بازسازی داخلی خانه با کاغذ دیواری

بازسازی داخلی خانه با کاغذ دیواری

بازسازی داخلی یکی از اموری است که بیشتر افراد در جهت نو کردن و مرمت بخش‌های داخلی خانه انجام می‌دهند. در بازسازی باید به تمام اجزای خانه توجه داشت و از بهترین متریال برای آنها استفاده کرد. دیوارها از جمله اجزای مهم خانه هستند که هنگام بازسازی باید مورد توجه زیادی قرار بگیرند. دلیل اهمیت دیوارها در این است که بخش زیادی از خانه را دیوارها تشکیل می‌دهند و بدون شک طراحیشان در بازسازی و دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد. در این مطلب قرار است به بازسازی داخلی با کاغذ دیواری بپردازیم و نکات مهم در این زمینه را ارائه دهیم.

تعمیر و بازسازی دیوارهای قدیمی ساختمان

دیوارها معمولا پس از گذشت چند سال دچار تغییراتی می‌شوند و ظاهرشان با ظاهر اولیه، تفاوت زیادی پیدا می‌کند. دلیل آن هم این است که دیوارها در معرض تماس دستی زیادی قرار دارند و با نصب تابلوها و عناصر دکوراتیو، به تدریج دچار آسیب‌هایی می‌شوند. از طرفی ممکن است دیوارها به دلیل طبله کردن دچار ظاهر ناخوشایندی شوند و در ظاهر بنا تاثیر بدی بگذارند. برای همین نیاز است تا هر چند سال یک بار دیوارها را مورد مرمت و بازسازی قرار داد.

دلایل تغییر شکل ظاهری و بافت دیوارها

استفاده از مصالح بی‌کیفیت یکی از مهمترین مواردی است که منجر به بروز مشکل در ظاهر دیوارها می‌شود. دیوارهایی که از مصالح بی‌کیفیتی چون گچ، بتونه و رنگ‌های نامرغوب ایجاد می‌شوند، به تدریج دچار تغییرات ظاهری می‌شوند. این تغییرات می‌تواند شامل پوسته پوسته شدن دیوارها، ترک خوردگی و همچنین طبله کردن دیوارها باشد. برخی افراد در این زمان به جای حل درست مشکل، اقدام به رنگ‌آمیزی دیوار می‌کنند که این امر به تنهایی حلال مشکل نخواهد بود. در این شرایط بهتر است دیوارهای قدیمی را تخریب کرده و مجددا با استفاده از مصالح جدید و با کیفیت آنها را بازسازی و نوسازی کرد. توجه داشته باشید اگر مشکلات ظاهری دیوارها به خاطر وجود رطوبت بوده باشد، باید منشا آن را پیدا کرده و برای حل مشکل اقدام کرد. در غیر این صورت پس از گذشت چند مدت، مجددا شاهد این مشکلات خواهید بود.

دلایل تغییر شکل ظاهری و بافت دیوارها

 

کاغذ دیواری و دلایل استفاده از آن

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روکش‌ها برای دیوارهای داخلی ساختمان، کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری روکشی است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و در انواع مختلفی چون چاپ مسطح، چاپ دورانی، سیلک اسکرین و کلیشه‌ای ساخته می‌شوند. کاغذ دیواری‌ها معمولا به صورت رولی به فروش می‌رسند، اما میتوان آنها را به صورت متری نیز خریداری کرد. این کاغذها توسط چسب‌های مخصوص و مقاومی به دیوار نصب می‌گردند. در صورتی که نصب کاغذ دیواری به درستی انجام شده و کیفیت چسب آن بالا باشد، می‌توانید چند سال از کاغذ دیواری همچون روز اول استفاده نمایید. نصب کاغذ دیواری باید به گونه‌ای باشد که در زیر آن هیچ هوایی باقی نماند. با باقی ماندن هوا در زیر کاغذها، ظاهر آنها ناخوشایند شده و دیوارها جلوه بدی پیدا خواهند کرد. از این رو بهتر است نصب کاغذ دیواری را به افراد حرفه‌ای و کاربلد بسپارید؛ به خصوص اگر قصد دارید فضای زیادی از منزلتان را کاغذ دیواری کنید.

همچنین بخوانید
سقف کشسان را چه موقع میتوان نصب کرد

کاغذ دیواری و دلایل استفاده از آن

 

نقش کاغذ دیواری در بازسازی داخلی و دکوراسیون آن

کاغذ دیواری‌ها از جمله روکش‌هایی هستند که در طرح‌ها و رنگ‌های زیبا و متنوعی موجود هستند. تنوع این روکش‌ها به قدری زیاد است که می‌توانید برای هر نوع دکوراسیونی به راحتی یک کاغذ دیواری مناسب در نظر بگیرید. استفاده از کاغذ دیواری در رنگ و طرح مناسب، سبب شیک شدن فضای داخلی خواهد شد. ویژگی دیگر کاغذهای دیواری این است که در هر فضایی قابل استفاده هستند و میتوان آنها را برای بخش‌های مختلفی چون سالن پذیرایی، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی به کار برد. شما می‌توانید برای زیباتر شدن فضای خود دیوارها را دسته‌بندی کنید و بخشی از آنها را با کاغذهای طرح ساده و بخشی را با کاغذهای گلدار یا تذهیبی پوشش دهید.

بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان با استفاده از کاغذ دیواری

همانطور که گفتیم از کاغذ دیواری میتوان در بخش‌های مختلفی از خانه استفاده کرد. در اینجا به چند بخش مهم که در آن میتوان از آن کاغذ دیواری استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

 

بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان با استفاده از کاغذ دیواری

 • بازسازی سرویس بهداشتی و حمام با کاغذ دیواری

کاغذ دیواری‌های مقاوم در برابر رطوبت، برای محیط‌هایی چون سرویس بهداشتی و حمام بسیار مناسب هستند. افرادی که قصد دارند در این فضاها از کاغذ دیواری استفاده کنند، بهتر است حتما از نوع ضد آب استفاده کنند تا کاغذها دچار آسیب و پوسته شدن نشوند. یکی از انواع کاغذ دیواری‌هایی که در برابر رطوبت مقاوم هستند، نوع نوناوون است. این مدل از مقاوم‌ترین و باکیفیت‌ترین کاغذ دیواری‌ها به شمار می‌آید و از الیاف پارچه و کاغذ ساخته می‌شود. شما می‌توانید برای سرویس بهداشتی و حمام از رنگ‌هایی چون آبی، لاجوردی یا ترکیبی از رنگ‌های متناسب با فضا استفاده کنید. بهتر است در انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری به رنگ و طرح کفپوش‌ها و سقف توجه داشته باشید.

 • بازسازی قفسه‌ها با کمک کاغذ دیواری

اگر از قفسه‌های قدیمی برخوردار هستید و درونشان فرسودگی پیدا کرده است، می‌توانید به جای رنگ کردن آنها را کاغذ دیواری کنید. این کار چند سالی است که مورد توجه بسیاری از افراد دکوراتیو قرار گرفته است. با این کار علاوه بر پوشش ایرادات قفسه‌ها، سبب زیباتر شدن آنها می‌شود. شما می‌توانید این کار را برای قفسه‌های کتابخانه یا کمدهای لباس انجام دهید و آنها را به شکل زیبایی تغییر دهید.

 • بازسازی درب‌ کمدها با کاغذ دیواری

یکی دیگر از بخش‌هایی که جدیدا برای روکش آن از کاغذ دیواری استفاده می‌شود، درب کمدها است. کمدهایی که در سالن پذیرایی و یا اتاق خواب قرار دارند، در معرض دید زیادی قرار دارند. درب این کمدها را میتوان با استفاده از کاغذ دیواری پوشش داده و سبب زیباتر و شکیل‌تر شدن آنها شد.

 • بازسازی سقف‌های ترک خورده با کاغذ دیواری

شاید کمتر کسی باشد که برای سقف‌های ترک خورده خود از کاغذ دیواری استفاده کند. اما امروزه برخی افراد با این کار ایرادات سقف را پوشش می‌دهند و آن را همچون دیوارها زیبا و شکیل‌تر می‌کنند. هرچند که میتوان با استفاده از سقف‌های کاذبی چون کشسان، ایرادات سقف را برطرف کرده و به آن ظاهر زیباتر بخشید. با این حال اگر قصد داشتید برای بازسازی سقف از کاغذ دیواری استفاده کنید، به هماهنگی آن با محیط خانه توجه زیادی داشته باشید.

 • بازسازی راه‌پله‌ها با استفاده از کاغذ دیواری

اگر در خانه‌ی دوبلکس ساکن هستید یا در خانه‌تان چندین پله وجود دارد، می‌توانید برای زیباتر شدن آنها از کاغذ دیواری استفاده کنید. در قسمت‌های زیر پله میتوان از طرح‌های مناسب و زیبایی از کاغذ دیواری استفاده کرده و پله‌ها را تزئین کرد.

همچنین بخوانید
نکات مهم و اصولی در بازسازی آپارتمان های کوچک

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در بازسازی دیوارها

 

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در بازسازی دیوارها

 

کاغذ دیواری جزو متریالی است که برای هر خانه‌ای قابل استفاده است. فرقی نمی‌کند که خانه کوچک باشد یا بزرگ و یا از نوع مدرن باشد یا سنتی. شما می‌توانید از میان ده‌ها طرح کاغذ دیواری، یکی از آنها را بر اساس سبک خانه خود انتخاب کنید و از این طریق سبب تغییر چشمگیر آن شوید. در زیر به سایر مزایای کاغذ دیواری در بازسازی داخلی اشاره می‌کنیم.

 • کاغذ دیواری می‌تواند بسیاری از عیوب دیوار را پوشش دهد. برای مثال اگر دیوار دارای ترک یا ناهمواری باشد، میتوان از طریق کاغذ دیواری آن را به خوبی پوشش داد. این کار سبب زیباتر شدن فضا می‌گردد.
 • در صورتی که خانه کوچک باشد، میتوان از کاغذ دیواری با طرح و رنگ روشن استفاده کرده و فضا را بزرگتر نشان داد. بنابراین این متریال در بزرگ یا کوچک نشان دادن فضا نیز نقش دارند.
 • کاغذ دیواری‌ها اغلب از جنس قابل شستشو هستند. چرا که بیشترشان با پلاستیک پوشیده شده‌اند. برای همین نظافت آنها آسان بوده و میتوان با یک دستمال مرطوب نیز اقدام به تمیز کردن آن کرد.
 • این متریال سبب مدرن شدن خانه در مدت زمان کوتاهی می‌شود. برای همین اگر در یک خانه قدیمی ساکن هستید و دوست دارید خیلی سریع در آن تغییر چشمگیری ایجاد کنید، می‌توانید به سراغ کاغذ دیواری بروید.
 • نصب کاغذ دیواری بسیار آسان است و سبب شلوغ شدن فضای خانه نمی‌شود.
 • کاغذ دیواری‌ها می‌توانند در گرم نگه داشتن محیط در زمستان نیز نقش داشته باشند. برای همین فضای خانه با آنها گرم‌تر شده و نرخ هدر رفت انرژی کاهش پیدا می‌کند.
 • کاغذ دیواری در انواع طرح و رنگ موجود است و میتوان برای هر هدف و بخشی از خانه، یک کاغذ دیواری مناسب را انتخاب کرد. برای مثال برای اتاق خواب کودک یا نوجوان خود می‌توانید از طرح‌های مناسب این سنین استفاده کنید و محیط زیبایی را برایشان ایجاد کنید. همچنین میتوان به جای طرح‌های ساده به سراغ طرح‌های سه بعدی رفته و جذابیت فضا را با آنها بیشتر کرد.

انواع کاغذ دیواری از نظر جنس و کیفیت

 

انواع کاغذ دیواری از نظر جنس و کیفیت

 

 • کاغذ دیواری فویلی

افرادی که طرفدار طرح‌های براق هستند، می‌توانند از کاغذ دیواری فویلی استفاده کنند. این کاغذها از درخشش زیادی برخوردار هستند و برای محیط‌های کوچک و تاریک ایده آل می‌باشند.

 • کاغذ دیواری وینیل

کاغذ دیواری وینیل از عمر طولانی برخوردار است و برای همین محبوبیت بیشتری دارد. هر چقدر ضخامت این متریال بیشتر باشد، دوام آن بر روی دیوار نیز بیشتر است. به دلیل عمر و ماندگاری بالا، از کاغذ دیواری وینیل میتوان در مکان‌هایی چون حمام یا آشپزخانه که میزان بخار و رطوبت در آنها زیاد است استفاده کرد.

 • کاغذ دیواری بامبو

این کاغذ دیواری از الیاف طبیعی بامبو ساخته شده که روی کاغذ چسبیده شده است. مزیت اصلی آن هم سازگاری با محیط زیست است. تنها عیبی که کاغذ دیواری بامبو دارد این است که قابل شستشو نمی‌باشد.

 • کاغذ دیواری فایبرگلاس

این دسته از کاغذ دیواری‌ها در برابر شعله نیز مقاوم هستند. برای همین میتوان گفت عمر بسیار طولانی دارند و حتی تا 30 سال به خوبی دوام می‌آورند. با این حال قیمت آنها کمی گران است.

همچنین بخوانید
نحوه نورپردازی تراس و بالکن

چند نکته مهم در انتخاب کاغذ دیواری

چند نکته مهم در انتخاب کاغذ دیواری

 

حال که با کاغذ دیواری و کاربردهای آن در بازسازی داخلی آشنا شدید، بهتر است به چند نکته مهم راجع به آن توجه داشته باشید.

 • اگر در بازسازی داخلی قصد داشتید از کاغذ دیواری برای روکش دیوارها استفاده کنید، در این کار افراط نکنید و کل فضا را با کاغذ نپوشانید. کاغذ دیواری‌هایی که از رنگ‌های شاخص و طرح‌های برجسته برخوردار هستند، برای یک یا دو دیوار مناسبند. استفاده بیش از حد از کاغذ دیواری سبب کاهش زیبایی و جذابیت خانه خواهد شد.
 • در صورتی که فضای خانه‌تان کوچک است یا نورگیری کمی دارد، بهتر است از کاغذ دیواری‌های ساده استفاده کنید. همچنین از آن تنها برای یک دیوار استفاده کرده و سایر دیوارها را با رنگ‌های متناسب با کاغذ دیواری رنگ‌آمیزی کنید.
 • به هیچ وجه از رنگ‌های تیره برای کاغذ دیواری استفاده نکنید؛ چرا که این کار سبب کوچک‌تر شدن فضا و همچنین دلگیر شدن محیط خانه‌تان خواهد شد.
 • در صورتی که قصد داشتید در اتاق خواب کودکتان از کاغذ دیواری استفاده کنید، از رنگ و طرح‌های مناسب با شخصیت او استفاده کنید و محیطی شاد و پرانرژی را برای او فراهم کنید.
 • اگر در آپارتمانتان دیوارهای مشترکی با همسایه دارید و عبور صدا باعث آزار شما شده است، می‌توانید از کاغذ دیواری‌های آکوستیک استفاده کنید. این کار علاوه بر زیبایی دیوارها، سبب کاهش سروصداهای اضافی خواهد شد.
 • برای سرویس بهداشتی و حمام از کاغذ دیواری‌های ضد آب استفاده کنید؛ چرا که پس از مدتی کاغذ دیواری‌ها در این مکان دچار برآمدگی و پوسته شدن خواهند شد.
 • در صورتی که قصد داشتید در بازسازی آشپزخانه از کاغذ دیواری استفاده کنید، به محیط و همچنین میزان شلوغی آن توجه داشته باشید. استفاده از کاغذ دیواری‌های طرحدار برجسته برای آشپزخانه‌های شلوغ مناسب نبوده و جلوه خوبی ایجاد نخواهد کرد. شما می‌توانید از کاغذ دیواری تنها برای فضاهای بین کابینت‌ها استفاده کنید.

جمع بندی

کاغذ دیواری یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین روکش‌ها برای دیوار است که امروزه افراد زیادی در بازسازی داخلی ساختمان به سراغ آن می‌روند. این روکش‌ها انواع مختلفی دارند و در هر طرح و رنگی قابل سفارش هستند. از این کاغذها میتوان برای محیط‌های مختلفی چون سالن پذیرایی، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام، زیر پله‌ها، کمد دیواری، قفسه‌ها و … استفاده کرده و محیط را توسط آن زیباتر کرد. توجه داشته باشید نصب کاغذ دیواری به مهارت و تخصص نیاز دارد و باید به صورت حرفه‌ای انجام شود. بنابراین در صورتی که قصد دارید در بازسازی داخلی ساختمان از کاغذ دیواری استفاده کنید، بهتر است آن را به شرکت پیمانکار بسپارید.

 

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره