بازسازی خانه را از کجا باید شروع کرد؟

بازسازی خانه را از کجا باید شروع کرد؟

امروزه بازسازی خانه بیشتر از قبل مورد توجه افراد قرار گرفته است. دلیل آن هم این است که به خاطر افزایش قیمت مصالح، ساخت یک خانه از نو بسیار هزینه‌برتر است. برای همین افرادی که به فکر تغییر خانه و یا افزایش استحکام آن هستند، اغلب بازسازی خانه را ترجیح می‌دهند. حال باید دید که برای بازسازی خانه باید از کجا شروع کرد و چه اقداماتی را باید در این زمینه انجام داد؟ در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و با نحوه شروع بازسازی خانه آشنا خواهیم شد.

بازسازی خانه به چه معناست؟

بازسازی خانه به معنای مرمت بخش‌های فرسوده خانه و یا تغییرات در دکوراسیون داخلی آن است. در واقع با استفاده از بازسازی میتوان به تعمیر بخش‌های فرسوده و مستهلک خانه پرداخته و استحکام آن را افزایش داد. همچنین هنگام بازسازی خانه میتوان تغییراتی در بخش‌های داخلی و دکوراسیون آن اعمال کرد. با این کار هم فضای خانه از شکل جدید و زیبایی برخوردار می‌شود و هم ایمنی آن افزایش پیدا می‌کند. افرادی که در خانه‌های قدیمی ساکن هستند و دوست ندارند به مکان جدیدی نقل مکان کرده و یا خانه را از ابتدا بسازند، می‌توانند به بازسازی آن بپردازند.

شروع بازسازی خانه و مراحل پیش رو

زمانی که افراد به فکر بازسازی خانه قدیمی خود می‌افتند، بدون شک با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. یکی از سوالاتی که قرار است به آن بپردازیم این است که برای بازسازی خانه از کجا باید شروع کرد؟ شروع بازسازی منزل همانقدر که هیجان انگیز است، کمی دلهره‌آور هم است. به خصوص اگر تاکنون تجربه بازسازی نداشته باشید و با تیم بازسازی و شرایط انجام آن هیچگونه آشنایی نداشته باشید. در اینجا ما به شما راهنمایی را ارائه کرده تا بدانید که برای بازسازی خانه از کجا شروع کنید و چه اقداماتی را باید در اولویت قرار دهید.

پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که بازسازی منازل قدیمی، می‌تواند کمی با هم متفاوت باشد. آن هم به خاطر ماهیت پروژه و شرایط بازسازی است. با این حال میتوان به طور کلی کارهایی که برای بازسازی خانه لازم است را به این شکل در نظر گرفت:

 • ارزیابی تمام بخش‌های خانه برای بازسازی؛ در مرحله اول وضعیت فعلی خانه را بررسی کنید تا ببینید کدام یک از بخش‌های آن به بازسازی نیاز دارند. در صورتی که خانه‌تان بسیار قدیمی و چند سال ساخت است، بهتر است بازسازی را برای تمام بخش‌های آن در نظر بگیرید.
 • در نظر گرفتن بودجه برای بازسازی خانه؛ هزینه بازسازی خانه بستگی به شرایط فعلی خانه و توقعات شما دارد. با این حال برای شروع لازم است که هزینه کافی برای انجام این کار در نظر بگیرید تا دچار کمبود بودجه نشوید.
 • دریافت مجوزهای لازم در صورت نیاز؛ بسته به اینکه قصد دارید چه بخش‌هایی از خانه را مورد بازسازی قرار دهید، باید به اخذ مجوزهای لازم نیز فکر کنید. چرا که برخی از امور در بازسازی خانه، نیاز به دریافت مجوز دارد و بدون آنها کار بازسازی بیهوده می‌باشد.
 • تاییدیه بازسازی توسط مهندسین و دریافت مجوز از نظام مهندسی؛ این مرحله نیز بستگی به شرایط بازسازی خانه دارد.
 • هماهنگی با ناظرین و اطمینان از پایداری سازه
 • عقد قرارداد با یک تیم بازسازی حرفه‌ای
 • شروع کار تخریب؛ در بازسازی باید بخش‌هایی که نیاز به تغییرات دارند، مورد تخریب قرار بگیرند. برای مثال اگر بخواهید یک دیوار یا ستون را بردارید، باید آن را تخریب کنید و پسماندهای آن را از خانه خارج کنید.
 • مقابله با نم ساختمان و زهکشی ها
 • مقاومت ساختمان در برابر شرایط جوی خاص بسته به موقعیت خانه
 • امور خارجی بنا و نمای ساختمان
 • گچ کاری و انجام تزئینات داخلی
 • نصب کفپوش در خانه با متریال مورد نظر
 • تمیزکاری نهایی پس از انجام کلیه مراحل بازسازی خانه
همچنین بخوانید
قیمت سقف کشسان

برای بازسازی خانه این موارد را در نظر بگیرید

 

برای بازسازی خانه این موارد را در نظر بگیرید

 

اگر قصد خرید یک خانه قدیمی و بازسازی آن را دارید و نمی‌دانید که آیا این کار ارزش دارد یا خیر، بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید:

 • خانه را از نظر گسترش فضا مورد بررسی قرار دهید و ببینید آیا ملک فضایی برای گسترش دارد یا خیر.
 • از همسایه‌های اطراف راجع به شرایط بازسازی سوال کنید و ببینید آیا آنها در دریافت مجوز برای بازسازی خانه با شرایط شما موفق بوده‌اند یا خیر.
 • سقف قیمت خرید خانه در منطقه را بررسی کنید و ببینید آیا با بازسازی کردن خانه میتوانید به ارزش آن بیافزایید.
 • به پتانسیل بازسازی ملک توجه داشته باشید و ببینید که آیا میتوانید تمام بخش‌های فرسوده را مورد بازسازی و مرمت قرار دهید. همچنین به تغییرات دکوراسیون مورد نظر در آن توجه نمایید.

اهمیت تهیه چک لیست در بازسازی خانه

همانطور که گفته شد برای شروع بازسازی خانه باید تمام بخش‌های آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. در این شرایط بهترین کار تهیه یک چک لیست از کارهای مورد نیاز است. حال این چک لیست هر چقدر هم که طولانی یا کوتاه باشد، پس از صحبت با کارشناس و طراح می‌تواند با تغییراتی همراه شود. برای درک بهتر این موضوع، به مواردی که می‌توانید بررسی کرده و در چک لیست خود به کار ببرید، اشاره می‌کنیم.

 • بررسی سازه و تاسیسات و تعمیر یا تعویض آنها
 • تعویض درب و پنجره‌های قدیمی با درب‌ها و پنجره‌های دو جداره
 • عایق کاری دیوارها و سقف‌ها در صورت نیاز
 • گچ کاری، نورپردازی و رنگ آمیزی
 • برداشتن ستون‌های دکوراتیو یا دیوارهای غیر باربر و گسترش فضا
 • استفاده از سقف کاذب کشسان برای فضاهای مختلف
 • تعویض کابینت‌های آشپزخانه با کابینت‌های جدید و مدرن
 • استفاده از کمدهای دیواری و قفسه برای مدیریت بهتر لوازم
 • کف‌سازی خانه و استفاده از دیوار پوش برای برخی از قسمت‌ها
 • تعویض کاشی‌های قدیمی با متریال‌های جدید
 • تعویض سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی با انواع جدید و بهینه
 • بررسی لوله کشی و برق کشی خانه و تعمیر یا تعویض آنها
 • اجرای مکانی مجزا به عنوان کفش‌کن در ورودی خانه
همچنین بخوانید
تاثیر سقف کشسان در رفع نم و رطوبت خانه

برای شروع بازسازی خانه چه هزینه‌ای را در نظر بگیریم؟

 

برای شروع بازسازی خانه چه هزینه‌ای را در نظر بگیریم؟

 

بازسازی خانه با هزینه کم ایده‌آل هر شخصی است. با این حال باید اشاره کرد که هزینه بازسازی خانه، برای هر خانه‌ای متفاوت است. چرا که در تعیین هزینه و قیمت بازسازی، موارد زیادی دخیل هستند. برای مثال نوع مصالح کاربردی در بازسازی خانه، میزان و مدت بازسازی و همچنین عمر ساختمان بر روی این هزینه تاثیر دارند. با این حال اگر کار بازسازی خانه خود را به یک تیم و شرکت بازسازی معتبر بسپارید، می‌توانید از هزینه بازسازی به طور دقیق و بر حسب متر مربع مطلع شوید. افرادی که به کار بازسازی می‌پردازند، از نحوه مدیریت درست هزینه به خوبی اطلاع دارند و می‌توانند با داشتن یک برنامه ریزی دقیق و مشخص، سبب کاهش هزینه بازسازی و همچنین مدت زمان بازسازی شوند.

در صورتی که به دنبال بازسازی خانه با هزینه پایین هستید، باید تمرکز خود را بیشتر روی بخش‌های قدیمی و آسیب دیده قرار دهید. همچنین از تزئینات غیر ضروری و زیاد هم پرهیز نمایید. برخی افراد برای کاهش هزینه‌های خود در بازسازی، به سراغ استفاده از مصالح ارزان قیمت می‌روند. شاید در روزهای اولیه این عمل کار خوبی جلوه کند. اما باید بدانید استفاده از مصالح بی کیفیت و نامرغوب، ممکن است شما را مجددا وادار به بازسازی کند. پس توصیه ما این است که کیفیت را فدای قیمت پایین نکنید و از متریال بی‌کیفیت و ارزان به هیچ عنوان استفاده نکنید.

بازسازی خانه را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید

تیم و شرکت بازسازی خانه بسیار مهم است. دلیل آن هم این است که بازسازی خانه امری حساس بوده و باید توسط افراد و شرکت‌هایی انجام شود که در این زمینه سابقه و تجربه خوبی دارند. همچنین شرکت‌های بازسازی باید ایده‌های جالب و کاربردی داشته باشند و بسته به نوع خانه و سبک زندگی افراد، از این ایده‌ها در بازسازی داخلی خانه استفاده نمایند. یک تیم بازسازی حرفه‌ای و معتبر، از افراد متخصص و تحصیل کرده در این زمینه برخوردار است و با استفاده از آنها می‌تواند پروسه بازسازی خانه را خیلی سریع پیش ببرد. علاوه بر اینکه در انتخاب تیم بازسازی باید به تجربه و سوابق آن توجه داشته باشید، باید به قیمت اعلام شده نیز توجه کنید. یک تیم بازسازی خوب، باید قیمت منطقی اعلام کند تا منجر به افزایش هزینه بازسازی خانه شما نشود.

همچنین بخوانید
پوستر دیواری و دیوارپوش کشسان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بازسازی خانه چقدر طول می‌کشد؟

 

بازسازی خانه چقدر طول می‌کشد؟

 

در انتهای مطلب بهتر است به مدت زمان بازسازی منزل اشاره کنیم. در رابطه با زمان بازسازی خانه باید بدانید که این موضوع نیز بستگی به عوامل مختلفی دارد. برای مثال بازسازی خانه کوچک با بازسازی خانه بزرگ از نظر زمانی بسیار متفاوت هستند. با این حال اگر از تیم و کارگران زیاد و کاربلدی استفاده شود، میتوان سرعت بازسازی خانه بزرگ را نیز افزایش داده و طی 1 الی 2 هفته آن را به اتمام رساند. همچنین بخش‌های مورد نیاز برای بازسازی نیز در مدت زمان این کار تاثیر دارند.

جمع بندی

در صورتی که در خانه قدیمی زندگی می‌کنید و دوست دارید تغییراتی در آن ایجاد کنید اما نمی‌دانید از کجا بازسازی خانه را شروع کنید، به نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید. همچنین اگر پس از مطالعه مطلب به راهنمایی‌های بیشتری در این زمینه نیاز داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در ساعات اداری تماس بگیرید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره