نکات اصولی در بازسازی آپارتمان های کوچک

نکات مهم و اصولی در بازسازی آپارتمان های کوچک

بازسازی خانه و ساختمان، برای هر متراژی قابل اجرا است و هیچ محدودیتی از این نظر وجود ندارد. بازسازی را میتوان برای خانه‌های بسیار بزرگ و چند طبقه و یا یک آپارتمان کوچک انجام داد. اما از آنجایی که در آپارتمان‌های کوچک فضا کمتر است، باید با توجه به نکات و اصول استاندارد آن را به گونه‌ای بازسازی کرد که هیچ فضای پرتی در آن وجود نداشته باشد. در این مطلب قرار است به اصول بازسازی آپارتمان کوچک بپردازیم و با مراحل انجام آن آشنا شویم.

بخش‌های قابل بازسازی آپارتمان‌های کوچک

 

بخش‌های قابل بازسازی آپارتمان‌های کوچک

بازسازی داخلی را میتوان برای کلیه بخش‌های خانه نظیر آشپزخانه، اتاق خواب، سالن پذیرایی، سرویس بهداشتی، حمام، راه‌پله‌ها و … انجام داد. زمانی که قصد بازسازی داخلی ساختمان را دارید، بهتر است تمام این بخش‌ها را مورد بررسی قرار دهید و موارد لازم را یادداشت نمایید. گاهی اوقات بازسازی برای تمام این بخش‌ها لازم نبوده و تنها نیاز است تا برخی از نقاط خانه مورد بازسازی قرار بگیرند. در بازسازی داخلی آپارتمان کوچک نیز به همین صورت است. اگر در یک آپارتمان کوچک ساکن هستید و قصد بازسازی و نوسازی آن را دارید، بهتر است در ابتدا بخش‌هایی که نیاز به بازسازی دارند را مشخص نمایید. این کار باعث شده تا از روند بازسازی و هزینه بازسازی به خوبی مطلع شوید. بازسازی آپارتمان کوچک باید به گونه‌ای باشد که منجر به دلبازتر شدن آن شده و مانع از کوچک به نظر رسیدن آن شود.

  • بازسازی آشپزخانه آپارتمان کوچک

بهترین کار این است که از آشپزخانه‌های سبک اپن و یا جزیره برای خانه‌های کوچک استفاده شود. این کار باعث می‌شود تا فضای آشپزخانه بزرگتر جلوه داده شده و از ایجاد فضای کوچک و دلگیر جلوگیری شود. بهتر است از رنگ‌های روشن برای کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه استفاده کنید و از به کارگیری رنگ‌های تیره چون مشکی و قهوه‌ای برای این قسمت خودداری نمایید. رنگ‌های تیره سبب کوچک‌تر نشان داده شدن فضا می‌شوند.

  • بازسازی پذیرایی کوچک

آپارتمان‌های کوچک معمولا دارای سالن پذیرایی کوچکی هستند. برای همین در بازسازی آن باید به موارد زیادی توجه شود. در بازسازی سالن پذیرایی باید به دیوارها و کفپوش خانه توجه کرد و ترجیحا آنها را با متریال جدید و مناسبی جایگزین کرد. استفاده از کاغذ دیواری‌های رنگ روشن و همچنین کفپوش‌های متناسب با آن، باعث زیباتر شدن پذیرایی و دلبازتر شدن فضای آن می‌شود. علاوه بر این موارد، باید به دکوراسیون داخلی توجه کرده و از اسباب و وسایل مناسب سالن‌های کوچک استفاده کرد.

  • بازسازی اتاق خواب‌های آپارتمان کوچک

آپارتمان‌های کوچک معمولا دارای یک خواب هستند. با این حال اگر در خانه دو خوابه ساکن هستید، بهتر است بازسازی را برای هر دوی اتاق خواب‌ها انجام دهید. در بازسازی اتاق خواب‌های کوچک، ترجیحا از کمد دیواری‌های جادار استفاده نمایید تا فضای کافی برای قرارگیری لوازمتان فراهم شود.

همچنین بخوانید
نورپردازی ویلا و بهترین متدهای آن

بازسازی سقف آپارتمان‌های کوچک با سقف کشسان

یکی دیگر از بخش‌های خانه که در بازسازی باید مورد توجه قرار بگیرد، سقف خانه است. معمولا سقف خانه‌های قدیمی از گچ ساخته شده و پس از مدتی دچار ترک‌های ریز و درشت می‌شود. برای همین میتوان با متریال‌های جدید آنها را بازسازی کرده و به شکل زیباتری تغییر داد. یکی از متریال و سازه‌های جدید برای سقف اصلی خانه، سقف کاذب کشسان است. سقف کشسان جزو محبوبترین و پرطرفدارترین سقف‌های کاذب است و ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید سقف کشسان را برای هر بخشی از خانه خود به طور مجزا سفارش دهید و از زیبایی و مزایای آن بهره‌مند شوید. سقف کشسان در انواع مختلفی موجود است و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی قابل سفارش است. تنها نکته‌ای که در رابطه با نصب سقف کشسان در آپارتمان‌های کوچک باید در نظر داشته باشید، ارتفاع سقف خانه است. در صورتی که ارتفاع سقف خانه‌تان کم است، از سقف‌های یک سطحی استفاده کنید و از به کارگیری سقف‌های چند لایه و چند سطحی خودداری کنید. چرا که این سقف‌ها از سقف اصلی پایین‌تر آمده و سبب کوتاهتر شدن ارتفاع سقف و کوچک شدن فضا می‌شوند.

چند اصل مهم در بازسازی آپارتمان‌های کوچک

 

چند اصل مهم در بازسازی آپارتمان‌های کوچک

از اصول بازسازی آپارتمان کوچک میتوان به موارد زیر اشاره کرد. با توجه به این موارد قادر خواهید بود حداکثر استفاده را از تمام فضاهای خانه داشته باشید و محیطی بزرگ و دلباز در اختیار داشته باشید.

  • توجه به نور خانه

هر چقدر خانه از نور بیشتری برخوردار باشد، فضا دلبازتر خواهد بود. البته بهتر است این نور طبیعی باشد و از پنجره مستقیما به درون خانه تابیده شود. برای این کار اگر مانع یا ستونی در بخشی از خانه قرار دارد و مانع از تابش نور خورشید به تمام بخش‌ها می‌شود، بهتر است در بازسازی به آن توجه کرده و آن را برطرف نمایید. در بازسازی خانه از پنجره‌های جدید و دوجداره استفاده کنید تا از ورود سروصداهای اضافی و هدر رفتن گرما و انرژی در فصل زمستان خودداری شود. پس از آن، پنجره‌ها را با پرده مناسب بپوشانید. پرده‌ها نباید بیش از حد ضخیم تیره باشند؛ چرا که از ورود نور طبیعی به محیط جلوگیری می‌کنند. استفاده از نورپردازی‌های مدرن و مخفی نیز برای ایجاد نور بیشتر در خانه می‌تواند موثر باشد. برای این کار به جای استفاده از لوسترهای بزرگ و حجیم، از لامپ‌های هالوژنی و مخفی استفاده کنید.

  • استفاده از طرح‌های ساده برای لوازم دیوارها

بهترین کار در بازسازی آپارتمان کوچک این است که از طرح‌های شلوغ و پیچیده در آن استفاده نشود. هرچقدر متریالی که برای دیوارها، سقف‌ها و کفپوش‌ها در نظر گرفته می‌شود ساده‌تر باشد، در بزرگ نشان دادن فضا تاثیر دارد. همچنین پس از بازسازی داخلی، اگر قصد تعویض لوازم خانه را داشتید، به سراغ لوازم ساده بروید و از طرح‌های بسیار شلوغ مانند مبلمان با گل‌های برجسته استفاده نکنید. طرح‌های مینیمال و ساده برای آپارتمان‌های کوچک مناسب هستند و طرح‌هایی در سبک کلاسیک مناسب این فضاها نیستند. طرح‌هایی چون سبک کلاسیک، اغتشاش بصری ایجاد کرده و فضا را شلوغ‌تر و کوچکتر نشان می‌دهد.

  • توجه به ارتفاع سقف خانه

برای اینکه سقف خانه بلندتر نشان داده شود، میتوان از راهکارهایی برای آن استفاده کرد. اولین راهکار همانطور که گفته شد استفاده از سقف‌های کاذب یک سطحی و یک لایه است. پس از آن میتوان با توجه به مواردی، باعث بلندتر به نظر رسیدن سقف خانه شد. برای مثال استفاده از اشکال عمودی در خانه، می‌تواند در این مورد تاثیرگذار باشد. برای همین اگر در آپارتمان کوچک با سقف کوتاه زندگی می‌کنید، از قالب دیوارهای عمودی و لوازمی چون قاب‌ها و آینه‌های عمودی استفاده کنید تا سقف بلندتر جلوه نماید.

همچنین بخوانید
بازسازی خانه را از کجا باید شروع کرد؟

بازسازی آپارتمان کوچک با هزینه کم و ارزان

 

بازسازی آپارتمان کوچک با هزینه کم و ارزان

قیمت بازسازی خانه، بر اساس متراژ آن محاسبه می‌شود. در واقع هر چقدر خانه وسعت و متراژ بیشتری داشته باشد، هزینه بازسازی آن بالاتر خواهد بود. با این حال اگر به دنبال بازسازی آپارتمان کوچک خود با هزینه کم هستید، می‌توانید با توجه به مواردی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. هزینه بازسازی آپارتمان کوچک، بستگی به موارد زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.

  • به جای کاغذ دیواری، از رنگ سفید ساده برای دیوارها استفاده کنید

رنگ سفید جزو رنگ‌های محبوب ایرانیان برای دیوارهای خانه است. با اینکه رنگ سفید ساده است، اما سبب ایجاد زیبایی خاصی در محیط آپارتمان می‌شود. برای همین اگر قصد دارید هزینه بازسازی را کاهش دهید، به جای استفاده از کاغذ دیواری و متریال‌های جدیدی چون دیوارپوش‌های کشسان، از یک رنگ سفید با کیفیت برای رنگ‌آمیزی و پوشش دیوارها استفاده نمایید. اگر هم قصد داشتید فضا را خاص‌تر کنید، می‌توانید یکی از دیوارهای سالن پذیرایی را با رنگ متناسب با دکوراسیون خود رنگ‌آمیزی نمایید.

  • تنها بر روی بخش‌های فرسوده آپارتمان کوچک تمرکز کنید

وقتی صحبت از بازسازی داخلی می‌شود، منظور بازسازی تمام بخش‌های خانه نیست. بلکه شما می‌توانید بازسازی داخلی آپارتمان کوچک را تنها برای بخش‌های مورد نیاز و ضروری انجام دهید. برای این کار بخش‌هایی که در اولویت قرار دارند و دچار فرسودگی و آسیب زیادی شده‌اند را مشخص کنید و برای بازسازی به سراغ آنها بروید. برای مثال اگر در آشپزخانه تنها کابینت‌ها دچار آسیب شده‌اند، تنها به تعویض کابینت‌ها بپردازید و به تغییر و نوسازی دیوارها و سقف آن کاری نداشته باشید. با این کار هم فضای آشپزخانه تغییر پیدا کرده و هم در هزینه بازسازی شما صرفه‌جویی خواهد شد.

  • به جای استفاده از متریال‌های جدید، به سراغ متریال‌های قدیمی و مناسب بروید

معمولا زمانی که یک متریال جدید وارد بازار می‌شود، قیمت متریال‌های قدیمی با افت قیمت مواجه می‌شود. برای همین اغلب متریال و سازه‌های جدید، قیمت بالاتری نسبت به سازه‌های قدیمی دارند. شما لازم نیست برای بازسازی آپارتمان کوچک خود از متریال‌های بروز و گران قیمت استفاده کنید. بلکه با استفاده از هر متریالی می‌توانید خانه خود را نوسازی و زیباتر نمایید. همچنین اگر بخواهید همواره تابع مد و سازه‌های جدید باشید، آنها پس از مدتی جذابیت اولیه خود را از دست داده و دیگر به چشم نمی‌آیند.

همچنین بخوانید
ایا میتوان سقف کشسان را در حمام نصب کرد؟

جمع بندی

بازسازی آپارتمان کوچک نیاز به توجه به اصول و نکات زیادی دارد. چرا که بازسازی باید به گونه‌ای انجام شود که منجر به کوچک به نظر رسیدن خانه نشود. برای همین جهت بازسازی آپارتمان کوچک، باید به سراغ شرکت‌های حرفه‌ای و پیمانکاران با تجربه در این زمینه بروید. در بازسازی خانه کوچک، توجه به مواردی چون ارتفاع سقف، نورپردازی و استفاده از متریال ساده بسیار مهم است و در دلبازتر شدن فضا تاثیر زیادی دارد.

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره