روانشناسی رنگ در بازسازی چیست؟

روانشناسی رنگ در بازسازی چیست؟

زمانی که قصد بازسازی منزل خود را دارید، بهتر است در کنار طراحی دکوراسیون، به موارد دیگری چون مصالح و رنگ متریال و دکور دقت داشته باشید. انتخاب رنگ مناسب در بازسازی بسیار اهمیت دارد و باید به آن توجه زیادی شود. چرا که در صورت انتخاب رنگ نامناسب، تمام زحمات شما برای یک بازسازی حرفه‌ای و شیک به هدر خواهد رفت. در این مطلب قرار است به موضوع روانشناسی رنگ در بازسازی بپردازیم و نکات مهم در این رابطه را مطرح نماییم.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها نقش زیادی در روحیه افراد دارند. استفاده از هر رنگی، سبب انتقال احساسات متفاوتی در افراد می‌شود. در واقع هر رنگ از یک تاثیر فیزیکی و روحی خاصی بر روی بیننده برخوردار است. حتی ممکن است واکنش افراد نسبت به رنگ‌های مختلف متفاوت باشد. برای همین زمانی که قصد تغییر دکوراسیون و بازسازی خانه دارید، بهتر است این کار را با رنگ‌های مناسب انجام دهید. استفاده درست از رنگ‌ها و به کارگیری آنها در جای مناسب، یکی از مهمترین نکات در دکوراسیون داخلی منزل است. هر چقدر بتوانید رنگ‌ها را درست‌تر با هم ترکیب نمایید، دکوراسیون نهاییتان شیک‌تر و زیباتر خواهد شد. در طراحی دکوراسیون خانه و بازسازی آن، باید به رنگ دیوارها، سقف، کفپوش و لوازم توجه داشته داشته باشید تا بتوانید بهترین تاثیر را از رنگ‌ها دریافت نمایید.

رنگ‌های گرم برای بازسازی بهترند یا رنگ‌های سرد؟

 

رنگ‌های گرم برای بازسازی بهترند یا رنگ‌های سرد؟

 

رنگ‌ها به سه دسته گرم، سرد و خنثی تقسیم می‌شوند. رنگ‌های خنثی منظور رنگ‌هایی چون سفید هستند که هیچ حالتی را در افراد ایجاد نمی‌کنند. اما رنگ‌های گرم و سرد هر کدام خصوصیاتی دارند و سبب ایجاد احساسات خاصی در افراد می‌شوند. در اینجا به بررسی این رنگ‌ها و تاثیراتشان بر روی دکوراسیون و بازسازی داخلی می‌پردازیم.

 • تاثیر رنگ‌های گرم در بازسازی منزل

رنگ‌های گرم به رنگ‌هایی چون قرمز، نارنجی و زرد گفته می‌شود که حس گرمایی را از خود بروز می‌دهند. این رنگ‌ها سبب افزایش آدرنالین، بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس و افزایش درجه حرارت و احساس گرما می‌شوند. برای همین اگر از رنگ‌های گرم بیشتری در دکوراسیون خود استفاده کنید، احساسات افراد را بیشتر درگیر خواهید کرد.

 • تاثیر رنگ‌های سرد در بازسازی خانه

رنگ‌های سرد به رنگ‌هایی چون آبی، بنفش و سبز گفته می‌شود. این رنگ‌ها بر خلاف رنگ‌های گرم هستند و سبب کاهش ضربان قلب، ریلکس شدن ماهیچه‌ها و کاهش دمای بدن و ایجاد حس سرما می‌شوند. برای همین استفاده از رنگ‌های سرد در دکوراسیون بسیار مهم است و باید در برخی از بخش‌ها خصوصا اتاق خواب از آنها استفاده کرد. تصور کنید اگر اتاق خواب از رنگ‌های گرم زیادی برخوردار باشد، قطعا افراد برای خواب با مشکل بیشتری مواجه می‌شوند. اغلب طراحان بر این باورند که اتاق خواب باید با رنگ‌های سرد بازسازی شود تا در خواب و انرژی افراد مشکلی ایجاد نشود.

همچنین بخوانید
محیطی طبیعی و زیبا با سقف کشسان

انتخاب رنگ دکوراسیون بر اساس روحیه افراد

 

انتخاب رنگ دکوراسیون بر اساس روحیه افراد

 

همانطور که گفته شد رنگ‌ها بر روی خلق و احساسات افراد تاثیر دارند. برای همین باید هنگام انتخاب رنگ در دکوراسیون، به روحیه افراد توجه شود. به این صورت که اگر شما یا فرزندتان روحیه پر جنب و جوشی دارید، بهتر است خیلی از رنگ‌های گرمی چون قرمز و نارنجی استفاده نکنید؛ چرا که این رنگ‌ها سبب افزایش انرژی و اشتیاق بیشتر در شما می‌شوند. افراد پر انرژی باید در محیطی قرار بگیرند که حس آرامش بیشتری را در آن تجربه نمایند. برای همین استفاده از رنگ‌های خنثی یا سرد برای این دسته از افراد بهتر است. خصوصا برای اتاق خواب که محل خواب و استراحت افراد است، بهتر است از رنگ‌های خنثی و سرد استفاده شده تا انرژی و احساسات آنها ترغیب نشود. بنابراین خوب است هنگام طراحی داخلی و بازسازی، رنگ‌ها بر اساس شخصیت و تمایلات مشتری انتخاب شوند. این کار سبب احساس راحتی بیشتر و بهره‌وریشان در محیط کار خواهد شد.

توجه به شخصیت و تمایلات افراد در انتخاب رنگ، از یک بعد دیگر نیز حائز اهمیت است. بر اساس نتایج یک آزمایش مشخص شده است که واکنش هر فرد به هر رنگی متفاوت است. به این صورت که برای مثال برخی رنگ مشکی را رنگی افسرده و غم‌انگیز می‌دانند. در حالی که برخی دیگر رنگ مشکی را رنگ مناسبی برای نشان دادن نظم و عملکرد می‌دانند. از این رو افرادی که به فکر بازسازی هستند، حتما به این موارد توجه داشته باشند و رنگ اتاق خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه و غیره را بر اساس نظر و سلیقه اعضای خانه در نظر بگیرند.

بررسی تاثیر رنگ‌های مختلف در بازسازی و دکوراسیون

 • نقش رنگ زرد در بازسازی و دکوراسیون داخلی

رنگ زرد یکی از رنگ‌های دسته گرم بوده که میتوان گفت روشن‌ترین آن است. رنگ زرد با اینکه رنگ جذابی بوده و در ترکیب با طوسی و بنفش بسیار خاص می‌شود، اما در دکوراسیون داخلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل آن هم این است که هر کسی جسارت استفاده از این رنگ را ندارد. با این حال اگر به رنگ زرد علاقه دارید و دوست دارید بخشی از دکوراسیون خود را با این رنگ پوشش دهید، می‌توانید از آن برای دیوارهای سرویس بهداشتی استفاده کرده و هنگام بازسازی دیوارها از رنگ زرد برای پوشش آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید در هنگام بازسازی آشپزخانه، از رنگ زرد برای کابینت‌ها استفاده نمایید.

 • نقش رنگ قرمز در بازسازی و دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز یکی از رنگ‌های پرطرفدار دسته گرم است. این رنگ بسیار هیجان‌انگیز بوده و ایجاد حس قدرت می‌نماید. با این حال اگر دوست دارید از رنگ قرمز در بازسازی داخلی و دکوراسیون خود بهره ببرید، بهتر است از آن به صورت پراکنده استفاده کنید و تمام یک محیط را با آن پوشش ندهید. رنگ قرمز برای دیوارها مناسب نبوده و محیط را بسته‌تر جلوه می‌دهد. همچنین استفاده از آن برای اتاق خواب به دلیل افزایش میزان تنفس و کاهش خواب و آرامش توصیه نمی‌شود. بهترین بخش‌هایی از خانه که می‌توانید از رنگ قرمز برای آن استفاده کنید، سالن غذاخوری، راهرو ورودی و یا محل آرایش و اتاق پرو است.

 • نقش رنگ آبی در بازسازی و دکوراسیون داخلی

 

همچنین بخوانید
نحوه بازسازی مغازه قدیمی

نقش رنگ آبی در بازسازی و دکوراسیون داخلی

 

آبی از رنگ‌های سردی بوده که احساس آرامش زیادی را در افراد ایجاد می‌نماید. ترکیب این رنگ با رنگ‌هایی چون زرد سبب بازتر و گیراتر شدن محیط خواهد شد. همچنین اگر آن را با رنگ‌هایی چون سبز نعنایی، صورتی کمرنگ و یا آبی با درجه پایین‌تر ترکیب نمایید، آرامش بیشتری را در محیط ایجاد خواهید کرد. از رنگ آبی می‌توانید هنگام بازسازی منزل استفاده کنید و دیوارهای اتاق خواب، سالن پذیرایی، سرویس بهداشتی و حمام را با این رنگ زیباتر نمایید. آبی در روانشناسی رنگ در بازسازی، سبب ایجاد حس آرامش زیادی در افراد خواهد شد.

 • نقش رنگ سبز در بازسازی و دکوراسیون داخلی

سبز یکی دیگر از رنگ‌های جذاب و دوست داشتنی دسته سرد است. این رنگ آرامترین رنگ برای چشم‌ها شناخته شده و برای استفاده در دکوراسیون و بازسازی منزل بسیار مناسب می‌باشد. خصوصیت رنگ سبز این است که میتوان آن را با تمام رنگ‌ها ترکیب کرده و ظاهری زیبا در محیط ایجاد کرد. از رنگ سبز میتوان برای اتاق نشیمن، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حتی سالن پذیرایی استفاده کرد. سبز در روانشناسی رنگ در بازسازی، باعث کاهش استرس شده و به تمدد اعصاب کمک می‌نماید. بهترین ترکیبات رنگی که می‌توانید برای رنگ سبز در دکوراسیون استفاده کنید، شامل رنگ‌هایی چون زرشکی، صورتی پررنگ، آبی روشن، زرد، بنفش و نقره‌ای می‌شود.

 • نقش رنگ قهوه‌ای در بازسازی و دکوراسیون داخلی

رنگ قهوه‌ای رنگ طبیعت بوده و می‌تواند سبب کلاسیک شدن محیط خانه شود. بیشترین بخشی که از رنگ قهوه‌ای برای آن استفاده می‌شود، رنگ کفپوش‌های خانه است. بسیاری از پارکت‌ها و لمینیت‌ها به رنگ قهوه‌ای هستند تا سبب ایجاد گرمی بیشتری در محیط شوند.

همچنین بخوانید
سقف کشسان در محیطهای بیرونی ساختمان

چند توصیه برای انتخاب بهترین رنگ هنگام بازسازی داخلی

 

چند توصیه برای انتخاب بهترین رنگ هنگام بازسازی داخلی

 

حال که با روانشناسی رنگ در بازسازی و تاثیرات آنها آشنا شدید، بهتر است به چند توصیه مهم در این رابطه توجه داشته باشید.

 • سعی کنید از طریق سایت‌های مختلفی چون پینترست، نمونه رنگ‌های بیشتری را انتخاب کنید و از ترکیبات رنگ‌ها ایده بگیرید.
 • در برخی از بخش‌های خانه از رنگ‌های خثی استفاده کنید تا نما زیباتر شده و حس آسایش بیشتری در آن ایجاد شود.
 • برای جذابیت بیشتر می‌توانید رنگ‌ها را به صورت سایه روشن استفاده کنید. به این صورت که برای مثال اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق خواب را آبی نمایید، بخشی از دیوار را با آبی تیره و بخش دیگر را با آبی کمرنگ پوشش دهید.
 • در صورتی که قصد دارید لوازم منزل خود را عوض کنید، در ابتدا راجع به رنگ مورد استفاده در بازسازی داخلی به قطعیت برسید. چرا که تناسب رنگ لوازم دکوراسیون با رنگ بازسازی داخلی، سبب جلوه بیشتر محیط خواهد شد.
 • در صورتی که همچنان در انتخاب رنگ مردد هستید، از یک طراح داخلی و مشاور درخواست کمک نمایید.

جمع بندی

رنگ‌ها نقش مهمی در بازسازی و دکوراسیون داخلی دارند و باید به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار بگیرند. افرادی که قصد بازسازی منزل دارند، بهتر است با روانشناسی رنگ در بازسازی آشنایی داشته باشند تا بتوانند بهترین رنگ‌ها را برای این کار انتخاب نمایند. رنگ‌ها بر روی روحیه و خلق‌وخوی افراد تاثیر دارند و سبب ایجاد احساسات متفاوتی در آنها می‌شوند. بنابراین رنگ‌ها باید طبق شخصیت و خصوصیات اخلاقی افراد انتخاب شوند و شرایط افراد مورد توجه قرار گیرد.

 

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره