از فاصله حدودا یک متری اعمال شود. با این کار دیوارپوش کشسان به خوبی بر روی پروفیل و دیوار نصب می‌گردد. نصب دیوارپوش کشسان به زمان زیادی نیاز ندارد و در صورتی که توسط افراد حرفه‌ای و کاربلد انجام شود، تنها در چند ساعت به اتمام می‌رسد.

بررسی تفاوت دیوارپوش کشسان و پوسترهای دیواری

 

بررسی تفاوت دیوارپوش کشسان و پوسترهای دیواری

 

حال که با دیوارپوش کشسان و پوستر دیواری به طور مجزا آشنا شدید، بهتر است با تفاوت این دو نوع دیوارپوش نیز آشنا شوید. این دیوارپوش‌ها از چندین نظر با هم تفاوت دارند که در ادامه به چند مورد مهم آنها اشاره می‌کنیم.

 • تفاوت جنس دیوارپوش کشسان و پوستر دیواری

یکی از مهمترین تفاوت‌های دیوارپوش کشسان و پوستر دیواری، جنس آنها است. همانطور که اشاره کردیم پوستر دیواری نوعی کاغذ بوده که به شکل چند تکه کنار هم نصب می‌شود. اما دیوارپوش کشسان از جنس پی وی سی بوده و خاصیت کششی دارد. دیوارپوش‌های کشسان معمولا تا عرض 5 متر قابل سفارش هستند و طولشان به  حدود 50 متر می‌رسد.

 • تفاوت از نظر یکپارچگی تصاویر

از آنجایی که پوسترهای دیواری به صورت پنل و تکه‌ای هستند، ممکن است گاهی اوقات بینشان خطوط و فاصله‌های کوتاهی ایجاد شود. در صورتی که دیوارپوش‌های کشسان اینگونه نیستند و به دلیل عرض زیاد، یکپارچگی بیشتری دارند.

 • ماندگاری و دوام بیشتر دیوارپوش کشسان

دیوارپوش کشسان به دلیل جنسی که دارد، از ماندگاری و دوام بیشتری نسبت به پوستر دیواری برخوردار است. از این رو افراد با یک بار سفارش این نوع دیوارپوش، می‌توانند برای مدت‌ها از آن استفاده کنند و آن را به راحتی در مکان‌های مختلف نصب نمایند.

 • ضد آب و رطوبت بودن دیوارپوش کشسان

همانطور که گفتیم ضد آب و ضد رطوبت بودن از خصوصیات اصلی دیوارپوش کشسان است. به دلیل این خصوصیت، می‌توان از این دیوارپوش در مکان‌های مرطوب استفاده کرده و نگرانی از بابت آسیب‌دیدگی آن نداشت. اما پوسترهای دیواری این ویژگی را ندارند و در برابر آب و رطوبت بسیار آسیب‌پذیر می‌باشند.

 • قابلیت شستشوی دیوارپوش کشسان

از آنجایی که دیوارپوش کشسان ضد آب و رطوبت است، می‌توان آن را به راحتی شستشو داده و تمیز کرد. در صورتی که پوستر دیواری اینگونه نبوده و برای تمیز کردن آن تنها می‌توان از یک پارچه استفاده کرد.

 • امکان نورپردازی در دیوارپوش کشسان

به عنوان آخرین تفاوت میان دیوارپوش کشسان و پوستر دیواری، باید بگوییم که دیوارپوش کشسان قابلیت نورپردازی دارد. از این رو می‌توان در پشت آن نورپردازی‌های مختلفی انجام داده و فضا را به شکل زیباتری درآورد.

همچنین بخوانید
استفاده از سقف کشسان در دکوراسیون سبک بوهمین

آیا می‌توان دیوارپوش کشسان را در مراکز بهداشتی و کلینیک‌ها نصب کرد؟

همانطور که اشاره کردیم دیوارپوش کشسان از نظر مکان نصب هیچ محدودیتی ندارد و از آن می‌توان در هر فضای بسته‌ای استفاده کرد. این دیوارپوش‌ها به دلیل خاصیت و مزایای زیادی که دارند، در بیشتر محیط‌ها قابل استفاده می‌باشند. ویژگی ضد قارچ و ضد باکتری بودن دیوارپوش کشسان، باعث شده تا این دیوارپوش گزینه بسیار خوبی برای مراکز بهداشتی و درمانی باشد. از این رو افراد می‌توانند برای جلوگیری از گسترش باکتری و قارچ در فضای بیمارستان و درمانگاه‌، از دیوارپوش کشسان استفاده کنند. با این کار هم فضا از بهداشت بیشتری برخوردار شده و هم محیط از زیبایی و جلوه زیادی برخوردار خواهد شد.

جمع بندی

امروزه برای پوشش و تزئین دیوارها راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها، استفاده از دیوارپوش‌هایی چون کاغذ دیواری، پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان است. همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب به بررسی این سه دیوارپوش پرداختیم و با تفاوت‌هایشان به خوبی آشنا شدیم. دیوارپوش کشسان یکی از جدیدترین پوشش‌هایی است که از جنس پارچه PVC ساخته می‌شود و انعطاف‌پذیری زیادی دارد. این نوع دیوارپوش به دلیل مزایا و ویژگی‌های زیادی که دارد، انتخاب بسیاری از افراد است. با استفاده از دیوارپوش کشسان می‌توانید دیوارهای خود را با هر طرح و رنگی پوشش دهید و جلوه زیبا و خاصتری در محیطتان ایجاد نمایید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره