نحوه بازسازی راه پله قدیمی و نکات مهم آن

نحوه بازسازی راه پله قدیمی و نکات مهم آن

تمام ساختمان‌ها چه در بخش داخلی و چه در بخش خارجی، دارای راه پله هستند. راه پله‌ها بخش ارتباطی ساختمان به حساب می‌آیند و از اهمیت زیادی برخوردارند. برای همین باید همواره نسبت به سالم بودن آنها اطمینان داشت. در صورتی که راه پله‌ها دچار آسیب و خرابی شده باشند، میتوان با استفاده از بازسازی مشکلشان را برطرف کرد. برای بازسازی راه پله قدیمی باید به چند نکته توجه داشته و این کار را با بهترین متریال انجام داد. در این مطلب به بررسی نحوه بازسازی راه پله قدیمی و چند راه حل برای پله اشاره خواهیم داشت.

بازسازی پله های قدیمی

برای بازسازی پله های قدیمی، گزینه‌های متعددی در دسترس است. بازسازی راه پله‌ها را میتوان با انواع راه پله‌های جدید انجام داده و به بنا شکل نو و زیبایی بخشید. از انواع راه پله‌های جدید میتوان به راه پله‌های استیل، راه پله‌های چرخشی، راه پله‌های مدرن، راه پله‌های شیشه‌ای، راه پله‌های پایتونی و راه پله‌های ترکیبی اشاره کرد. از این میان، شاید نام راه پله پایتونی را کمتر شنیده باشید. راه پله‌های پایتونی نوعی راه پله هستند که از مجموع راه پله‌های استیلی، شیشه‌ای و چوبی ساخته می‌شوند. پله‌های این سبک از نوع چوبی هستند که به وسیله مواد استیل یا فلزی به هم متصل شده‌اند. از متریال شیشه نیز برای دسته‌های راه پله استفاده می‌شود. پس اگر بین چند سبک راه پله شک دارید، می‌توانید راه پله پایتونی را انتخاب کنید و از سه متریال شیشه، چوب و فلز در آن بهره ببرید. برای بازسازی پله‌های قدیمی، به سبک خانه و چیدمان خود توجه داشته باشید. با این کار می‌توانید از بهترین سبک برای بازسازی پله‌ها استفاده کرده و محیط را به شکل زیباتر و جذابتری تغییر دهید.

دلیل ضرورت بازسازی راه پله قدیمی چیست؟

 

دلیل ضرورت بازسازی راه پله قدیمی چیست؟ 

 

راه پله‌ها بخشی از ساختمان هستند که معمولا ساکنین به بازسازی آنها توجه زیادی ندارند. اما این بخش نیز باید در زمان درستی مورد ترمیم قرار بگیرد تا افراد دچار مشکل نشوند. مهمترین دلایل بازسازی راه پله ساختمان را میتوان به بد شکل شدن ظاهر ساختمان و همچنین خطرساز بودن آن دانست. زمانی که راه پله‌ها قدیمی و فرسوده می‌شوند، در ظاهر ساختمان تاثیر بدی می‌گذارند. برای همین باید با استفاده از متریال مناسب، مشکلات ظاهری آن را برطرف کرد. همچنین ایرادات موجود در راه پله‌ها ممکن است باعث بروز خطراتی برای افراد شود. برای مثال لق بودن یکی از پله‌ها می‌تواند منجر به سقوط افراد از پله‌ها شود. برای همین باید به بازسازی راه پله‌ها نیز توجه داشته و آن را در بهترین زمان ممکن انجام داد.

بهترین زمان برای بازسازی راه پله قدیمی

 

بهترین زمان برای بازسازی راه پله قدیمی

 

راه پله همچون هر بخش دیگری از ساختمان نیاز به ترمیم و بازسازی دارد. زمانی که راه پله دچار آسیب و خرابی شده باشد، هنگام رفت و آمد صداهای بد و ناهنجاری از خود نشان می‌دهد. همچنین ممکن است شکل ظاهری راه پله تغییر زیادی پیدا کرده باشد و حتی بخشی از آن تخریب شده باشد. در چنین شرایطی برای رفت و آمد بهتر باید به فکر بازسازی راه پله بود. بازسازی راه پله قدیمی نه تنها در عبور و مرور ساکنین تاثیر بهتری دارد، بلکه در زیبایی ساختمان نیز تاثیر دارد. برای همین باید در صورت مشاهده هر گونه مشکلی در راه پله‌ها، به سراغ برطرف کردن آن مشکل رفت. بهترین زمان برای بازسازی راه پله قدیمی، زمانی است که قصد دارید به بازسازی ساختمان بپردازید. در این شرایط با کمک تیم بازسازی می‌توانید بهترین بازسازی را برای راه پله‌های خود انجام دهید.

روکش برای پله های قدیمی

اگر به دنبال راهی برای زیباتر کردن و بازسازی پله‌های قدیمی هستید، می‌توانید از روکش یا کفپوش‌های مناسب برای آن استفاده نمایید. کفپوش‌های پله انواع مختلفی دارند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • کفپوش پله تمام چوب سخت: همانطور که میتوان حدس زد، این نوع از کفپوش‌ها قیمت بالایی دارند؛ چرا که معمولا در ساختشان از چوب‌های مرغوب و گرانبها استفاده می‌شود. بیشتر کفپوش‌های چوب سخت، از چوب درختان راش، گردو، بلوط و غیره ساخته می‌شوند و سبب زیبایی خیره‌کننده راه پله‌ها می‌شوند.
 • کفپوش پله لمینت: یکی دیگر از متریال‌های جدیدی که در این حوزه میتوان استفاده کرد، لمینت است. کفپوش لمینتی، از تخته سه لا ساخته شده و روکشی از جنس چوب سخت طبیعی دارد. خصوصیتی که این کفپوش دارد این است که سطح آن با مواد خاصی تقویت شده تا از خراشیدگی و آسیب به آن جلوگیری شود.
 • کفپوش پله فرش: این روکش جزو روکش‌های قدیمی به حساب آمده و بیشتر در خانه‌های قدیمی به کار میرفته است. استفاده از فرش یا موکت برای راه پله‌های قدیمی گزینه مناسبی بوده و سبب نرمی و لطافت آنها می‌شود.
 • کفپوش پله سرامیکی: سرامیک‌ها جزو متریال معروفی هستند که از آنها علاوه بر کف اتاق‌ها، میتوان برای پله‌ها نیز استفاده کرد. کفپوش پله سرامیکی را میتوان در رنگ و طرح خاصی سفارش داده و آن را متناسب با دکوراسیون محیط پیاده‌سازی کرد.
 • کفپوش پله سنگی: اگر جزو طرفداران سنگ و مرمر هستید، کفپوش پله سنگی گزینه خوبی برایتان خواهد بود. این متریال باعث زیبایی راه پله‌ها شده و دوام و ماندگاری بالا را تضمین می‌نماید.
همچنین بخوانید
نورپردازی RGB در سقف کشسان

برای انتخاب بهترین کفپوش برای راه‌ پله‌ها، به مواردی چون شرایط آب و هوایی و ابعاد پله‌ها توجه داشته باشید. همچنین توجه به میزان صدا، ایمنی، ترافیک و سبک نیز در انتخاب بهترین کفپوش کمک زیادی به شما خواهد کرد. بهتر است اگر نسبت به صدا حساس هستید و رفت و آمد زیادی بر روی راه پله‌ها دارید، از کفپوش‌های عایق برای بازسازی پله‌ها استفاده نمایید.

دو حالت اساسی برای بازسازی راه پله‌های ساختمان

راه پله‌های ساختمان را در دو حالت میتوان بازسازی و مرمت کرد:

 • در حالت اول راه پله‌ها نیاز به طراحی مجدد دارند و باید از اول مورد طراحی قرار بگیرند. برای طراحی مجدد راه پله‌ها باید در کنار زیبایی پله‌ها، به استانداردهای لازم توجه داشت. منظور از استانداردهای لازم ارتفاع و عرض مناسب برای پله‌ها است. همچنین باید از متریال مناسبی برای این کار استفاده کرده تا امنیت و مقاومت خوبی در راه پله‌ها فراهم شود.
 • در حالت دوم نیازی به طراحی مجدد راه پله و تخریب راه پله قدیمی نیست و تنها به رفع مشکلات پله‌ها پرداخته می‌شود. برای مثال زمانی که کف پله دچار لق شدگی شده باشد و یا بخش‌هایی از پله دچار شکستگی شده باشد، میتوان بدون طراحی مجدد اقدام به بازسازی راه پله کرد. بنابراین در هنگام شروع بازسازی راه پله قدیمی به این موارد توجه داشته باشید تا بتوانید بازسازی راه پله با کمترین هزینه را انجام دهید.

اصول بازسازی راه پله قدیمی

 

اصول بازسازی راه پله قدیمی

 

برای اینکه بازسازی راه پله را به بهترین شکل انجام دهید، بهتر است به اصول مهم در این رابطه توجه داشته باشید. راه پله‌ها بخش ارتباطی ساختمان هستند و باید به نحو درستی مورد مرمت و ترمیم قرار بگیرند. برای همین نیاز است تا در حین انجام بازسازی راه پله قدیمی، به اصول معماری توجه زیادی شود. در اینجا به چند نکته مهم در این رابطه اشاره خواهیم داشت.

 • بازسازی راه پله را خودسرانه انجام ندهید و از یک تیم متخصص در زمینه بازسازی کمک بگیرید. چرا که در صورت سهل انگاری ممکن است مشکلی برای مقاومت و زیرساخت ساختمان به وجود آید.
 • تمام بخش‌های راه پله قدیمی را بررسی کنید و مواردی که نیاز به ترمیم دارد را مشخص کنید.
 • در بازسازی راه پله قدیمی، باید اندازه ارتفاع و عرض پله‌ها به درستی مشخص شود. عرض پله‌ها باید در حدود 20 الی 30 سانتی‌متر باشد تا افراد در عبور و مرور دچار مشکلی نشوند. مقدار عرض پله‌ها بستگی به شرایط ساختمان و افراد ساکن آن دارد.
همچنین بخوانید
نحوه نصب و راه اندازی چراغ مهتابی ال ای دی

موارد قابل توجه در بازسازی راه پله‌ها

 

موارد قابل توجه در بازسازی راه پله‌ها

 

برای بازسازی راه پله‌ها باید به آیتم‌ها و موارد مهمی توجه شود تا بازسازی به شکل درستی انجام گیرد. در اینجا به آیتم‌های مهم بازسازی راه پله اشاره خواهیم داشت.

 • توجه به میزان فرسودگی و خرابی راه پله‌ها

از مهمترین مواردی که باید هنگام شروع بازسازی راه پله قدیمی به آن توجه داشته باشید، میزان فرسودگی پله‌ها است. زمانی که چندین سال از عمر ساختمان می‌گذرد، پله‌ها در اثر رفت و آمد زیاد دچار مشکل و آسیب می‌شوند. برای همین باید به ظاهر پله‌ها توجه داشته و به میزان فرسودگی آنها پی برد. نشانه‌هایی چون تخریب دیواره‌های پله‌ها، کنده شدن بخشی از پله‌ها، نم‌زدگی و … از جمله موارد قابل توجه در این زمینه هستند. توجه داشته باشید در صورتی که پله‌ها دچار نم‌زدگی و رطوبت شده باشند، باید پیش از هر چیزی برای پیدا کردن عامل نم اقدام کرده و سپس برای ترمیم پله‌ها اقدام کرد.

 • توجه به طراحی مناسب پله‌ها

طراحی راه پله را باید بر اساس ساختمان و محل راه پله انجام دهید. در صورتی که قصد دارید به بازسازی راه‌ پله‌های داخل منزل بپردازید، باید به ابعاد فضا توجه داشته باشید. برای مثال در فضاهای بزرگ می‌توانید از راه پله‌های مارپیچ استفاده کنید و در خانه‌های کوچک از یک راه پله ساده و کوچک استفاده نمایید. در کنار طراحی پله‌ها، به تزئینات نرده‌ها نیز توجه داشته باشید و از نرده‌های مناسب دکور خود استفاده نمایید.

 • انتخاب مواد و متریال مناسب برای راه پله

پس از مشخص کردن طراحی راه پله، باید به سراغ انتخاب بهترین متریال برای دیوار راه پله و پله‌ها بروید. برای این کار باید از متریالی استفاده نمایید که در عین زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی داشته باشد. روکش پله سنگی یکی از مواردی است که از زمان‌های دور مورد توجه افراد بوده است. با این حال به دلیل تنوع زیاد متریال‌های موجود در بازار، دست افراد در انتخاب متریال بسیار باز است. علاوه بر استفاده از سنگ، کناف، گچ و … میتوان از کاغذ دیواری یا دیوارپوش‌های کشسان برای بخشی از راه پله‌ها استفاده کرده و به زیبایی آن افزود.

 • دیوارپوش‌های مناسب راه پله

امروزه استفاده از دیوارپوش‌ در راه پله‌ها،‌ مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. دیوارپوش‌ها انواع مختلفی دارند و هرکدام از جنس خاصی می‌باشند. بیشترین دیوارپوش‌هایی که برای راه پله استفاده می‌شوند، از جنس PVC هستند. پی وی سی برای راه پله یکی از بهترین گزینه‌ها است؛ چرا که هم از قیمت مناسبی برخوردارند و هم سرعت اجرای بالایی دارند. برای همین میتوان با استفاده از آنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و بازسازی راه پله را با سرعت بیشتری انجام داد.

 • توجه به نورپردازی در راه پله‌ها

برای اینکه بتوانید زیبایی راه پله را دو چندان کرده و امنیت بیشتری در آن فراهم کنید، بهتر است از نورپردازی راه پله‌ها غافل نشوید. نورپردازی مناسب باعث می‌شود تا افراد در زمان تاریکی به راحتی از پله‌ها رفت و آمد کنند و دچار مشکلی از این بابت نشوند. برای این کار میتوان از چراغ‌های مناسب برای سقف استفاده کرده و یا حتی در خود پله‌ها از چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچکی استفاده کرد. چراغ‌های LED رنگی کوچک در پله‌ها باعث زیباتر شدن فضا می‌شوند و سبب نورپردازی مناسبی در این بخش می‌شوند. امروزه چراغ‌های ال‌ای‌دی نقش زیادی در دکوراسیون داخلی و بازسازی داخلی ساختمان پیدا کرده‌اند و افراد زیادی از آنها در بخش‌های مختلف خانه استفاده می‌نمایند.

انواع راه پله از نظر شکل و کاربرد

 

انواع راه پله از نظر شکل و کاربرد

 

راه پله‌ها را میتوان با مصالح مختلف و در اشکال متفاوتی اجرا کرد. شکل ظاهری راه پله را میتوان بر اساس سبک خانه و ساختمان در نظر گرفت تا باعث هماهنگی و جلوه بیشتری شود. در اینجا به مهمترین شکل ظاهری راه پله‌ها اشاره می‌نماییم.

 • راه پله مستقیم

ساده‌ترین راه پله، به شکل مستقیم است. این سبک از راه پله‌ها برای مکان‌هایی مناسب هستند که فضای کافی برای قرارگیری راه پله را داشته باشند. همانطور که از نام این سبک مشخص است، در راه پله مستقیم خبری از پیچ و تاب نبوده و تمام پله‌ها در یک راستا و با فاصله مشخصی از هم قرار می‌گیرند. شکل پله‌ها در این سبک، مستطیل بوده و تمام استانداردهای لازم همچون عرض پله در آن رعایت می‌شود. در صورتی که به پله‌های زیادی در این سبک نیاز باشد، معمولا یک پاگرد در میان پله‌ها قرار می‌گیرد تا افراد بتوانند هنگام خستگی در آنها استراحت نمایند. پرکاربردترین نوع راه پله مستقیم، راه پله دو طرفه است که دارای پاگرد وسط و سه بازو می‌باشد. از این سبک راه‌ پله بیشتر در مجتمع‌های تجاری و یا داخل ساختمان استفاده می‌شود. اما معمولا در داخل خانه، راه پله مستقیم با تعداد کمی پله و بدون پاگرد اجرا می‌شود.

 • راه پله دارای پیچ و تاب

همانطور که از نام این راه پله مشخص است، راه پله پیچ و تاب‌دار بر خلاف راه پله مستقیم است. از آنجایی که در این سبک، پله‌ها به شکل پیچ‌دار در امتداد هم قرار می‌گیرند، در هر فضایی میتوان از این راه پله استفاده کرد. بیشتر در منازل دو طبقه و دوبلکس و مکان‌های کوچک از راه پله دارای پیچ و تاب استفاده می‌شود. این نوع راه پله از شکل ظاهری زیبایی برخوردار است و شامل پله‌های تزئینی می‌باشد. معمولا در این سبک نیز یک پاگردی وجود دارد که در آن چند پله به شکل چرخشی قرار گرفته‌اند. عرض پله‌ها در این نوع راه پله، بستگی به فضای خانه دارد. هر چقدر خانه از مساحت بیشتری برخوردار باشد، عرض پله‌ها نیز می‌تواند بیشتر شود. بیشترین مصالحی که در راه پله دارای پیچ و تاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، مصالحی چون چوب، شیشه و یا سنگ مرمر می‌باشد.

 • راه پله شیشه‌ای

راه پله شیشه‌ای را میتوان جزو راه پله‌های مدرن در نظر گرفت. این دسته از راه پله‌ها تماما از متریال شیشه ساخته می‌شوند و بسیار شیک و زیبا می‌باشند. بسیاری از افراد تصور دارند که شیشه مقاومت زیادی نداشته و برای استفاده در مکان‌هایی چون راه پله مناسب نمی‌باشد. در صورتی که شیشه‌هایی که برای این فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضخامت بالایی دارند و بسیار مستحکم هستند. بنابراین نباید نگرانی از شکستن پله‌های شیشه‌ای در هنگام رفت و آمد داشته باشید. راه پله شیشه‌ای را میتوان با استفاده از یک نورپردازی مناسب، زیباتر کرده و به جذابیت آن افزود. نورپردازی در فضای راه پله علاوه بر زیبایی، باعث رفت و آمد بهتر در هنگام شب می‌شود. شما می‌توانید از چراغ‌های LED ساده یا رنگی برای نورپردازی راه پله استفاده کنید و در زمان تاریکی آنها را روشن نمایید.

همچنین بخوانید
سقف شیشه‌ای و کاربرد آن در معماری

موارد قابل ترمیم در بازسازی راه پله قدیمی

 

موارد قابل ترمیم در بازسازی راه پله قدیمی

 

 • رفع شکستگی پله‌های قدیمی: در صورتی که بخشی از پله دچار شکستگی شده باشد، باید در اولین فرصت برای برطرف کردن آن اقدام کرد. برای ترمیم پله‌های شکسته، باید از همان متریال قبلی استفاده کرد تا پله‌ها از نظر ظاهری یکنواخت باشند.
 • رفع لق شدگی کف پله‌های قدیمی: یکی از شایع‌ترین مشکلات راه پله‌های قدیمی، لق شدن برخی از پله‌ها است لق‌شدگی پله‌ها هنگام رفت و آمد خطرساز بوده و می‌تواند منجر به لیز خوردن یا سقوط افراد شود.

جمع بندی

بازسازی راه پله‌ قدیمی یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. زمانی که پله‌ها دچار آسیب، لق‌شدگی و شکستگی می‌شوند، باعث خطرات زیادی برای ساکنین ساختمان می‌شوند. همچنین پله‌های شکسته و آسیب‌دیده، باعث بدشکل شدن ظاهر ساختمان شده و در زیبایی آن تاثیر بدی می‌گذارند. از این رو باید در زمان‌های مورد نیاز برای بازسازی راه پله‌ها اقدام کرده و از متریال مناسبی جهت این کار استفاده کرد. توجه داشته باشید برای بازسازی راه پله‌های قدیمی، بهتر است از یک شرکت بازسازی ساختمان کمک بگیرید و این کار را خودسرانه انجام ندهید. شرکت کالکر یکی از شرکت‌های با سابقه در شهر تهران است که می‌تواند شما را در امر بازسازی و ترمیم راه پله‌های ساختمان یاری نماید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره