آشنایی با انواع سقف متحرک و مزایایشان

آشنایی با انواع سقف متحرک و مزایایشان

سقف‌های متحرک از جمله سقف‌های جدید و بروزی هستند که امروزه در بسیاری از مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که از نام این سقف‌ها مشخص است، سقف متحرک برخلاف سقف‌های ثابت، قابلیت باز و بسته شدن دارد. برای همین در زمان‌های مورد نیاز میتوان سقف را کنار زده و جمع کرد. سقف‌های متحرک انواع زیادی دارند که هرکدام از مزایا و خصوصیات خاصی برخوردار هستند. در این مطلب قرار است با انواع سقف متحرک و مزایای هرکدام آشنا شویم و به تفاوت میان آنها پی ببریم.

سقف متحرک؛ سقفی ایده‌آل برای محیط‌های باز

در ابتدا قصد داریم با سقف متحرک و کاربردش بیشتر آشنا شویم. سقف متحرک سقفی است که توسط یک نیروی موتور الکتریکی، قابلیت باز و بسته شدن دارد. این سقف‌ها توسط یک دکمه یا ریموت، از راه دور قابل کنترل هستند و میتوان هر زمانی نسبت به باز و بسته کردنشان اقدام کرد. همانطور که میتوان حدس زد سقف‌های متحرک بیشتر در محیط‌ها و مکان‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با نصب سقف متحرک در بخشی از حیاط و فضای باز خود، می‌توانید ایجاد سایه کرده و ساعتهای زیادی از روز خود را بدون نور خورشید و سایر عوامل محیطی در فضای بیرون بگذرانید.

کاربرد سقف‌های متحرک چیست؟

 

کاربرد سقف‌های متحرک چیست؟

 

از سقف متحرک بیشتر در مکان‌هایی چون فضای باز هتل‌ها، استخرهای روباز، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، محوطه باغ و … استفاده می‌شود. رستوران‌ها و کافی شاپ‌هایی که دارای تراس و محیط باز هستند، می‌توانند از سقف متحرک استفاده کرده و آن را در روزهای گرم تابستان یا روزهای بارانی باز کنند. همچنین در روزهایی که هوا بهاری و ایده‌آل است، می‌توانند سقف را جمع کرده تا افراد بتوانند در محیط باز از هوای دلنشین لذت ببرند. علاوه بر این، در محیط باز ویلاها و هتل‌ها میتوان بخشی از فضا را با این سقف پوشش داد تا افراد بتوانند یک مکان موقت برای استراحت در فضای باز داشته باشند. به طور کلی در هر فضای بازی که نیاز به سایه داشته باشید، می‌توانید از سقف متحرک استفاده نمایید.

آشنایی با سقف متحرک شیشه‌ای و مزایای آن

سقف اتوماتیک شیشه‌ای، از متریال شیشه ساخته شده و شفافیت دارد. از آنجایی که شیشه یک سازه مدرن به حساب می‌آید، بسیاری از افراد به جای استفاده از مواد قدیمی به آن روی می‌آورند. کاربرد سقف شیشه‌ای بسیار است و جلوه زیادی دارد و در بیشتر مکان‌ها قابل استفاده است. برای مثال میتوان در پاسیوهای کوچک، گلخانه‌ها یا کافه و رستوران‌ها از این سقف متحرک استفاده کرده تا فضا به شکل زیباتری تغییر پیدا کند. از آنجایی که شیشه قابلیت عبور دادن نور دارد، فضا با استفاده از این سقف نورانی‌تر و دلبازتر خواهد شد. پس اگر دوست دارید فضایتان از نورگیر طبیعی برخوردار باشد، سقف متحرک شیشه‌ای گزینه خوبی برایتان خواهد بود.

همچنین بخوانید
سقف کرومیت چیست؟

سقف اتوماتیک شیشه‌ای چه مزایایی دارد؟

 

سقف اتوماتیک شیشه‌ای چه مزایایی دارد؟

 

 1. سقف شیشه‌ای مقداری نور را از خود عبور داده و شفاف است. برای همین میتوان از نور طبیعی و دیدن مناظر لذت برد.
 2. از این سقف میتوان در مکان‌هایی از منزل که نیاز به نورگیر دارند، استفاده کرد. برای مثال پاسیوها از جمله مکان‌هایی هستند که به نور نیاز دارند.
 3. با گذر نور طبیعی در فضاهای داخلی، دیگر نیازی به نصب چراغ نبوده و در مصرف برق صرفه‌جویی زیادی خواهد شد.
 4. سقف‌های شیشه‌ای را میتوان در رنگ‌های مختلفی سفارش داده و فضای زیباتری با آنها ایجاد کرد.
 5. سقف‌های شیشه‌ای جزو سازه‌های جدید و مدرن به حساب می‌آیند و بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند.

آیا سقف متحرک شیشه‌ای، شکننده و خطرناک است؟

شاید برایتان این ابهام به وجود آمده که سقف شیشه‌ای مقاومت زیادی ندارد و ممکن است در برابر عوامل طبیعی دچار آسیب و شکستگی شود.  در پاسخ باید بگوییم با اینکه این سقف‌ها ضخامت 10 الی 12 میلی‌متری دارند و نازک هستند، اما اصلا خطرناک نیستند. دلیل آن هم این است که شیشه‌ها در این سقف، سکوریت می‌شوند. سکوریت یک فرایند حرارتی بوده که بر روی شیشه‌های ساختمانی انجام می‌شود. شیشه سکوریت شده مقاومت بیشتری نسبت به شیشه‌های دیگر دارد و در برابر شکنندگی مقاوم‌تر است. از طرفی اگر بنا به دلایلی این شیشه‌ها دچار شکستگی شوند، خاصیت برندگی ندارند و خطری برای افراد ایجاد نمی‌کنند. برای همین نصب سقف شیشه‌ای، هیچ خطر و آسیبی را دربرنخواهد داشت.

آشنایی با سقف متحرک پارچه‌ای و مزایای آن

 

سقف متحرک پارچه‌ای و مزایای آن

 

سقف‌های پارچه‌ای، جزو سازه‌های جدید هستند و بیشتر در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سقف کشسان از جمله سقف‌های کاذب پارچه‌ای به حساب آمده که از جنس PVC مقاومی ساخته می‌شود. سقف‌های متحرک پارچه‌ای نیز از جنس PVC و UV هستند و در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم عمل می‌کنند. از آنجایی که متریال سقف پارچه‌ای نسبت به شیشه ارزان‌تر است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از سقف متحرک پارچه‌ای استفاده نمایند. برای همین است که در بسیاری از کافه و رستوران‌ها این نوع سقف متحرک زیاد به چشم می‌خورد. از سقف‌های پارچه‌ای به عنوان سایه‌بان مغازه‌ها نیز استفاده می‌کنند و آن را در ورودی مغازه و پاساژ نصب می‌کنند. نصب سقف‌های متحرک پارچه‌ای معمولا به صورت شیب‌دار انجام می‌شود تا در زمان بارش برف و باران، دچار سنگینی نشوند. شما می‌توانید سقف متحرک پارچه‌ای را در هر ابعادی سفارش دهید و آن را در محیط‌های بزرگ و کوچک استفاده نمایید. این سقف نیز قابلیت سفارش در رنگ‌های مختلف را دارد.

بیشترین کاربرد سقف متحرک پارچه‌ای

 

بیشترین کاربرد سقف متحرک پارچه‌ای

 

از سقف متحرک پارچه‌ای در مکان‌های مختلفی میتوان استفاده کرد. اما مناسب‌ترین و منطقی‌ترین مکان‌هایی که در آنها از سقف متحرک پارچه‌ای استفاده می‌شود، میتوان به فضاهای باز رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و استخرها اشاره کرد. حتی میتوان این سقف را با دیواره‌های شیشه‌ای کشویی تلفیق کرده و جذابیت آنها را دو چندان کرد. علاوه بر این موارد از سقف متحرک پارچه‌ای میتوان برای پوشش بالکن، تراس، بخشی از حیاط، روف گاردن و ورودی پارکینگ استفاده کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد. در صورتی که راجع به ارتفاع ستون‌های سقف متحرک پارچه‌ای ابهام دارید، باید اشاره کرد که ارتفاع ستون‌ها با توجه به نیاز و درخواست مشتری قابل تغییر و تنظیم است. اما بهترین ارتفاع برای این ستون‌ها 2.5 متر در نظر گرفته شده است. در صورتی هم که نیاز به ارتفاع بیشتری باشد، باید کارشناسی مجدد صورت بگیرد.

همچنین بخوانید
کاربرد کناف در دکوراسیون داخلی

توجه داشته باشید اگر PVC ماده اصلی سقف متحرک پارچه‌ای باشد، سقف از خصوصیت ضد حریق برخوردار می‌شود. این یعنی پارچه دارای ماده خود خاموش کن بوده و از آن مواد مذاب و شعله‌ور فرو نمی‌ریزد. همچنین پوسته حریق را گسترش نداده و از آن گازهای خفه کننده منتشر نمی‌شود.

میزان تحمل برف در سقف‌های متحرک پارچه‌ای

افرادی که از سقف متحرک پارچه‌ای برای فضاهایی چون رستوران و روف گاردن استفاده می‌کنند، برایشان سوال است که میزان تحمل این سقف‌ها در برابر برف چقدر است؟ در رابطه با این سوال باید اشاره کرد که میزان تحمل هر سقفی بستگی به جنس پارچه و متریال به کار رفته در ساخت سقف دارد. حال اگر طراحی‌های انجام شده سقف با نرم افزارهای تخصصی مهندسی سازه صورت گیرد و از متریال با کیفیتی در ساخت سقف استفاده شود، تحمل بار سقف متحرک پارچه‌ای تا 70 کیلوگرم بر متر مربع خواهد بود. با این تفاسیر میتوان اینطور عنوان کرد که از سقف پارچه‌ای متحرک میتوان در اقلیم‌های مختلفی استفاده کرد. این سقف‌ها مقاومت خود را در رنج دمایی -30 درجه تا +70 درجه سانتی گراد به خوبی حفظ می‌کنند. از پوسته سقف متحرک میتوان در شرایط ساحلی – نمکی نیز استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شد.

سقف‌های متحرک برای چه آب و هوایی مناسب هستند؟

 

سقف‌های متحرک برای چه آب و هوایی مناسب هستند؟

 

در رابطه با میزان مقاومت سقف متحرک، باید به جنس سقف توجه کرد. برای مثال سقف‌های متحرک آلومینیومی نسبت به نوع شیشه‌ای، از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در واقع تفاوت مهم این سقف‌ها در میزان تحمل مقاومت فشاری و ضربه‌پذیری آنها است. اما خوبی سقف‌های متحرک این است ک در شرایط آب و هوایی مختلف قابل استفاده هستند و میتوان از آنها در تمام محیط‌های سرد، گرم، مرطوب و خشک استفاده کرد.

سقف اتوماتیک پارچه‌ای چه مزایایی دارد؟

 1. سقف‌های پارچه‌ای مقرون به صرفه هستند و برای خریدشان نیاز به صرف هزینه زیادی نمی‌باشد. از این رو اگر به دنبال یک سقف متحرک قیمت مناسب هستید، سقف پارچه‌ای گزینه خوبی برایتان می‌باشد.
 2. با وجود اینکه این سقف‌ها از جنس پارچه‌ای هستند، اما مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و باران دارند.
 3. این سقف‌ها همچون سقف‌های کشسان، ضد آب هستند و آب به داخلشان نفوذ پیدا نمی‌کند.
 4. زمانی که سقف‌های متحرک پارچه‌ای جمع شوند، کمترین فضا را اشغال می‌کنند.
 5. این سقف‌ها قابلیت نورپردازی دارند و می‌توان بر رویشان چراغ‌های ال‌ای‌دی کم مصرفی نصب کرد.
 6. سقف متحرک پارچه‌ای در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف قابل سفارش می‌باشد.

آشنایی با سقف متحرک آلومینیومی و مزایای آن

 

سقف متحرک آلومینیومی و مزایای آن

 

سقف متحرک آلومینیومی یا سقف لوور، یکی دیگر از انواع سقف متحرک می‌باشد. این سقف‌ها از جنس آلومینیوم هستند و نسبت به دو نوع سقف دیگری که اشاره شد، مقاومت بیشتری دارند. برای همین از این سقف متحرک آلومینیومی بیشتر در باغ و تالارها استفاده می‌شود. اغلب سقف‌های متحرک آلومینیومی به صورت تیغه تیغه طراحی می‌شوند تا نور بتواند از بین آنها عبور نماید. علاوه بر این، هوا نیز می‌تواند از بین تیغه‌های سقف عبور کرده و باعث تهویه هوا و خنک‌تر شدن فضای زیر سقف شود. این تیغه‌ها را میتوان در زمان بارش باران و برف به طور کامل بست. بستن سقف متحرک آلومینیومی همانند دیگر سقف‌های متحرک، به صورت برقی و از طریق ریموت کنترل انجام می‌شود.

همچنین بخوانید
نحوه نماشویی ساختمان به چه صورت است؟

سقف اتوماتیک آلومینیومی چه مزایایی دارد؟

 1. این سقف متحرک، مقاومت بسیار زیادی دارد.
 2. سقف متحرک آلومینیومی را میتوان به صورت تیغه‌ای و یا یکدست نصب کرد. برای همین میتوان گفت این سقف از نصب چند حالته برخوردار است.
 3. در صورتی که سقف اتوماتیک آلومینیومی به صورت تیغه‌ای طراحی شود، امکان گذر نور و جریان هوای تازه در آن وجود خواهد داشت.
 4. این سقف‌ها برای تمام فصل‌ها مناسبند و کاملا عایق می‌باشند.

بهترین سقف متحرک کدام است؟

 

بهترین سقف متحرک کدام است؟

 

در این مطلب به سه نوع از مهمترین و پرفروشترین سقف‌های متحرک اشاره داشتیم. هر کدام از این سقف‌های متحرک، فواید و ویژگی‌های خاصی دارند. برای همین میتوان گفت بهتر است با توجه به مشخصات آنها، بهترین سقف متحرک را برای محیط خود در نظر بگیرید. در صورتی که به دنبال یک سقف متحرک با مقاومت بسیار زیاد هستید، سقف متحرک آلومینیومی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر قصد دارید فضایتان را با شیشه‌های رنگی زیبا پوشش دهید، سقف متحرک شیشه‌ای بهترین گزینه برایتان خواهد بود. و اگر به دنبال یک سقف متحرک مقرون به صرفه هستید، سقف متحرک پارچه‌ای گزینه خوبی برایتان می‌باشد. با این حال این سقف‌ها بدون محدودیتی در تمام محیط‌های باز قابل استفاده هستند و هیچ محدودیتی از نظر نصب ندارند. در صورتی که به مشاوره بیشتر در این زمینه احتیاج داشتید، می‌توانید با مشاوران کالکر تماس بگیرید.

نکات مهم برای خرید سقف متحرک

در صورتی که قصد سفارش و خرید سقف متحرک دارید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • محل استفاده سقف را به خوبی در نظر بگیرید و نوع مناسب آن را سفارش دهید.
 • ابعاد سقف متحرک را به درستی مشخص کنید.
 • مبلغ مناسبی برای خرید و سفارش سقف متحرک در نظر بگیرید.
 • به تعهدات شرکت تولید کننده و خدمات پس از فروش توجه داشته باشید.
 • رزومه و پروژه‌های اجرایی شرکت را به خوبی بررسی نمایید.

قیمت سقف متحرک

قیمت سقف متحرک بر اساس متریال و نوع آن، متفاوت خواهد بود. برای مثال قیمت سقف پارچه‌ای متحرک، نسبت به شیشه‌ای و آلومینیومی پایین‌تر است. علاوه بر جنس، ابعاد کار نیز در قیمت نهایی سقف متحرک تاثیر دارد. هر چقدر فضایتان گسترده‌تر باشد، نیاز به سقف بزرگتری داشته و باید هزینه بیشتری برای آن پرداخت نمایید. بنابراین با توجه به نوع سقف متحرک، ابعاد کار و نوع مصالح به کار رفته قیمت سقف متحرک برآورد خواهد شد.

جمع بندی

سقف متحرک یکی از سقف‌های بسیار کاربردی برای محیط‌های باز است. با استفاده از سقف متحرک میتوان بخشی از فضاهای باز را مسقف کرده تا بتوان بخشی از اوقات فراغت خود را در آنجا گذراند. سقف‌های متحرک قابلیت باز و بسته شدن دارند و از طریق ریموت، به راحتی باز و بسته می‌شوند. برای همین میتوان آنها را در هر زمانی که نیاز باشد، باز کرده و مجددا بست. از انواع سقف متحرک میتوان به سقف متحرک شیشه‌ای، سقف متحرک پارچه‌ای و سقف متحرک آلومینیومی اشاره کرد.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و محاسبه قیمت برای نصب سقف کشسان با ما در ارتباط باشید
دریافت مشاوره