galactic-roof-types

سقف کهکشانی و انواع آن

سقف کشسان یکی از انواع سقف‌های کاذب بوده که از پارچه‌ای از جنس PVC با قابلیت کشسانی ساخته می‌شود. از آنجایی که این سقف‌ها قابلیت کشسان دارند، از آنها می‌توان در هر محیطی استفاده کرد. به طوری که علاوه بر پوشش سقف اصلی، از پارچه‌های PVC می‌توان برای پوشش دیوار، پانل‌های شناور، استندهای نمایشگاه و موارد دیگر استفاده کرد. سقف‌های کشسان انواع زیادی دارند و در طرح‌های مختلفی قابل اجرا هستند. یکی از انواع پر طرفدار این سقف‌ها، سقف کشسان کهکشانی است. سقف کهکشانی همانطور که از نامش مشخص است، از طرح کهکشان راه شیری برخوردار بوده و بخشی از این فضای زیبا را در محیط تداعی می‌کند.

سقف کاذب کهکشانی یکی از انواع پرطرفدار سقف کشسان است که در مکان‌های مختلفی قابل نصب می‌باشد. سقف کهکشانی اتاق کار یا نشیمن و سقف کهکشانی اتاق خواب از انواع سقف‌های کاذب کهکشانی برای خانه هستند. شما می‌توانید از سقف اتاق کهکشانی برای اتاق خود استفاده کنید و محیط را با آن زیباتر نمایید. اجرای سقف کهکشانی باید توسط تیم حرفه‌ای و مجرب انجام گیرد تا بهترین نتیجه از کار حاصل شود.

انواع پرطرفدار سقف کشسان

 

انواع پرطرفدار سقف کشسان

 

سقف‌های کاذب کشسان انواع مختلفی دارند. هر کدام از این سقف‌های کشسان ویژگی‌های خاصی داشته که می‌توان بر اساس نوع محیط و کاربرد، یکی از انواع آن را سفارش داد. از معروفترین و پرکاربردترین سقف‌های کشسان می‌توان به سقف کشسان ترنسپرنت، سقف کشسان چاپی، سقف کشسان لاکر و سقف کشسان برلیانت اشاره کرد. بیشتر سقف‌های کشسان قابلیت چاپ دارند و می‌توان بر روی آنها طرح مورد نظر را به چاپ رساند. این طرح کاملا سلیقه‌ای بوده و می‌توان بر اساس سلیقه افراد و متناسب با دکوراسیون محیط، طرح زیبایی را برای چاپ انتخاب کرد. بیشتر از نوع چاپی سقف کشسان، در اتاق خواب کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود. برای اتاق خواب کودکان می‌توان از شخصیت‌های کارتونی و در اتاق خواب نوجوانان از شخصیت‌های محبوب فیلم و سریال استفاده کرد. برای اتاق خواب بزرگسالان نیز می‌توان از طرح‌هایی با المان طبیعت مانند دریا، آسمان شب، گل، کهکشان و.. استفاده کرد. طرح کهکشان راه شیری یکی از پرطرفدارترین طرح‌های سقف کشسان بوده که بیشتر بر روی نوع لاکر سقف کشسان یا نوع چاپی سقف کشسان پیاده‌سازی می‌شود.

سقف کشسان طرح کهکشان

هدف از نصب سقف کشسان طرح کهکشان این است که با نگاه کردن به آن، قسمتی از کهکشان برایمان تداعی شود. افرادی که به طرح‌های کهکشانی علاقه دارند و دوست دارند محیطشان زیبایی خاصی پیدا کند، می‌توانند به سراغ سقف کهکشانی منزل بروند. طرح کهکشانی سقف از یک پس زمینه تیره برخوردار بوده که بر روی آن با استفاده از فیبرهای نوری کوچک نورپردازی انجام می‌شود. شما می‌توانید در سقف کهکشانی خانه ستاره‌ها و سیارات کهکشان راه شیری را به تصویر بکشید و توجه افراد زیادی را به آن جلب کنید.

همچنین بخوانید
سقف کشسان مناسب محیط کودکان

دلیل محبوبیت سقف کشسان کهکشانی

کهکشان راه شیری یکی از خارق العاده‌ترین و زیباترین بخش‌های جهان بوده که تمام کره‌ها، ستاره‌ها، ماه و سیارات را در برمی‌گیرد. این کهکشان زیبایی بسیار خیره کننده‌ای دارد و نگاه کردن به تصاویر آن حس آرامش بخشی به انسان می‌دهد. چاپ تصویر کهکشان راه شیری بر روی سقف کشسان نه تنها محیط را خاصتر و زیباتر می‌کند، بلکه حس خوبی در فضا ایجاد می‌کند. دلیل محبوبیت سقف کشسان کهکشانی نیز به خاطر همین است. با نگاه کردن به سقف کشسان کهکشانی می‌توان بخشی از بزرگی این کهکشان را مشاهده کرد و برای دقایقی از دنیای پرتلاطم دور شد. بیشتر افرادی که از این سقف برای محیط خود استفاده می‌کنند، با ایجاد نورپردازی‌های مناسب در پشت سقف زیبایی محیط را دو چندان می‌کنند.

زیبایی خیره کننده با سقف کشسان لاکر کهکشانی

 

زیبایی خیره کننده با سقف کشسان لاکر کهکشانی

 

همانطور که اشاره شد سقف کاذب کشسان انواع مختلفی دارد که لاکر یکی از انواع پرطرفدار آن است. سقف کشسان لاکر به دلیل اینکه از پارچه آلمانی لاکر ساخته می‌شود، به این نام مشهور شده است. بیشتر افرادی که دوست دارند محیطشان به شکل لوکس و خاصی تغییر پیدا کند، از سقف کشسان لاکر استفاده می‌کنند. سقف لاکر در دو نوع مات و آینه‌ای قابل سفارش است؛ نوع مات این سقف حالت مات و کدر رنگ داشته و نوع آینه‌ای آن همچون آینه خاصیت انعکاسی دارد. زمانی که از سقف لاکر آینه‌ای در محیط استفاده کنید، تصاویر تمام اشیا موجود در محیط در سقف منعکس خواهند شد. همین امر سبب شده تا محیط بزرگتر جلوه کند. سقف لاکر آینه‌ای از سطح صاف و براقی برخوردار بوده و بسیار جذاب است. برای همین زمانی که تصویر کهکشان راه شیری بر روی سقف لاکر آینه‌ای پیاده‌سازی شود، زیبایی آن دو چندان می‌شود. با نصب سقف کشسان کهکشان آینه‌ای، جلوه خاص و رویایی در فضا ایجاد شده و تمام نگاه‌ها به سمت آن جذب خواهد شد.

روش اجرای سقف کشسان لاکر کهکشانی

برای اجرای سقف کشسان لاکر باید همچون دیگر سقف‌های کشسان عمل کرد. در مرحله اول نصب این سقف، باید پروفیل‌ها (آلومینیوم) را بر روی سقف اجرا کرد. سپس پارچه سقف را با استفاده از ابزار مخصوص هیتر گرم کرد. برای نصب سقف کشسان لاکر، باید کار را از یک سمت شروع کرده و سپس به دیگر بخش‌ها رسید. فاصله هیتر تا سقف باید مناسب باشد و خیلی دور یا نزدیک نباشد. بهترین فاصله هیتر تا پارچه سقف کشسان حدود 1 متر است. عمل حرارت‌دهی باعث شده تا پارچه PVC کش آمده و به راحتی در جای خود شکل گیرد. برای اجرای سقف کشسان لاکر کهکشانی باید در ابتدا یک سقف لاکر آینه‌ای یا مات به رنگ آبی تیره یا سیاه را بر روی سقف پیاده کرد. بعد از آن باید با فیبرهای نوری کوچک بر روی این سطح صاف، نورپردازی را انجام داد. در حقیقت فیبرهای نوری کوچک نقش همان ستارگان کهکشان را دارند که در سرتاسر سقف پراکنده هستند. وجود فیبرهای نوری سبب شده تا زمانی که چراغ اصلی اتاق خاموش است، طرح کهکشان در محیط همچنان قابل مشاهده باشد.

همچنین بخوانید
نورپردازی ویلا و بهترین متدهای آن

ویژگی‌های‌ سقف کشسان با فیبرهای نوری

همانطور که اشاره شد فیبرهای نوری همان نورپردازی را در سقف کشسان انجام می‌دهند. فیبرهای نوری به شکل نخ یا طناب هستند و باعث انتقال نور می‌شوند. در سقف‌های دکوراتیو استفاده از این فیبرها بسیار کاربردی بوده و با آن می‌توان نقش‌های زیبا و هنری خاصی را ایجاد کرد. فیبرهای نوری در هر نوع سقف کاذبی قابل استفاده هستند. اما بیشتر از آن‌ها در سقف کشسان و سقف کناف استفاده می‌شود. زمان استفاده از فیبرهای نوری مهم نبوده و حتی پس از نصب سقف نیز می‌توان آنها را به کار برد. نکته‌ای که در رابطه با فیبرهای نوری وجود دارد این است که این رشته‌ها بسیار حساس هستند و نباید بیش از حد کشیده، خم و تا شوند. در صورتی که به این فیبرها فشار زیادی وارد شود، از میزان نوردهیشان کاسته خواهد شد. برای همین زمانی که قصد استفاده از فیبر نوری در سقف کشسان کهکشانی داشتید، باید مراقب هرگونه آسیب‌دیدگی آن باشید.

روش اجرای سقف کشسان چاپی کهکشانی

 

روش اجرای سقف کشسان چاپی کهکشانی

 

بیشتر سقف‌های کشسان قابلیت چاپ دارند و هر طرحی را بر روی آنها می‌توان چاپ کرد. طرح‌های اجرایی تنوع زیادی دارند و بر اساس سلیقه افراد و محیط اجرایی قابل پیاده‌سازی هستند. یکی از طرح‌های پرطرفدار سقف کشسان، کهکشان راه شیری است که مجموعه‌ای از سیارات و ستارگان است. در این نوع سقف کشسان، تصویر کهکشان بر روی پارچه PVC چاپ شده و با استفاده از چراغ‎‌های LED یا هالوژن نورپردازی می‌شود. سقف کشسان چاپی کهکشانی می‌تواند به صورت مات یا براق باشد. نوع مات حالتی کدر دارد و فاقد هر درخششی است. اما سقف چاپی براق درخشندگی زیادی دارد و بیشتر برای طرح‌های مدرن و کلاسیک استفاده می‌شود. هر چه رنگ به کار رفته در سقف چاپی براق تیره‌تر باشد، انعکاس و درخشندگی آن بیشتر خواهد بود. برای همین است که سقف کشسان کهکشانی چاپی براق، جلوه بیشتر و زیباتری دارد.

کاربرد سقف کشسان کهکشانی چیست؟

سقف کشسان کهکشانی یکی از زیباترین سقف‌ها بوده و زیبایی خاصی به محیط می‌دهد. از این سقف در هر محیطی می‌توان استفاده کرد؛ اما بیشتر از سقف کشسان کهکشانی برای مکان‌هایی چون استخر، حمام، سرویس بهداشتی، اتاق خواب و سالن کنفرانس استفاده می‌شود. از آنجایی که سقف‌های کشسانی ضد آب و رطوبت هستند، محدودیتی در استفاده از این سقف در استخر و حمام وجود ندارد. سقف کشسان کهکشان لاکر به دلیل اینکه خاصیت انعکاس نور بالایی دارد، جلوه زیادی در محیط‌هایی چون استخر ایجاد می‌کند. از سقف کشسان کهکشانی می‌توان در دندانپزشکی نیز استفاده کرد. دلیل آن هم این است که بیماران در حین معالجه رو به سقف هستند و مشاهده سقفی با طرح کهکشان حس خوبی در آنها ایجاد می‌کند.

همچنین بخوانید
نورپردازی RGB در سقف کشسان

نکات قابل توجه برای نصب سقف کشسان کهکشانی

 

نکات قابل توجه برای نصب سقف کشسان کهکشانی

 

  • سقف کشسان برای محیط‌های داخلی و مکان‌های سقف‌دار مناسب است و نباید از آن در بخش‌هایی از خانه چون تراس و بالکن استفاده کرد.
  • بهترین دمای مناسب محیطی برای استفاده از سقف کشسان بین -5 الی 70 درجه سانتی‌گراد است.
  • پارچه PVC استفاده شده برای سقف کشسان باید کیفیت بالایی داشته باشد تا چاپ تصاویر بر روی آن به خوبی صورت گیرد.
  • معمولا پس از چاپ تصاویر کهکشانی بر روی سقف، مقداری بو از آن منتشر شده که به مرور زمان از بین می‌رود. این بو ناشی از رنگ‌های به کار رفته در چاپ است.
  • بهتر است برای اندازه‌گیری سقف از متخصصان و کارشناسان شرکت کمک گرفته تا ابعاد سقف به خوبی مشخص شود. این کار توسط ابزارهای دقیق و با کمترین خطا انجام می‌شود.
  • نصب سقف کشسان کهکشانی در کمترین زمان ممکن انجام شده و حتی در کمتر از یک روز قابل پیاده‌سازی می‌باشد.
  • اگر قصد اجرای نورپردازی بر روی سقف کشسان را داشته باشید، باید فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی حدود 15 الی 20 سانتی‌متر باشد.

جمع بندی

سقف‌های کشسان از جمله سقف‌های کاذب پرطرفداری هستند که امروزه در دکوراسیون داخلی مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. این سقف‌ها انواع مختلفی دارند و به دلیل خاصیت چاپ، می‌توان بر روی آنها طرح‌های متنوعی را به چاپ رساند. کهکشان راه شیری یکی از طرح‌هایی است که بر روی سقف کشسان قابل پیاده‌سازی است. استفاده از سقف کشسان کهکشانی سبب حس آرامش بخش و دلنشینی در محیط می‌شود. علاوه بر نوع چاپی، می‌توان از سقف کشسان لاکر استفاده کرده و با به کار بردن فیبرهای نوری سقف را به شکل یک کهکشان شبیه‌سازی کرد.

سوالات متداول

هدف از ساخت سقف کهکشانی چیست؟

هدف از ساخت سقف کشسان کهکشانی این است که زمانی که به سقف نگاه می‌کنید، بتوانید قسمتی از کهکشان زیبا را با استفاده از نورپردازی‌های خاص که در پشت سقف تعبیه شده‌اند، تصور نمایید. این سقف‌ها زیبایی خاصی دارند و سبب جذاب‌تر شدن فضا می‌شوند.

نحوه اجرای سقف کهکشانی به چه صورت است؟

برای اجرای سقف کهکشانی، در ابتدا یک سقف کشسان غالبا از جنس لاکر به رنگ آبی نفتی یا سیاه روی سقف اجرا می‌شود. سپس بر روی آن نورپردازی‌های خاصی با استفاده از فیبرهای نوری کوچک صورت می‌گیرد. این فیبرها در حقیقت همان سیارات و ستاره‌های درون کهکشان هستند.

سقف کهکشانی بیشتر در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

از سقف کهکشانی میتوان برای فضای اتاق خواب و یا محیط‌هایی چون استخر استفاده کرد. همچنین میتوان در دندانپزشکی نیز از این سقف استفاده کرده تا بیماران بتوانند حس خوبی از فضای دندانپزشکی دریافت نمایند.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره